HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

'nin nükleer santralleri vurma planı

El Cezire televizyonunun araştırmacı gazetecisi Yosri Fuda, El Kaide örgütünün Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a saldırı düzenlemeye karar vermeden önce ABD'ye ait nükleer santralleri vurmayı planladığını iddia etti.

'nin nükleer santralleri vurma planı

Fuda, Usame bin Ladin'in 2 kurmayı ile geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaptığı röportajında, 11 Eylül saldırılarının 4. hedefinin Beyaz Saray değil Washington'daki Capitol Hill olarak planlandığını öğrendiğini belirtti.

El Cezire televizyonu, geçtiğimiz Cuma günü El Kaide örgütünün 11 Eylül saldırılarını düzenlediğini açıklayan ilk itirafı yayımlayacağını açıklamıştı. Sunday Times gazetesinde yazan Fuda, FBI tarafından 11 Eylül saldırıları ile bağlantıları olduğu gerekçesi ile aranan Haled Şeyh Muhammed ve Remzi Bin El Şaiba ile Karaçi'de görüştüğünü ifade etti. Fuda, Muhammed'in "Saldırılar en çok ölü ve hasar olabilecek şekilde planlandı ve Amerika'ya kendi topraklarında atılmış en büyük tokat olmayı amaçladı" dediğini belirtti. Önümüzdeki Perşembe günü yayımlanması beklenen röportajda saldırıların 4. hedefinin Amerika Birleşik Devletleri'nin parlamentosu olarak tanımlanan Capitol Hill'e düzenleneceği ancak United Airlines'a ait uçağın yolcularının kaçırılmayı önlemek için çabalaması sırasında Pennsylvania'da düşmesi nedeniyle planın gerçekleştirilemediğinin açıklandığını belirtti.

"Amerika içinde şehitlik operasyonu" kararının 1999 yılında FBI'ın en çok arananlar listesinde bulunan Muhammed'in liderliğindeki El Kaide askeri komitesi tarafından alındığı kaydediliyor.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler