KADIN

Menopoz ve Saç Dökülmesi

Menopoz ve Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi ile menopoz arasında bir ilişki var mı?

Soru: Her şampuanladıktan sonra saçlarımın normalden daha fazla döküldüğünü fark ettim. Aynı dönemde menopoz başlangıcındaydım. Saç dökülmesi ile menopoz arasında bir ilişki var mı ya da engellemek için kullanabileceğim özel vitamin ya da mineral var mı?

Cevap: Menopoz hormonal seviyeleri kimyasal değişikliklere neden olacak şekilde etkiler. Saç dökülmesini de içine alan bu ilişki kendini birçok yolla gösterebilir.

Saç derisi emici, kağıt gibidir. Şehir suyundaki klor, florid ve kimyasallar saçın sağlığını bozabilir.

(Yüzücüler veya dalgıçların saçı zamanla yıpranır, incelir ve dökülür) Ayrıca, yaşlandıkça sindirim sistemi yavaşlar ve saç için önemli olan amino asitleri daha az emilir.

Sindirim sisteminizin emilimi durma noktasındaysa, yemeklerden sonra süper enzim takviyesi alabilirsiniz. Buna ayrıca iyi bir mineral ve haftada iki kez 1000 mg vitamin de ekleyebilirsiniz. Yumurta gibi yüksek sülfür içeren yiyecekler de yiyin. Çoğu kişi düşük yağlı beslenme diyetleri sebebiyle amino asit açısından yetersiz gıdalarla beslenir. Diyetlerinizde vücudunuz için gerekli tüm minerallerin bulunmasına dikkat edin. Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin, bu iyi sindirimi sağlar.

Suyunuzda klor veya başka kimyasallar varsa saçlarınızı korumak için klor filtresi kullanın.

Saç derisine gelen kan akışını hızlandırmak için, saçlarınızı hafifçe çekin, fırçalayın veya duş sırasında parmak uçlarınızla masaj yapın.

Sonuç olarak, saç kökleriniz zamanla tıkanabilir. Bazı insanlar için bu bir faktör olarak görülebilir.

Vazgeçmeyin. Belki giderek yaşlanıyor olabilirsiniz ama henüz çok çok yaşlı değilsiniz.

Dr. A.N. Spreen

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.