Maduro'dan emir verdi, asker alarm durumuna geçti! 23 Şubat muamması!

Venezuela askerlerinin, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun emri doğrultusunda sınır hattında konuşlandırıldığı açıklanırken, ülkenin Hollanda kontrolündeki Karayip adalarıyla olan deniz bağlantısının da süresiz askıya alındığı duyuruldu. Bu gelişmenin ardından muhalefetin, Venezuela'nın yaklaşık 40 mil açığında yer alan Curacao adasında bekletilen paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.

Maduro'dan emir verdi, asker alarm durumuna geçti! 23 Şubat muamması!

ABD destekli Venezuela muhalefetinin, "insani yardımların" giriş tarihi olarak açıkladığı 23 Şubat öncesi sınırda alarm durumuna geçildi.

Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, yaptığı açıklamada, diğer hükümetlerden emir almayacaklarını belirterek, "Askerler, topraklarımızın bütünlüğünün ihlal edilmesini önlemek için başkomutanımızın (Nicolas Maduro) talimatı doğrultusunda sınırlar boyunca konuşlu ve alarm durumunda olmayı sürdürecek." dedi.

"DENİZ BAĞLANTISI ASKIYA ALINDI"

Kara sınırlarında önlem alan hükümetin diğer bir adımı da denizden geldi. Falcon Bölgesi Sivil Koruma Direktörü Gregorio Jose Montano, Karayiplerler'de yer alan Hollanda kontrolündeki 3 adayla deniz bağlantısının süresiz olarak askıya alındığını açıkladı. Montano, kararın yardım merkezi olarak kullanılacağı açıklanan Curacao ile Aruba ve Bonaire adalarla ulaşımı etkileyeceğini söyledi.

"BU ŞOVA İZİN VERMEYECEĞİM"

Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela'da "insani kriz ve yardım" tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yardım tartışmalarının, "ABD'nin işgal stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.

Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

MUHTEMEL BİR MÜDAHALE İÇİN KULLANILABİLİR

Baskılara rağmen Maduro'ya sadık kalmayı sürdüren ordu sınırı kapatırken, muhalefetin Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kenti ile Venezuela'nın yaklaşık 40 mil açığında yer alan Curacao adasında bekletilen paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.

600 bin kişinin gönüllü olduğu "yardım" girişinin engellenmesinin, ABD tarafından muhtemel bir müdahale için kullanılabileceği iddia ediliyor.

VENEZUELA KRİZİ

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya asker göndermeyi" seçeneklerden biri olarak göstermişti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Maduro sözde ermeni soykırımını tanıyan adam.Banane maduro dan.Bu adamlar için bizim niye başımız ağrıyor.Rus gazprom bile bunlarla iş yapmayı bıraktı.Biz niye kaşınalım.Akp nin amacı ne.Maduro nun bize faydası değil zararı olur.
Bırakın kardeşim adamların iç işlerine müdahale etmeyi. Secilmis bir devlet baskanlari var zaten. Size ne . Amerika denilen köpek saldıracak yeni ülkeler arıyor. Saldırgan tavrını yine sergiliyor. Gözüne kestirdikleri her ülkeye barış ve huzur getireceğiz diye giriyor, girdikleri ülkelerin zenginliklerini sömürüyor. O ulkeler belini doğrultamıyor. Hep savaş hakim oluyor. Kahrolsun Amerikan fasizmi !!
İnsan hakları dünya organizasyonunun Venezuela raporunu okuyun. Bir diktatör ABD yanında olsada diktatördür karşısında olsada diktatördür. El sisi de diktatördür maduroda diktatördür.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler