MHP'den Talabani sorusu

MHP'den Talabani sorusu

Mersin (AA)- MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye ziyaretini eleştirerek, "AK Parti hükümeti halkımızın hangi çıkarı doğrultusunda Talabani'yi Türkiye'ye davet etmiştir?" dedi.

Şandır, Mersin'de MHP il binasında düzenlediği basın toplantısında, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu değerlendirerek, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e cevaplandırması istemi ile bazı sorular yöneltti. Türkiye'yi 5 yıldır AK Parti hükümetinin yönettiğini anımsatan Şandır, şöyle konuştu:

"Ülkemizde büyüme yavaşlamıştır ve yavaşlamaya devam etmektedir. Enflasyon hedefleri tutmamakta, Merkez Bankasının güvenilirliği azalmaktadır. İşsizlik resmi rakamlara göre yüzde 9.9 iken, bu rakam gerçekte yüzde 20'ler seviyesine ulaşmıştır. Cari açık rekor üstüne rekor kırmakta ve bu açığın finansman maliyeti her geçen gün biraz daha artmaktadır. Türkiye dünyanın en yüksek reel faizlerini ödeyen ülke durumundadır. Gerek iç gerekse dış borçlar tarihin en yüksek seviyelerindedir. Aşırı değerlenen YTL sebebi ile ülke rekabet gücünü kaybetmiştir. Ülke ekonomisi, Cumhuriyet kurulduğu günden beri ilk defa bu kadar yüksek oranda yabancı kontrolüne geçmiştir.Ekonominin içinde bulunduğu durumun kısaca özeti budur. Sayın Tüzmen Türkiye ekonomisi ve vatandaşlarımızın içinde bulunduğu durum, sizce açıkladığımız bu durumdan farklı mıdır?"

Şandır, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Türkiye gelmesiyle ilgili de "Celal Talabani'nin Irak Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'ye davet edilmesinin gerekçesi nedir? AK Parti hükümeti halkımızın hangi çıkarı doğrultusunda Talabani'yi Türkiye'ye davet etmiştir?" sorularını yöneltti. Türkiye'nin, tüm dış ilişkilerinde, muhatabının PKK ile olan münasebetini dikkate alarak ilişkisini kurmak zorunda olduğunu belirten Şandır, şöyle konuştu:

"Talabani PKK'yı doğrudan destekleyen, PKK'ya terör örgütü demeyen, onu koruyup kollayan zararlı bir adamdır. Dolasıyla böyle bir kişiliğin Türkiye'ye davet edilmesinin gerekçesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından halkımıza açıklanması gerekiyor."