KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Meme Küçültme Ameliyatının Bilinmeyenleri

  Meme küçültmede aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu yazıda.

  Meme Küçültme Ameliyatının Bilinmeyenleri

  Kadınlar için oldukça önemli olan fiziksel bölgelerden biri de göğüs bölgesidir. Günümüzde kadının sosyal hayatta ve iş yaşamında daha çok yer almasıyla birlikte kadınlar açısından fiziksel ve psikolojik olarak önemi daha da artmaktadır.

  Çoğu kadın gün içerinde saatlerce çalışıp, üzerine eve geldiğinde de aktivitelerine devam etmektedir. Göğüs bölgesi sorunlu olan, memeleri vücudunun taşıyabileceğinde daha iri olan kadınlar bu nedenle çok büyük sırt ve bel ağrıları çekerek kamburlaşma sorunu yaşamaktadırlar. Estetik doktoruna danışarak meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonu hakkında bilgi almaları gerekmektedir.

  Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonuna seçtiğiniz estetik cerrahınız ile birlikte karar verdikten sonra yaklaşık 3-4 saat kadar süren bir işlem sonrasında bir gece hastanede yatmanız gerekmektedir. Yaklaşık 4 hafta sonrasında yoğun egzersiz de yapabilecek duruma gelebilmektesiniz.

  Meme küçültme ameliyatı kadınlarda estetik açıdan yapılmasının yanında sağlık problemi olarak da yapılan bir operasyondur. Özellikle memeleri büyük olan bir kişide bel ağrısı, sırt ve boyun problemi önde olmak üzere, el bileklerinde ağrı, meme altlarında aşırı terlemeye bağlı olarak pişik ve enfeksiyon gibi sorunlar sebebiyle yapılan bir ameliyattır.

  Göğüslerin normalden büyük olmasının sebebi hormonal sebepler, kalıtsal özellikler, hamilelikten sonra verilemeyen fazla kilolar ya da aşırı kiloya bağlı olabilir.
  Ameliyat olmadan önce özellikle 35 yaş üzerindeki hastaların mamografi çektirmeleri gerekir. Ameliyat öncesindeki 10 gün boyunca aspirin benzeri kan sulandıran ilaçlar almamanız gerekir.

  Ameliyat genel anestezi altında yapılan büyük bir operasyondur. Uygulanacak tekniğe ve göğüsün büyüklüğüne bağlı olarak 2-5 saat aralığında sürer. Meme küçültme ameliyatında, meme dokusunda planlanan doku çıkartılır. Memelerde asimetri varsa düzeltilir. Meme başı daha yukarı, normal pozisyona getirilir, dikleştirilmiş olur, göğüs duvarına sabitlenir meme başı büyükse ufaltılır.

  Meme küçültme ameliyatından 1 hafta sonra hasta normal hayatına ve işine dönebilir. 2 ay kadar süreyle spor gibi faaliyetlerde bulunmaması gerekir.

  Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonu son yıllarda, göğüs bölgesinden hoşnut olmayan kadınların kesin ve etkili bir çözüm olarak başvurdukları cerrahi bir müdahaledir. Bu operasyon öncesinde estetik cerrahlar ile yaptığınız görüşmeler ve muayene sonucunda size uygun olan ideal meme ölçüsü belirlenmektedir.

  Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonu pek çok kişinin geçmişte lüks olarak gördüğü yaptırma konusunda çekince taşıdığı bir durum idi. Fakat bu operasyonun alanında uzman estetik cerrahlar ve psikologlar, fizik tedavi doktorları tarafından da önerilmesi, konuya olan yaklaşımı yumuşatmıştır.

  Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonu ile iskelet ve kas sisteminizin taşımakta zorlandığı, vücudunuz için bir yük haline gelen, fiziksel aktivitelerinizi ve giyim konusundaki tercihlerinizi kısıtlayan bir engelden de kurtulmuş olunması açısından hem fiziksel hem psikolojik sağlık açısından ihmal edilmemesi gereken bir işlemdir.

  Peki, bu operasyondan kimler yararlanmalıdır?

  -18 yaşını doldurmuş olan göğüs ölçülerinden hoşnut olmayan ve bu durum nedeniyle psikolojisi bozulan kişiler

  -Göğüs bölgesinde memelerinin alt kısmı ve arasında tahriş problemi yaşayan kişiler

  -Göğüslerinin iriliği nedeniyle fiziksel aktivitelerinde kısıtlama yaşayan kişiler

  -Göğüslerinin ağırlığı nedeniyle sırt ve bel ağrıları çeken kişiler

  -İri göğüslerin sebebiyet verebileceği kamburluk sorunu yaşayan kişiler

  -Giysi seçiminde sorun yaşayan ve göğüslerinin büyüklüğü nedeniyle özgüvenini kaybetme noktasına gelen kişiler

  -Yaşlanma, hamilelik ve kilo alma nedeniyle göğüsleri eski formunu kaybetmiş olan kişiler

  Bu operasyona karar verme sürecinde mutlaka estetik cerrahlar ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.

  Sağlıklı ve güzel kalmanız dileğiyle

  Op.Dr. Eser Aydoğdu

  Vitrin


  En Çok Aranan Haberler