Masabaşı İşlerin Hayatınızı Kısaltmasının Nedeni Ne?

Oturmanın insan bedeni için en sağlıksız pozisyonlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Oturarak çok fazla vakit geçirmenin hayatınızı kısatmasının 25 nedeni şunlar:

Masabaşı İşlerin Hayatınızı Kısaltmasının Nedeni Ne?


1- Eğer masabaşı bir iş yapıyorsanız günde ortalama 9,3 saatinizi oturarak geçiriyorsunuz.


2- Günde 6 saatten fazla oturmak, günde 3 saatten az oturan birine göre yaşamınızı %40 ihtimalle 15 yıl daha kısaltır.


3- Yediklerinize dikkat etmeniz, eğer egzersiz yapmıyorsanız, kiloyla alakalı sorunlarınızdan kurtulmak için yeterli değil.


4- Oturduğunuz an bedeniniz bacak kaslarıyla olan elektrik akımını kesiyor.


5- Oturduğunuzda dakika da 1 kalori daha az yakarsınız.


6- Oturduğunuzda vücudunuzdaki yağları yakan enzimlerin çalışması %90 oranında yavaşlar.


7- Oturmaya başladıktan sonra iyi huylu kolestrolünüz %20 oranında düşer.


8- 24 saat içinde insülin aktivitesi %24 oranında düşer ve şeker hastalığı risikini yükseltir.


9- Yirminci yüzyılın son çeyreğinde nüfusta düzenli egzersiz yapan insan oranı aynı olsa da uzun süre oturan insanların oranı %8 yükseldi.


10- Mayo Clinic'in araştırmalarına göre gününüzün büyük bölümünü oturarak geçirmek kalp krizi riskini en az sigara içmek kadar arttırıyor.


11- Batıdaki birçok ölümcül hastalık (şeker, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, hatta depresyon) araştırmacıların “oturma hastalığı” dediği rahatsızlıkla bağlantılı.


12- American Journal of Epidemiology'de yaynlanan bir çalışmaya göre uzun süre oturanlar sadece kalp ve damar rahatsızları değil kanser riski de bir o kadar yüksek.


13- Günün büyük bölümünü oturarak geçiren biriyseniz geri kalan zamanınızın tamamına yakınını egzersize ayırmanız bile durumu eşitlemeyebilir.


14- Ofiste uzun süre oturmanıza engel olamayabilirsiniz ama evde fazladan geçirdiğiniz vakit sağlığınız için en büyük tehlike.


15- Çözümlerden biri evdeyken olabildiğince kanepenizden uzak kalmak.


16- Günde 3 saatten fazla TV izleyen bir insanın kalp ve damar rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybetme riski %64 artıyor.


17- Günde 3 saatten fazla TV izleyip egzersiz yapan bir insan ile yapmayan bir insanın obezite riski eşit.


18- TV başında fazladan geçirilen her saat ölüm riskini %11 oranında arttırıyor.


19- İnsan bedeni uzun süre oturmak için elverişli bir yapıya sahip değil.


20- Bundan 100 sene önce, fiziksel iş gücünün ön planda olduğu üretim modelleri daha yaygın olduğu için obezite neredeyse bilinmeyen bir sorundu.


21- Konuyla ilgili birçok araştırma sağlıklı beslenme, egzersiz ve oturma sürelerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bunlardan bir tanesini bile ihmal etmemelisiniz!


22- Yakın zamanda gerçekleşmiş bir eylemsizlik deneyinde, aynı kalori değerinde besinler verildi ve deney boyunca egzersiz yapmaları yasaklandı. Buna rağmen bütün denekler kilo almadı.


23- Kilo almayan deneklerin oturdukları süre boyunca geleneksel anlamda olmasa da, hareket ederek bir tür egzersiz yaptıkları fark edildi.


24- Oturduğu yerde rahat duramayan deneklerin büyük bölümü asansör yerine merdivenleri tercih edenler.


25- Son olarak, eğer bütün gün oturmak zorundayasanız bile arada sırada kalkın, kalem çevirin, mümkünse ayakta durup çalışabileceğiniz bir masa edinin. Egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler