HABER

Mossad'dan NATO'Ya nükleer tehdit uyarısı

KUDÜS (İHA) - İsrail Dış İstihbarat MOSSAD Başkanı Efraim Halevy, İran, Irak, Libya ve Suriye'den gelen nükleer tehdide karşı NATO'yu uyardı.

MOSSAD Başkanı Efraim Halevy, Brüksel'de düzenlenen NATO toplantısında yaptığı konuşmada "İslami terör NATO üyesi ülkelere karşı tehdit oluşturuyor" dedi.

İsrail'de yayımlanan Haarets gazetesinde yer alan habere göre, MOSSAD Başkanı Halevy, İran'ın 3 bin kilometre uzun menzilli füze gelişimi için yatırım yaptığını ve bu menzilli füzenin Avrupa'ya, gelecekte de Kuzey Amerika'ya kadar uzanabileceğini kaydetti. İran'ın silah cinsinde nükleer kapasitesini ve büyük çaplı VX sinir gazı geliştirdiğine dikkat çeken Halevy, bunun yanında anthrax üretimini yenilediğini söyledi.

MOSSAD Başkanı bir diğer takip edilmesi gereken ülkenen Suriye olduğunu ifade ederek bu ülkenin Kuzey Kore yapımı Scud B, C ve D füzelerinin üretmini sıklaştırdığını ve bu yüzden İsrail'in bu ülkeyi yakından takip ettiğini anlattı.

Halevy "Suriyeliler yüzeyden yüzeye kullanılan füze sistemleri ile ilgili B ve C kapasitelerine sahipler" açıklamasında bulundu. Halevy'nin iddiasına göre, Suriye ayrıca sarin sinir gazı etmenleri üretiyor ve VX üretimi üzerinde çalışmalar yapıyor.

Halevy, NATO yetkililerini Libya'yı da yakından gözlemlemeleri konusunda uyardı ve bu ülkenin de Kuzey Kore desteğinde uzun menzilli füzeler geliştirdiğini belirtti. Haaretz gazetesinde geçen habere göre Halevy, intihar saldırılarının Filistin kampında liderlik derecesinde desteklendiğini ve aşırı oranda yardım edildiğini ve Yaser Arafat'ın liderliğindeki Filistin Yönetimi'nin İran, Irak ve Suriye ile yakın ilişkiler içerisinde olduklarını da iddia etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön