HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Marul: Faydaları nelerdir?

Marul, çoğumuzun salatalarından eksik etmediği ve pek çok çeşidi olan bir sebzedir. Asteraceae (papatyagiller) familyasından olan bu geniş yeşil yapraklı sebze, genelde salata olarak çiğ tüketiliyor olsa da Çin ve benzeri ülkelerde pişirilerek veya kaynatılarak tüketilebiliyor.

Marul: Faydaları nelerdir?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu sebze, içerisinde sütlü bir su barındırdığından dolayı adını Latince'de süt anlamına gelen "lactis" sözcüğünden alır. Antik Mısır döneminden bu yana üretilen marul ise, o zamanlardan günümüze kadar halen bolca tüketiliyor.

Marulun Kalorisi ve Besin Değeri

Miktarı (g): 100

Kalori (kcal): 14

Yağ (g): 0,2

Karbonhidrat (g): 2,9

Protein (g): 1,4

Marulun Faydaları

Marul, içerdiği zengin vitamin ve minerallerle insan vücuduna sayısız fayda sağlar. Çoğu sebzeye kıyasla bolca demir minerali içerdiğinden vücudumuzu daha sağlam kılması, marulu öne çıkaran faydalarından sadece birisi. Peki hem vücudumuzu, hem de beynimizi daha güçlü kılan bu sebzenin bize ne gibi faydaları bulunuyor?

1. Cilt sağlığını korur

A vitamini bakımından oldukça zengin marul, günde belli bir miktar tüketildiği takdirde cildinizin ihtiyaç duyduğu A vitamini miktarını karşılıyor. Cilt sağlığının korunmasında en önemli etkenlerden biri ise kan dolaşımının temiz ve sağlıklı bir şekilde devam etmesidir. Marulun cilde faydaları bununla da sınırlı değil. İçerdiği bol miktarda potasyum sayesinde vücudumuzun kan dolaşımını sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlar, böylece cilt sağlığımızı da korumuş olur. Ek olarak bu harika sebze, zararlı güneş ışınlarından korunmamızı sağlayan E ve C vitaminlerinden de bolca içerir.

2. Stres, endişe ve kaygı problemlerini azaltır

Orta çağ dönemlerinden bu yana marul, nörolojik etkileriyle de bilinen bir sebzedir. 13. yüzyılda Hindistan'a kadar ulaşmış İslami bir tıp geleneği olan "Unani tıbbı" da marulun faydalarından oldukça yararlanmıştı. Bilim geliştikçe, yapılan araştırmalar marulun anksiyete giderici ve sakinleştirici etkilerinin bulunduğunu ortaya çıkardı. Laboratuvarlarda gerçekleştirilen deneyler sırasında, bir tür marul özünün hayvanlar üzerindeki etkisi gözlemlenmiştir. Deneylerin sonucunda hayvanların lokomotif aktiviteleriyle beraber korku ve endişe seviyelerinin azaldığı saptandı.

Stres ve kaygı önleyici özelliği sayesinde marul, uyku problemine sahip insanlar için de derde deva olmuştur. Eğer uyku sorunları yaşıyorsanız veya rahat rahat uyuyamıyorsanız, tüketebileceğiniz gıdalar arasında marul da bulunabilir. Uyumadan hemen önce bir miktar marul salatası tüketmeniz, deliksiz bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

3. Kanser riskini azaltır

Marul yapraklarında bulunan marul özü, kanser hücrelerini kontrol altına alma özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalar, marul özünün kanser hücrelerini ve hatta lösemi hücrelerini %50'ye varan miktarda yok edebildiğini gösteriyor. Üstelik A vitamini ve beta karoten kaynağı olan bu sebzenin sadece 100 gramı, vücudumuzun günlük A vitamini ve 4443 mikrogram'lık beta karoten ihtiyacını karşılayabiliyor. Marulun lösemi dışında akciğer, ağız boşluğu ve meme kanserine karşı da güçlü bir etkisi olduğu yapılan araştırmalar sayesinde gözlemlendi.

4. Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur

Marulun içerdiği çok sayıda vitamin ve mineral, cilt sağlığımızdan tutun psikolojik sağlığımıza kadar çok geniş bir yelpazede vücudumuza katkıda bulunuyor. Bu katkılardan birisi ise, dolaşım sistemimizin sağlıklı ve düzenli çalışmasını sağlayabilmesi. İçerdiği antioksidanlar ve bol miktarda potasyum sayesinde hem kan dolaşımını düzenler, hem de kardiovasküler hastalıklara karşı daha dayanıklı olmanızı sağlar. Üstelik kolesterol seviyenizi koruyarak kalp krizi veya felç oluşumunu engeller.

5. Toksinleri temizler

Bol miktarda mineral, vitamin, antioksidan içeren bu sebze, vücudumuzda bulunan toksinleri dışarı atmamıza da yardımcı olur. Vücudumuzda bulunan toksinleri temizleyen bu maddeler sayesinde marul, cilt sağlığımız da dahil olmak üzere vücudumuzun çoğu bölgesini ve organlarını temiz tutmamızı sağlar. Özellikle safra kesemize ve akciğerimize verilen zararı azaltmakta oldukça başarılıdır. Sigara ve alkol gibi maddelerin vücudumuza verdiği zararın oldukça büyük olduğunu göz önünde bulundurursak, marul gibi bir sebzenin vücudumuza nasıl büyük bir yarar sağladığını görmüş oluyoruz.

Screenshot_68

Marul Zayıflatır mı?

Marul çok az miktarda yağ ve karbonhidrat içerir. Bu yüzden diyetisyenlerin diyet listesi oluştururken belirlediği sebzelerin arasında marul da bulunuyor. Diyetiniz sırasında açlık hissini bastırmak isterseniz bol marul içeren bir salata yapmanız yeterli olacaktır. Hatta isterseniz az bir miktar tuz ile beraber tek başına da tüketebilirsiniz, bu sayede hoş ve farklı bir tat da alabiliyorsunuz.

Kıvırcık Marulun Faydaları

Kıvırcık marul, güzel ve diri görüntüsünün yanında tam bir vitamin ve mineral deposudur. İçerdiği bol miktarda K vitamini sayesinde kemiklerinizi güçlü kılar ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların önlenmesinde büyük rol oynar. Bunların yanı sıra içerdiği folik asit ve C vitamini sayesinde gebeliği kolaylaştırır, doğurganlığı arttırır. C vitamini aynı zamanda vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı koruma sağlar.

Kırmızı Marulun Faydaları

Kıvırcık marulun yanı sıra renkli görüntüsüyle ilgi çeken kırmızı marul, kıvırcığa oranla daha çok antioksidan içermesinden dolayı kanser hastalıklarına karşı önlem almamızı sağlar. Renginin değişiklik gösterebilmesinden dolayı "mor marul" olarak da adlandırılan bu sebze, özellikle sarılık hastalığına karşı önerilen bir sebzedir. Bunların dışında kırmızı marul, gut hastalığına karşı direnç gösteren ve yara iyileştirici olarak da önerilir.

Marulun Zararları

  • Marulun birçok yararı bulunmasına rağmen, belirli durumlarda tüketildiğinde ya da fazla tüketildiğinde ortaya çıkan zararları da ne yazık ki mevcuttur. Örneğin "yabani marul" dediğimiz türdeki marul cilde direkt uygulandığı takdirde tahrişe sebep olabilir.
  • Yabani marul merkezi sinir sistemini etkileyebilen bir sebze türüdür. Bundan dolayı ameliyat geçirecek insanların planlanan tarihten en az 2 hafta öncesinde bu sebzenin tüketimini durdurması gerekir.
  • Aşırı miktarda tüketildiğinde ise marulun görme kaybı, terleme, nefes darlığı gibi sorunlara sebep olduğu gözlemlenmiştir. Bundan dolayı fazla miktarda tüketilmesi kesinlikle sakıncalı bir sebzedir.
  • Bazı marul çeşitleri alerjik reaksiyon yaratmaya müsait olduğundan dikkatli bir şekilde tüketilmelidir.
  • Prostat büyümesi veya idrar sorunu olan kişilerin marul tüketiminde dikkatli olmaları önerilir. Bu konuda uzman doktorlara danışmanız tavsiye edilir.

Marul Cinsel Gücü Azaltır mı?

Marul, tarihte belli bir dönem boyunca "sakinleştirici" olarak da kullanılmış bir bitkidir. Bu sakinleştirici özelliği sayesinde insan beynindeki kaygı, stres ve endişe hislerini azaltabilir, tabii bunun yanı sıra marul yan etki olarak cinsel gücü de etkileyebilir. Cinsel gücü azaltmasa da, sakinleştirici etkisinden dolayı marul cinsel arzuyu azaltabilir ve cinsel gücünüzü bu yönden olumsuz etkileyebilir. Fakat marulun bu yönden çok büyük bir zararı yoktur, özellikle marulun erkeklere zararları arasında bulunabilecek bir yan etken değildir.

Youtube


En Çok Aranan Haberler