HABER

Mosley'den GPDA'ya bir uyarı daha

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Başkanı Max Mosley, pist güvenliğine ilişkin yeni girişimlerde bulunulmaması konusunda Grand Prix Pilotlar Derneği'ni (GPDA) uyardı. Daha önce Monza pisti konusunda FIA ile karşı karşıya gelen GPDA son olarak geçtiğimiz haftalarda Barcelona ve Valencia pistlerinin güvenliği konusundaki endişelerini dile getirmişlerdi.

Mosley ise pilotların konuyu daha fazla irdelememeleri uyarısında bulunmuş ve denetimle ilgili konuların FIA'nın işi olduğunu söylemişti.

F1 Racing'in bu ayki sayısında yazan Mosley, pist güvenliği konusunun çok çetrefilli olduğunu ve sadece FIA tarafından atanan teknik uzmanların konuyu doğru bir şekilde değerlendirebileceğini söyledi.

Mosley yazısında, "Güvenlik, herkes için çok fazla teknik bir konu. Bunu ancak uzmanları değerlendirebilir. Mesela, bir ara bir GPDA direktörü gelip bana, araçlar daha çabuk durdukları için geniş oluksuz lastiklerin daha güvenli olacağını söyledi. Bu lastiklerin daha tehlikeli olduğunu bir kağıt üzerinde bile anlatabileceğimi söyledim. Çünkü daha yüksek yol tutuşu daha kötü kaza demektir. Bugün gelişmeler çok daha kompleks. Hiçbir pilot araçlarının elektroniklerini yeniden tasarlamak istemez. Dolayısıyla güvenlik uzmanlarının kararlarını niçin aşmaya kalkışıyorlar?" dedi.

Bu arada GPDA'nın pist güvenliğini eleştiren bir açıklama yayınlandığı İtalya Grand Prix'sinden sonra yapılan açıklamlar konusunda da hala kızgın olduğunu ifade eden Mosley, "Bir pilot çıktı sindirilemeyeceklerini söyledi. Bir diğeri yarışları boykot etmekten bahsetmeye başladı. Bunlara çok zekice cevaplar vermeyi değil, sadece kibarca uyarmayı düşünebilirsiniz" dedi.

Bu konuda yetkili bir merciin olduğunu ve her kafadan bir ses çıkmaması gerektiğini vurgulayan Mosley, "Yoksa çok kafa karıştırıcı sonuçlar ortaya çıkar. Bununla birlikte biz her zaman pilotları dinleyeceğiz. Ancak kararlar, bizim kararlarımız olmalı. Eğer bir veya iki yarışı çıkartacak veya lisans iptal edeceksek buna biz karar vereriz. Böyle hareket edilirse uzun dönemde F1 için daha iyi olur" dedi.

TurkiyeF1.Com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön