Kutulardan Çıkan Silika Jel Paketlerini Atmayın, Çok İşe Yarıyorlar!

Yeni aldığınız ürünlerin çoğunun içinde küçük şeker paketlerine benzeyen silika jel paketleri bulunduğunu fark etmişsinizdir. Peki, bu paketler ne işe yarar, neden herşeyin içinden çıkarlar ve bize ne gibi faydaları olabilir?

Kutulardan Çıkan Silika Jel Paketlerini Atmayın, Çok İşe Yarıyorlar!

Silika jel nedir?

Silika Jel paketleri içlerinde katı silikon dioksit topları barındırır. Bunlar zehirlidir, dolayısıyla üzerlerinde “yemek için değildir” ibareleri bulunur ama birçok faydası da vardır. Kutuların içine nem, küf, kötü kokular ve lekelenmeyi önlemeleri için konulur. Ve genelde içinden çıktıkları kutularla beraber atılır.


  1. Telefonunuzu kurutmak

Herkes hayatında en az bir kez telefonunu suya düşürmüş veya üzerine su veya başka bir içecek dökmüştür. O anki panik duygusunu yaşayanlar bilir. Ama artık telefonunuz ıslandığında panik yapmanıza gerek yok çünkü silika jel paketleri telefonunuzu kurtarabilirler!

Kilitli buzdolabı poşetine silika jel paketleriyle birlikte telefonunuzu yerleştirin. Paketlerin telefonun her iki tarafını da tamamen kapladığına dikkat edin. Telefonu 24 saat boyunca bu paketin içinde muhafaza edin. 24 saat sonunda telefonunuz içten dışa tamamen kurumuş olacak ve tekrar çalışmaya başlayacaktır.


  1. Takılarınızın parlaklığını korumak

Takılarınızdan nemi uzak tutarak renklerinin solmasını ve kararmalarını önlemek için mücevher kutunuza bir miktar silika jel paketi yerleştirin. - - - - - -

  1. Spor çantanızın kokmasını önlemek

Spor çantaları zamanla içlerine koyduğumuz ıslak, terli ve pis kokan eşyalar yüzünden dayanılmaz bir kokuya sahip olmaya başlarlar. Bunun nedeni nemin içinde yaşayan bakterilerdir. Silika jel paketleri de nemi uzak tuttuğundan çantanıza yerleştireceğiniz birkaç paket çantanızın kötü kokmasını da engelleyecektir. - - - - - -

  1. Kuru yemek malzemelerini kuru tutmak

Silika jel kendi başına zehirli olsa da paket içinde bulunduğunda kuru yemek malzemelerinizin (kuru otlar, krakerler vs.) içinde muhafaza edebilirsiniz. Yine de yiyeceğim şeylere değmesin diyorsanız, silika jel paketlerini kuru malzemenin kutusunun kapağına yapıştırarak da kullanabilirsiniz.


  1. Önemli belgelerin zarar görmesini engellemek

Nem, kağıt ve fotoğrafların yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süre kullanmayacağınız belge ve fotoğrafların dosya ve kutularının içine birer paket silika jel yerleştirirseniz bunların nemden zarar görmesini engellemiş olursunuz. - - - - - -

  1. Evcil hayvan yiyeceklerini daha uzun süre muhafaza etmek

Yukarıda kuru yemek malzemelerinin içine silika jel paketi koyarak bunların daha uzun süre taze kalmasını sağlayabileceğinizi belirtmiştik. Aynı uygulamayı evcil hayvanlarınızın yemek ve ödül mamaları için de yapabilirsiniz. - - - - - -

  1. İlaç ve vitaminlerinizi korumak

Bazı ilaç ve vitamin kutularının içine nemi engellemek için pamuk dolgu konur ama bu hepsinde bulunmaz. Bu yüzden silika jel paketlerini ilaç kutularının içine yerleştirerek nemi uzak tutabilir, ilaç ve vitaminlerinizin birbirine yapışmasını ve bozulmasını önleyebilirsiniz.


  1. Evinizin havasını tazelemek

Bunun için silika jel paketini açmanız gerekir. Ama daha önce de belirttiğimiz gibi bu silika jel taneleri zehirlidir, cildinize çok fazla temas etmemesine özen gösterin. Paketi açıp bir kaseye boşaltın ve en sevdiğiniz kokulu yağdan bunun üzerine bir kaç damla damlatın. Eviniz anında çok güzel kokmaya başlayacaktır ve kalıcılık süresi de normal oda kokularından daha uzun olacaktır.


  1. Kullanmadığınız mevsimler kıyafet ve eşyaların kokmasını önlemek

Yazın kışlık, kışın da yazlık malzemeleri kaldırırken hurçların ve kutuların içine birer paket silika jel yerleştirirseniz kıyafetlerinizi tekrar ortaya çıkardığınızda o tuhaf eski, kullanılmamış kıyafet kokusunun olmadığını fark edeceksiniz. Aynı uygulamayı yılbaşı süslemeleri gibi mevsimsel eşyaları sakladığınız kutular için de gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler