HABER

Mutluluğun reçeteleri

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik ve Danışmanlık Öğretim Üyesi Doç. Ersin Altıntaş, mesele ya da olayların değil, düşüncelerin strese sebep olduğunu belirterek, "İnsanı olaylardan çıkarttığı anlamlar rahatsız ediyor. Meselelere negatif yaklaşmayın, olumlu yanlarını alın" dedi.

Mutluluğun reçeteleri

Doç. Ersin Altıntaş, Bursa Emniyet Müdürlüğü personeline stres yönetimi konulu bir konferans verdi. Altıntaş, çağımızın hastalığı stresin milyarlarca dolar sağlık harcamasına sebep olduğunu belirterek, vücudun fiziki olarak stresin göstergesi olduğunu söyledi. Rafineri ve az pişmiş yiyecekler tavsiye eden, yağdan ve şekerden uzak durulmasını isteyen Altıntaş, "Bol bol su için. Su, stres için çok önemli. Korku ya da stres olduğunda su tavsiye edilir. Su rahatlatıyor çünkü. Rahat davranmak, başkalarıyla yemek yemek, yemek sırasında ara vermek, vücudu gevşetecek hareketler yapmak, hızlı nefes alıp vermekten kaçmak stresi azaltıyor" dedi.

'ÖZGÜVEN SAHİBİ OLUN, TEPKİLERE ALDIRMAYIN' Stresin ülsere sebep olduğunu, yenilen şeylerin değil, insanın içini kemiren şeylerin bu hastalığa yol açtığını anlatan Doç Ersin Altıntaş, "Stres varsa, coşku heyecan olmaz. İlişkiler bozulur. Mesele ya da olaylar değil, onlara yüklenilen anlamlar insanı rahatsız eder. Düşünceler strese yol açar. Tepkilere aldırmayın, özgüven sahibi olun. Çok hassasiyet, stresi arttırıyor " diye konuştu.

Herkesin hata yapabileceğini, hatanın düzeltilmesinin önemli olduğunu anlatan Altıntaş, "Kimse kusursuz değildir, kendinizi sürekli eleştirmeyin. O zaman öz saygı kalmaz. 'Ben iyiyim' deyin. Yanlışıyla ve doğrusuyla da geçmişi kabul edin. Geleceğe umutla bakın. Olaylara bütün olarak bakın, kötü olanı almayın, olumlu değerlendirin, Hiçbir şeye şüpheyle bakmayın. O zaman mutlu olamazsınız. Olaylardan etkilenmemeye çalışın. 'Aman kaza yapacağım' derseniz, yaparsınız. Çünkü onu düşünürken dikkatiniz dağılır ve gerçekten kaza yaşarsınız. 'Yandım, bittim' gibi çaresizlik edebiyatı da aynı şekilde stresi meydana getirir"şeklinde konuştu.

'AĞLAMAK VE GÜLMEK DE STRESE İYİ GELİYOR' Mizah ve gülmenin insanı rahatlattığını, öfkenin insana zarar verdiğini ifade eden Altıntaş, "Ormana gidin çığlık atın, şarkı söyleyin. Yunanlılar sirtaki yapıp, tabak kırıyor. Karadenizliler silah atıyor. Ağlamak da iyi gelir, deşarj eder. 'Erkekler ağlamaz' diyorlar. Bir çaydanlık su, kaynamaya başladığında fokurdar, eğer kapağını kaldırmazsanız kabına zarar verir. Erkekler için de böyle. Üreten, çalışan ve seven insan mutlu olur. Mutlu olunca da stresi yenmiş olur"şeklinde konuştu.

Altıntaş, en stresli mesleklerin başında polislik, pilotluk ve öğretmenliğin geldiğini, avukatlık için stresin bir çeşit gıda olduğunu bildirdi. Polislere, karşılaştığı sorunları eve götürmeyin tavsiyesinde bulunan Altıntaş, 'Ailenizle birlikte birşeyleri paylaşın, pikniğe gidin, spor yapın. Olayları gözünüzde büyütmeyin. Bütün sorunların üstesinden el birliğiyle gelebileceğinizi düşünün" diye konuştu.

BURSA (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler