HABER

MHP'li Türkkan: Arınç'ın oğlu ortak mı?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

Türkkan, 2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmelerin tek bir firmaya mecbur bırakıldığını belirterek, "Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Türkkan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, "2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmeler tek bir firmaya mecbur bırakılmıştır. Onaylı tek firma MT Grup bünyesindeki Vera-Delta'dır. Firma, yazar kasanın fiyatını 590 Euro + KDV olarak belirlemiştir. Bu firmanın sahibinin hükümete yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddia edilmektedir" dedi.

Türkkan, Maliye Bakanı'na şu soruları yöneltti:

"Tüm yazarkasaların pos özellikli mobil yazar kasa olmasının yasa ile zorunlu hale getirilmesinin haklı gerekçeleri nelerdir, neden böyle bir uygulamaya ihtiyaç duyulmuştur?

2 milyondan fazla yazarkasa ve sayısı yüzbinleri bulan mobil pos cihazı değişimi konusunda işletmelerin tek bir firmaya mecbur bırakılmasının haklı gerekçeleri nelerdir?

Yazarkasa ve mobil pos cihazı değişimi konusundaki onaylı firma neye göre ve hangi kriterler dikkate alınarak seçilmiştir, bu konuda MT Grup bünyesindeki Vera-Delta'nın seçilmesinin nedenleri nelerdir?

Vera-Delta'nın sahibinin hükümete yakın olduğu bilinen Ethem Sancak olduğu, ayrıca Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın oğlunun da bu firmanın ortakları arasında yer aldığı iddiası doğru mudur?

Yazar kasanın fiyatı neye göre belirlenmiştir, 590 Euro + KDV olan bu fiyatı ödeyemeyen işletmeler ne yapacaktır?

Firmanın Deniz Bank'tan yüklü bir ön ödeme aldığı iddiası doğru mudur, doğruysa alınan miktar ne kadardır?

1 Ekim 2013 tarihine kadar POS'ların değişimini gerçekleştiremeyen işletmelere herhangi bir cezai müeyyide uygulanması düşünülmekte midir?"

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön