HABER

Küçük Efe yaşama tutunamadı

Sosyal medyada ilik bulunması için kampanya başlatılan Lösemi hastası küçük Efe hayatını kaybetti.

Küçük Efe yaşama tutunamadı

Efeyi yaşatmak için kamuoyunda başlatılan kampanyalar da Efe'nin yaşaması için çare olmadı. Efe 3 yaşından beri lösemi tedavisi görüyordu ve 6 yıldır annesi ile birlikte tek başına bu mücadeleyi veriyordu.

6 yıldır lösemi tedavisi gören ve ilik nakli bekleyen 9 yaşındaki Emir Efe Cömert, doğum gününe iki gün kala dün akşam hayatını kaybetti. Tabutu çok sevdiği Fenarbahçe'nin bayrağına sarılı Minik Efe, son yolculuğuna uğurlandı. Minik Efe'nin babası Aydın Cömert, "Çapa Tıp Fakültesi'ne yılda 550 müracaat var ancak bunların 40'ına nakil yapılabiliyor" diyerek duruma tepki gösterdi.

9 yaşındaki Emir Efe Cömert, 6 yıl önce lösemi hastalığına yakalandı. Efe'ye uygun ilik bulunması için sosyal medyada kampanyalar başlatıldı. Ancak minik Efe'nin bedeni, hastalığa daha fazla dayanamadı. Efe Cömert, doğum gününe iki gün kala dün akşam hayatını kaybetti. Emir Efe Cömert’in Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde öğle namazı ardından cenaze tören düzenlendi. Cenaze töreninde Efe'nin annesi Nigar Mutlu ve babası Aydın Cömert güçlükle ayakta durabildi. Musalla taşına konulan Efe'nin tabutunun üzerine çok sevdiği Fenerbahçe'nin bayrağı ve isminin yazılı olduğu forma örtüldü. Minik Efe'nin tabutu, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Kavaklı Mezarlığı'na götürüldü. Cenaze töreninde konuşan Efe'nin babası Aydın Cömert Türkiye'nin kemik iliği bağışı konusunda çok yetersiz bir ülke olduğunu belirterek, "Niye biz özel kuruluşlarla çalışamıyoruz.

Ben Amerika'daki bir verici bankasını bulacağım, kendi çabalarımla oradaki donörlere ulaşacağım. Oradaki donörlerden çalışmaları Türkiye'ye aldırtacağım ve kemik iliğini nakledecek olan kadroya vereceğiz. Halbuki bunların hepsini özel kuruluşlar da yapabilir, Çapa Tıp Fakültesi de yapabilir" dedi. Kemik iliği nakli konusunda gereksiz bürokrasiler ve çekişmeler olduğunu da söyleyen acılı baba, "Kontrol mekanizması yok. 'Vatandaş kendi başının çaresine baksın' deniyor. Bazı hocalardan bunu da duyduk. 'Bizimle çalışmak istemiyorsanız alın dosyanızı, başınızın çaresine bakın' sözlerini de duyduk. Efe gibi bir çok çocuğu kaybediyoruz böyle. Yılda 550 müracat var Çapa'ya. Ancak yılda 40 tane nakil var. Peki kalan 510 donör ne oluyor. Bekliyor. Yaşarsa yaşar" ifadelerini kullandı. Basın mensuplarının sorularını gözyaşları içerisinde yanıtlayan Efe'nin halası Metiye Çiftçi ise kemik iliği bağışı konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "Donör olmak sanki bir organ veriliyormuş gibi bir izlenim var halkımızda. Halbuki o kadar basit ki. Kan veriliyor gibi ilik veriliyor günümüzde ve nakil yapılıyor. O kadar basitleşti ama halkımız bunu bilmiyor ve vericilerimiz son derece yetersiz. Kampanyalar neden yapılmıyor. Buradan yetkili bakanlara sesleniyorum. Neden bu kadar basit bir şeye sistem kurulamıyor. Başka Efeler ölmesin, bizim Efemiz gitti" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
küçüğüm meleğim şimdi özgürsün dünyada çektiğin acılar bitti. cennet bahçesinde en güzel şeyler seninle şimdi. ama ne olursa olsun ailene çok zor. onlara allah sabır versin. bende tıpta çaresi olmayan bir hastalık taşıyon çocuk sahibiyim. yaşaması için umut bile vermiyor doktorlar. ben anlarım sizi çok zor. ama türkiye çok yetersiz hastalıklarda allah bu güzel ramazan gün hayrına şifa versin bütün hasta çocuklarımıza...
ÇOK UZULDUM YA MASANIN BASINDA IS YERIMDE GOZLERIMDEN YAS BOSALDI RESMEN.KÜÇÜĞÜM ALLAH RAHMET EYLESİN NURLAR ICINDE YAT.AİLESİNE SABIR VE BASSAGLIGI DILERIM.:((((
Cenabı Allah Rahmet eylesin ve mekanıda Cennet olsun Insallah.Ailesinede Allah sabırlar ihsan eylesin
Geri Dön