HABER

Mersin, müziğin evrensel yolundan gidiyor

Her yıl zenginleşen festivalle, binlerce yıllık medeniyetleri içinde barındıran Akdeniz'in en güzel şehirlerinden Mersin, tarih ve doğayı sanatla buluşturacak eşsiz bir şölene hazırlanıyor.

Mersin, müziğin evrensel yolundan gidiyor

30 Eylül- 12 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 3. Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin basın toplantısı Fazıl Say, Burhan Öçal ve Mertol Demirelli'nin katılımıyla gerçekleştirildi...

Basın toplantısında konuşma yapan 3. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Danışma Kurulu Başkanı Devlet Sanatçısı Nevit Kodallı, Müzik Festivallerinin bir şehir için çok şey ifade ettiğini belirterek, şehirlerin yaptıkları festivallerle anıldığını, tüm amaçlarının da Mersin'in bu festivalle anılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Festivalin basın toplantısına katılan Fazıl Say, 230 kişilik Bilkent Senfoni Orkestrası ile Mersin'de müzik severlerin karşısında olmaktan mutluluk duyacağını belirtti.

Burhan Öçal ise Mersin'e ilk kez geldiğini ve tarihsel dokusuna hayran kaldığını, tarih kokan bu şehirde konser verecek olmanın kendisini heyecanlandırdığını ifade etti.

Küçük dahi Mertol Demirelli, 'Mersinliler klasik müziği çok seviyor, burada piyano çalmak çok zevkli olacak' dedi.

Müzik şöleni
30 Eylül'de Akdeniz Bölge ve Mersin Garnizon Komutanlığı Bandosu'nun muhteşem konseriyle açılacak olan festivalin özel performanslarından birisi olan "Nazım", Bilkent Senfoni Orkestrası ve Kültür ve Truzim Bakanlığı çok sesli Korosu eşliğinde Fazıl Say'ın piyanodaki notaları, Genco Erkal'ın şiirleri ve Zuhal Olcay'ın sesiyle hayat kazanacak.

Ayrıca, Burhan Öçal'ın The Trakya All Stars Featuring Smadj ile birlikte sahne alacağı festival kapsamında birçok grup ve sanatçı performanslarını sergileyecek. Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Nevit Kodallı'nın eseri Van Gogh'la Mersin Devlet Opera ve Balesi, Toros Can, Parlayan Yıldızlar, Şirin Pancaroğlu ve Tatjana Masurenko, Rajko, Triole, Vieri Bottazini ve Lillian Tonela gibi isimler festival seyircisine 12 Ekim Tarihine kadar unutulmaz anlar yaşatacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler