HABER

"Mesele silah değil, işgaldir"

GAZİANTEP (İHA) - Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu, ABD'nin Irak'a yapacağı muhtemel saldırının temelinde silah meselesi bulunmadığını, ABD'nin Ortadoğu'yu kontrolü altına almak için Irak'ı işgal etmek bulunduğunu iddia etti.

Ökkeş Eruslu, AK Parti'li Milletvekilleri Fatma Şahin, Ahmet Uzer, Ömer Abuşoğlu ve Mehmet Sarı ile birlikte Grand Otel'de düzenlediği basın toplantısında, partilerinin ve hükümetin Irak'ta savaş istemediğini belirterek, "Savaş, Türkiye açısından zararlı bir durum. Özellikle turizm açısından büyük zararları olur. Hatta bazı basın kuruluşlarının yaptığı yayınlarda Antalya, Irak sınırındaymış gibi gösteriliyor. Halbuki aralarında bin 500 kilometre mesafe var. Kesinlikle savaş taraftarı değiliz, olası bir savaşa da girmememiz lazım. ABD'nin Irak'taki meselesi silah değil, işgaldir. Ortadoğu'yu kontrolü altına almak için Irak'ı işgal etmek istiyor. Oradaki halkı, Filistin halkı gibi göçebe hayatı yaşatmak istiyor" dedi.

ABD'nin Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i ortadan kaldırmak istemediğini kaydeden Eruslu, "Mesele Saddam meselesi değil. ABD istese Saddam'ı bir saat içerisinde düşürür. Ama asıl mesele bölgedeki petrol kuyuları. Zaten ABD bölgedeki bütün petrol kuyularının numarasına kadar hesabını yapmıştır ve savaşa girecek ülkeler arasında bu kuyular bölüşülmüştür. Türkiye'ye ise kesinlikle hiçbir şey verilmeyecektir. Bu ortamda çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Bizim ülke olarak savaşta yer almamız için hiçbir gerekçe bulunmamaktadır. Irak, yüzlerce yıldan beri bizim komşumuz ve kıyamete kadar da komşumuz olacaktır" diye konuştu.
Eruslu, seçim döneminde halka, "Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" vaadinde bulunduklarını ve vaatlerini gerçekleştirmek için çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Gaziantep Milletvekilleri Fatma Şahin, Ahmet Uzer, Ömer Abuşoğlu ve Mehmet Sarı da Türkiye'nin savaş istemediğini ve bu yönde çalışmalarının devam ettiğini ifade ettiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön