HABER

Mısır ordusunun Tahrir'e kanlı müdahalesi beşinci gününde

Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda askeri yönetimin istifasını isteyen göstericilere karşı şiddet kullanan güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen meydandaki gösteriler sürüyor.

Mısır güvenlik güçleri, yüzlerce kişinin protesto gösterisi yaptığı Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda havaya ateş açarak göstericileri dağıttı.

Zırhlı üniforma giyen askerler göstericilere göz yaşartıcı gaz ve coplarla müdahale etti.

Ülkede Cuma gününden bu yana yaşanan çatışmalarda 13 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, askerlerin bir kadın göstericiyi, üzerindeki kıyafetlerini yırtarak dövdüklerini gösteren video görüntülerinin ardından Mısır yönetimini sert şekilde eleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kadının sistematik olarak aşağılandığını gösteren görüntülerin utanç verici olduğunu belirtti.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesine yol açan gösterilerin merkezi konumundaki Tahrir Meydanı, Mübarek'ten sonraki askeri yönetime karşı gösterilere de sahne oluyor.

Güvenlik görevlilerinin şiddetli müdahalesi üzerine beşinci gününe giren çatışmalarda onlarca kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Göstericiler, askeri yönetiminin istifasını istiyor.

Dün gece boyunca süren çatışmaların ardından yüzlerce kişi, bugün de meydana gitti.

'Hitler'in fırınları'

Mısır'da Mübarek'in ardından yönetimi devralan askeri yönetim ve emekli askerler, demokrasi yanlısı göstericiler hakkında çok sert açıklamalarda bulunuyor.

Ordu danışmanı emekli General Abülmünaim Kato, eş-Şuruk adlı gazeteye verdiği demeçte, gösteriler sırasında yakılan bir hükümet arşiv binasına göndermede bulunarak, "Mısır'ın tarihi gözlerinizin üzerinde yanarken ne hissederdiniz? Siz tutmuş, Hitler'in fırınlarında yanması gereken ipsiz sapsız bir kişi için üzülüyorsunuz." demişti.

Cumhurbaşkanı adayı Muhammed El Baradei ise, bu ifadelerin dengesiz ve suçlu bir zihnin ürünü olduğunu söyledi.

Gelişmeler üzerine açıklamada bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, güvenlik güçlerinin eylemcilere karşı aşırı güç kullanmasını kınamıştı.

Geri Dön