HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Maydanoz: Faydaları nelerdir?

Maydanoz, ülkemizde başta salatalarda olmak üzere çoğu yemekte kullanılabilen bir Akdeniz bitkisidir.

Maydanoz: Faydaları nelerdir?

Maydanoz, sağlık açısından yararlı olması amacıyla eski zamanlardan bu yana, hem yiyecek hem de bitkisel ilaç olarak kullanılır. Özellikle A vitamini deposu olan maydanoz, bunun yanı sıra C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Yok denilecek kadar az yağ içeren maydanoz, günlük düzenli olarak tüketilirse vücuda gerekli olan demir ve kalsiyum miktarını karşılayabilir. Özellikle sabah maydanoz yemenin faydaları çoktur. Her sabah bir tutam tüketmeniz, size vücudunuzun günlük ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri sağlar. Günlük C vitamini ihtiyacınızın üçte birini karşılayarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Maydanoz; sindirim sistemine, bağırsaklara, böbrek taşlarının dökülmesine iyi gelir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonuna, bronşit ve astım gibi solunum yolu enfeksiyonlarına da faydalı gelebilir. Maydanozu bitkisel ilaç olarak da, besin olarak da tüketebilirsiniz. Kilo vermeye yardımcı olması amacıyla da tüketilebilir. Hatta yüz temizleyici tonik olarak dahi kullanılabilir. Maydanozu çiğ yemenin faydaları saymakla bitmez. Sadece çiğ olarak değil, suyundan da faydalanarak tüketilen bir bitkidir.

Maydanozun Kalorisi ve Besin Değeri

Bitkinin içeriğinde; bol miktarda A ve C vitamini, folik asit, kalsiyum, potasyum, demir, betakaroten ve lif bulunur. 10 dal ile günlük lif ihtiyacınızın %1’ini karşılayabilirsiniz. C vitamini ihtiyacınızın %22’si, A vitamininin %17’si ve demir ihtiyacınızın %4’ünü maydanoz sayesinde alabilirsiniz. Bunlara ek olarak K vitamini ihtiyacının da iki katını sağlamış olursunuz. Maydanozu, salatalara ve lezzet katması için yemeklere ekleyebilirsiniz.

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 36

Yağ (g): 0,8

Karbonhidrat (mg): 6

Protein (g): 3

Maydanozun Faydaları

1. Kalp ve damar sağlığını korur

iStock-966795460

Vücutta bulunan aminoasitlerin ve homosistenin adlı hormonun fazla olması, damar ve kalp sağlığı için tehdit oluşturur. Bunlar fazla olduğu zaman, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bitkinin içeriğindeki folatlar, aminoasitleri zararsız hale getirir. Yine içeriğindeki B vitamini sayesinde, bunlar dengelenir. Ayrıca vücutta oluşabilecek koroner kriz ve inmelere karşı da vücudu dirençli hale getirir. Maydanozda bol miktarda beta karoten vardır. Bu madde kılcal damarlara da iyi gelir. Bunu tüketmeye özen gösterirseniz, kalp ve damar sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

2. Kanser düşmanı

iStock-1131776019

Maydanoz düzenli olarak kullanıldığı zaman, kansere yakalanma riskini azaltabilir. Maydanoz ile; cilt kanseri, meme ve prostat kanseri gibi farklı çeşitteki kanserlere yakalanma riski büyük ölçüde azalır. İçeriğindeki apegenin denilen anti kanser özelliğindeki bir madde sayesinde güçlü bir antioksidandır. Yapılan araştırmalara göre içeriğindeki myristicin adındaki madde de kansere karşı koruyucu özelliktedir. Bu madde özellikle cilt kanserine karşı önleyicidir. Klorofil, kanserin etkilerini yok etmede yardımcı olur. Ayrıca maydanozun vücuttaki iltihaplara karşı da iyileştirici özelliği vardır.

3. Saç ve cilt bakımı

iStock-1161353643

Maydanoz, cilt sağlığını da korur. Serbest radikallere karşı etkilidir. Akne ve sivilce gibi cilt problemlerine karşı savaşabilir. Ayrıca içeriğindeki C vitamini sayesinde cilde esneklik verir, kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir. Çünkü bunu sağlayan kolajen, C vitamini sayesinde üretilir.

Saç bakımı için de kullanılabilir. İçeriğinde bulunan esansiyel yağlar, kafa derisine ve saçlara iyi gelir. Suyunu saçınıza maske olarak uygularsanız, saç dökülmesinin de önüne geçebilirsiniz.

4. Kemikleri güçlendirir

iStock-168533336 (1)

Maydanoz, osteoporoz (kemik erimesi) ve romatizma gibi bazı kemik rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Kemiklerin içeriğindeki homosistein adındaki aminoasit sebebiyle, kemiklerdeki kalsiyum tükenir. Böylece osteporoz hastalığı ortaya çıkar ve kemikler kolay kırılabilir hale gelir. Homosistein, folik asitler ile parçalanabilen bir aminoasittir. Maydanozun içeriğinde, bol miktarda folik asit ve kalsiyum bulunur. Bu sayede, düzenli olarak kullanılırsa bu hastalığa iyi gelebilir.

5. Kilo vermeye yardımcıdır

iStock-965531848

Kilo vermek istiyorsanız, yediğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Doğru bir diyet listesi ve düzenli spor yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Maydanoz zayıflatır mı diye merak ediyorsanız, kesinlikle zayıflamada pozitif bir etkisi vardır. Diyet listenizde muhakkak yer almalıdır. Çünkü sindirime yardım eder ve kalorisi düşük bir bitkidir. Maydanoz vücuttaki fazla suyun atılmasını da sağlar. Bu şekilde idrar söktürücü etkisiyle, vücuttaki ödemi de atmada hızlandırıcı bir görev alır.

Maydanoz Suyu Nasıl Yapılır?

1 demeti ayıklayıp yıkayın. Bunların sararmış olmamasına dikkat etmelisiniz. Yıkayıp ayıkladıktan sonra, 1 litre kaynamış suya atarak 1-2 dakika kadar kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapayarak, 15- 20 dakika kadar demlemeye bırakın. Bu suyu günde bir bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Fakat bunu tüketmede aşırıya kaçmamalısınız. Yararları çok olsa da, fazla kullanıldığında bazı yan etkiler oluşturabilir. Özellikle hamile kadınlar, maydanozu ve suyunu tüketirken çok dikkatli olmalıdır.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanozu taze olarak tüketirseniz, yararlarını daha yüksek oranda alırsınız. Fakat suyu da beslenme uzmanları tarafından detoks ve kilo vermek için önerilir. Bununla alakalı bilimsel bir araştırma olmadığı için, tabii ki kullanmadan evvel doktorunuza danışmanızda fayda var.

  • Suyu, idrar söktürücü olarak kullanılabilir. Bu özelliğiyle, toksinleri vücuttan atar ve böbrekleri çalıştırır. Lakin eğer idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, bunu kullanmanız vücudunuzdan iki kat su atılmasına neden olabilir. Bu da, çok fazla su kaybı yaşamanıza neden olur. Bu yüzden ikisini birlikte kullanmamalısınız.
  • Nefesiniz kokuyorsa, bir sapını ağzınıza atmanız veya sıkarak suyu ile gargara yapmanız nefesinizi tazeleyebilir.
  • Bitkinin suyunu, böcek ısırıklarının üzerine bir pamuk yardımıyla sürerseniz, kızarıklık ve şişliğe iyi gelebilir.
  • Demir eksikliği yaşayanlar, bununla demir takviyesi yapabilirler. Fakat, alınacak doz için doktora danışmak gerekir.

Maydanozun Zararları

  • Maydanoz günde ne kadar tüketilmeli sorusu aklımızı kurcalayabilir. Çünkü aşırı tüketimi vücuda zarar verebilir. Taze tüketilecekse; günde 1 tutam, suyu içilecekse bir bardak içilmelidir. Bu miktarlardan fazla tüketilmemesi önerilir.
  • Hamile kadınlar, maydanozu kesinlikle kullanmamalıdırlar. Çünkü maydanoz, gebelikte düşük riskine neden olabilir.
  • Tek seferde çok miktarda tüketilmemelidir. Çünkü dilde geçici olarak tutukluğa sebep olabilir.
  • Maydanozun içeriğindeki saf apiol, şayet çok tüketilirse bağırsak, mesane ve uterus kasılmalarını arttırabilir. Ayrıca mide ve bağırsak kanalında kanamaya neden olabilir. Karaciğerde hasar meydana getirebilir. Bu sebeple her gün azar azar olacak şekilde, ölçüyü kaçırmadan tüketmek gerekir.
    Express


En Çok Aranan Haberler