HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Manisa’da hastanede korkutan ölümler

Ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç kaybı ve döküntü şikâyetiyle 12 Ağustos’tan itibaren başvuran 16 hastadan 6’sı hayatını kaybetti.

Hastalardaki belirtilerin Yunanistan’ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösterdiği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Manisa Devlet Hastanesi enfeksiyon hastalıkları uzmanının bildirimi üzerine, bir bilim kurulu oluşturuldu. Hastalığın tanı ve tedavisine yönelik detaylı araştırmalara ilk günden başlandığı belirtilen açıklamada, “Yunanistan’ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan ve Batı Nil Ateşi adı verilen viral enfeksiyon vakaları ile Manisa’daki vakaların benzerlik gösterip göstermediği uluslararası sağlık kuruluşları ile işbirliği içinde araştırılmaktadır. Sonuçlar, şeffaf ve hızlı bir biçimde kamuoyumuzla paylaşılacaktır” denildi.

Batı Nil Ateşi şüphesi

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek de, belirtilerin Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösterdiğini doğruladı. Tanı konulabilmesi için laboratuvar tespiti gerektiğini belirten Ertek şunları söyledi: “Testler yapılıyor. Araştırmalarımız hem bu hastalık, hem de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi diğer hastalıklar açısından da devam ediyor. Yunanistan’ın kuzeyinde küçük bir Batı Nil Ateşi hastalığı salgını devam ediyor. Hastalık Fas, Cezayir gibi ülkelerde de benzer salgınlar yapmış. Yani küçük salgınlarla seyrediyor. Bulaşıcı değil, ama kan nakliyle başka bir hastaya geçebiliyor.” (DHA)

Express


En Çok Aranan Haberler