KADIN

Mastitis Nedir?

Mastitis Nedir?

Bana mastitisin ne olduğunu ve emzirmemi nasıl etkileyeceğini söyleyebilir misiniz?

Soru: Göğsümün birinde çizgi halinde kırmızılıkla beraber çok fazla ağrı oluyordu. Doktora gittim ve bana mastitisim olduğunu söyledi. Bana mastitisin ne olduğunu ve emzirmemi nasıl etkileyeceğini söyleyebilir misiniz?

Cevap: Mastitis göğüslerin iltihaplanması demektir. Bu bir enfeksiyondan ya da aşırı çekilmesi sonucu tahriş olmasından kaynaklanır.

Genellikle göğüsler aniden iltihaplanır. Annenin ateşi olur ve göğsü genellikle kızarır ve yanar. Mastitis genellikle tek bir göğüste ve belirli bir bölgede ortaya çıkar. Genellikle doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkar. Bu belirtileri olan annelerin bir doktora gitmesi gerekir. tedavi edilirken de emzirmeyedevam edilmelidir.Sütünüzdeki antikorlar hastalığa neden olan bakteriden bebeği korur.

Mastitisi etkileyen bir çok faktör vardır: yorgunluk, stres, beslenme düzeninde değişim, fazla süt gelmesi, sıkı sütyen, çatlak meme uçları.

Bebeğinizi iki göğsünüzden de emzirmek tavsiye edilen tedavidir. Eğer sizi daha rahat hissettirecekse etkilenmemiş taraftan başlayabilirsiniz. Bu, emzirmeden önceetkilenen taraftan süt gelmesini sağlar. Eğer bebeğiniz iki göğsünüzden yeterli olarak beslenemiyorsa, beslenmelerden sonra göğüs pompası kullanın. Emzirdikten sonra etkilenen bölgeye buz koyabilirsiniz.

Mastitis olduğunuzda yatakta dinlenme çok önemlidir. Bebeğinizle beraber uzanın ve dinlenmek için kendinize izin verin.B u süre zarfında aldığınız sıvı miktarını artırmanız çok iyi bir fikirdir. Doktorunuz size antibiyotik kürü tavsiye edebilir. Bütün antibiyotikler mastitis üzerinde etkili olmadığından kullanılacak antibiyotik iyi seçilmeli ve en az iki hafta kullanılmalıdır. (Breastfeeding - A Guide For the Medical Profession, Ruth Lawrence, MD, 1994).

Bebeğinizi emzirirken sütünüzdeki tuzlu tat bebeğinizi rahatsız edebilir. Mastitis sırasında sütteki sodyum seviyesi artar, bu yüzden de bebeklerin çoğu etkilenen göğüsten emzirilmek istemez. En yakın zamanda daha iyi hissetmenizi dilerim!

Debbi Donovan

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön