KADIN

Morbid Obezite Tedavisi

Morbide obezite vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler için kullanılır. Uzman eşliğinde defalarca diyet ve egzersiz yaptığı halde kilo vermeyi bir türlü beceremeyen kişilerin aşırı kilolarından nasıl kurtulabileceğini Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kamil Gülpınar’a sorduk.

Morbid Obezite Tedavisi

“Morbide obezite en temel fiziksel hareketleri bile zorlaştıran ve beraberinde birçok sağlık sorununu da yol açan çok ciddiye alınması gereken bir sorundur. Morbid obez olan kişiler özellikle şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), safra taşı, kireçlenme, kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riski taşırlar. Her aşırı kilolu insan morbid obez olarak nitelendirilmez. Morbid obezite teşhisi vücut kitle indeksi hesaplaması yapılarak konulur. Vücut kitle indeksi hesaplamasında ise kişinin boyunun uzunluğu ile kilosu üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamaya göre ideal vücut kitle indeksi 40’ın üstünde olan kişilere morbid obezite teşhisi konulur.”

Morbid obezitede önce diyet ve egzersiz tedavisi uygulanmalı

“Morbid obezite öncellikle diyetisyen eşliğinde diyet ve uzman kontrolünde egzersiz ile tedavi edilmeye çalışılır. Diyetisyen tarafından hazırlanan düşük kalorili diyetler ve uzman kontrolünde artırılan egzersiz teknikleri ile kilo verilmeye çalışılmalıdır. Eğer hasta tüm denemelerine rağmen haftada sadece 1 – 2 kilo verebiliyor ve bırakır bırakmaz hızla kilo almaya başlıyorsa, ayrıca başka sağlık sorunları da yaşamaya başladıysa o zaman tek çare obezite ameliyatı olabilir.”

Morbid obezite cerrahi teknikleri

“Bariatrik cerrahi yani morbid obezite cerrahisinde hacim kısıtlayıcı ve emilim azaltıcı olmak üzere iki farklı teknik uygulanır. Duodenal Switch cerrahisi de bu tekniklerden birisidir. Duodenal Switch operasyonu ile midenin hacmi küçültülerek yemek miktarı sınırlanır, böylece kilo verilmesini sağlar. Bu ameliyatla mide hacminin % 85'i cerrahi operasyon ile bölünerek alınır. Bu operasyon sırasında mide sinirleri ve mide kapakçığına dokunulmaz, mide normal işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürmeye devam eder.

Duodenal Switch tekniğinin avantajları

“Laparoskopik cerrahi teknik yani kapalı teknik ile gerçekleştirilen Duodenal Switch ameliyatı sonrasında daha az ağrı olur. Hastanede kalış̧ süresi ve iyileşme süreci kısalır. Ameliyatın ardından hasta günlük hayatına daha çabuk döner. Ameliyat öncesinde hasta tam sağlık kontrolünden geçirilir. Endoskopi, ultrasonagrafi, kan tahlilleri ve metabolik değerlendirme testlerinin yapılması gerekir. Ardından hasta ameliyata alınarak laparoskopik teknik ile ameliyat edilir. Bu ameliyattan sonra kilo verme yaklaşık 2 yıl boyunca düzenli olarak devam eder. Hastanın % 50 oranında kilo vermesi sağlanır. Morbid obezite tedavisinde hastalarda uzun süreli kilo vermede bariyatrik cerrahi en etkili yöntemdir. Obezite tedavisi ile birlikte hastanın şeker, tansiyon, yüksek kolesterol ve uyku apnesi gibi hastalıklarında da aynı oranda bir iyileşme sağlanır.”

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Kamil Gülpınar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön