Lüks gökdelende skandal!

İspanya'nın Benidorm şehrinde inşa edilen ve Avrupa'nın en büyük konut binası olması planlanan InTempo Kuleleri projesinde bir skandala imza atıldı.

Lüks gökdelende skandal!

Ülkenin ekonomik krizden çıkışının bir sembolü olması amaçlanan 200 metre yüksekliğindeki, 47 katlı gökdelenin tamamlanmasına birkaç ay kala "asansör yapmayı unuttukları" ortaya çıktı.

Gökdelenin orjinal projesinin 20 katlı olduğu ancak dah asonra müteahhitlerin hızlarını alamayarak 27 kat daha inşa ettiği anlaşıldı. Dolayısıyla ilk 20 katın planında asansör var ancak onun üzerindeki katlarda sadece merdiven bulunuyor.

El Pais gazetesinin haberinde 20'nci kattan yukarıda asansör olmadığı gibi asansör yapacak yer de yok.

SKANDALLAR PEŞ PEŞE
Ancak bu InTempo Kuleleri projesindeki ilk skandal değil.

İspanya'da 1990'ların sonu 2000'lerin başında emlak balonu döneminde planlanan gökdelenin açılışı ilk önce 2009 yılı olarak planlanmıştı. Ancak resesyon nedeniyle proje bugünlere kadar sarktı.

İnşaatta çalışan işçilere 2010 yılında dört ay boyunca maaşları ödenmedi. Dahası ilk 23 katın inşaatı tamamlanana kadar bir servis asansörü de bulunmadığı için işçiler bu kadar katı yürüyerek inip çıkmak zorunda kaldı.

Servis asansörünün varlığı yokluğundan da beter sonuçlara neden oldu: Temmuz 2011'de çöken asansör 13 işçinin yaralanmasına neden oldu. Ama maliyetleri düşürmek için bölge araç trafiğine kapatılmadığından ambulanslar olay yerine gelemedi.

Son olarak birkaç hafta önce bir grup mühendisin projeden istifa etmesiyle kamuoyundaki tepki daha da büyüdü. İki gökdeleni birbirine bağlayan ve havuzlar ile bahçelerden oluşan son sekiz kat şu an yarım kalmış durumda.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
cennet ve cehennemdekiler birbirleriyle görüşmeye, karşılıklı gidip gelmeye karar vermişler..yapılan anlaşma gereği araya yapılacak köprünün yarısını cennet, yarısını da cehennemdekilerin yapması kararı alınmış..cehennem tarafı her gün ilerlerken , cennet tarafında hiç ilerleme yokmuş..bir süre sonra cehennemdekiler kendi paylarına düşen kısmı bitirmişler, fakat cennet hiç bir şey yapmamış.. adam gönderip sebebini sormuşlar..aldıkları cevap şu olmuş ; "" aradık taradık, cennette hiç müteahhit bulamadık..hepsi cehennemde....""
dilim varmıyo söylemeye ama müteahhit bizim TEMEL miy di acaba....
Bu ispanyolar bizim karadenizden mi gittti acaba? bütün işleri gelişi güzel rastgele işler.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler