Nurettin Demirtaş için hapis istemi

DİYARBAKIR (İHA) - 2007 yılının Ekim ayında Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından Diyarbakır'da düzenlenen 'Demokratik Toplum Kongresi'nde sonuç bildirgesini okuyan sanıklardan DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, kapatılan DEP'in eski Milletvekili Selim Sadak ve DTP'li Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin'in yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, askere gitmemek için sahte 'Çürük raporu' aldığı gerekçesiyle tutuklu bulunan DTP Genel Başkanı Demirtaş ve Selim Sadak katılmazken, Dicle Belediye Başkanı Akengin hazır bulundu. Sanık Akengin, mahkemeden savunma için ek süre talebinde bulundu.
Avukat Muharrem Erbey, iddianamenin müvekkili Nurettin Demirtaş'a tebliğ edilemediğini ve bu nedenle müvekkilinin savunma hazırlayamadığını belirtti. Erbey, Demirtaş'ın talimat mahkemesince daha sonra ifadesinin alınacağını bildirdi. Duruşma 15 Mayıs 2008 tarihine ertelendi.

İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi'nde sonuç bildirgesini okuyan sanıklardan DTP Genel Başkanı Demirtaş ile beraberindeki Selim Sadak ve Abdullah Akengin'in "Terör örgütünün propagandasını" yaptıkları gerekçesiyle 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler