HABER

Öğrenciler hayal güçlerini zorladı

Ankara’da özel bir okulda gerçekleştirilen “Hayalgücüne Yolculuk Anlık Görev Şenliği” programı zamanda yolculuk hissi uyandırıyor.

Ankara’da özel bir okulda gerçekleştirilen “Hayalgücüne Yolculuk Anlık Görev Şenliği” programı zamanda yolculuk hissi uyandırıyor. 80’li ve 90’lı yılların retro giyimine sahne olan programda öğrencilerin üretebilme, hayal edebilme ve özgün fikirlere ulaşabilme becerileri ölçülüyor.
Türkiye genelinde, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini uygulamada ve üreticilikte kullanabilecekleri çeşitli yaklaşımları değerlendirebilmeleri için, problem çözme görevleri ve süreci üzerine kurulmuş bir üreticilik yarışması olan “Hayal Gücüne Yolculuk Anlık Görev Şenliği” programı öğrencilerin hayallerini göz önüne alarak onların yeni beceriler edinmesini sağlıyor. Öğrencilerden oluşan takımlar, ucu açık problemleri çözmeyi içeren görevleri yerine getirerek çözümlerini sunuyor. Çok sayıda öğrencinin katıldığı bu yıl ki programın ev sahipliğini, Batıkent’de bulunan özel bir okul gerçekleştirdi. İlk kez 2017 yılında gerçekleştirilen programın bu yıl ki teması ise 80’li ve 90’lı yılların giyim tarzı ve modası oldu. Öğrenciler bir çok etkinliği gerçekleştirme imkanı bulurken, gözleri kapalı şekilde takım arkadaşıyla birlikte hunilere çarpmadan karşıya geçmeye çalıştı, kimi takımlar ise ahşap denge oyunuyla yeteneklerini gösterdi. Bardakların üzerine konulan pinpon topların havaya atılarak yakalanmaya çalışılması da keyifli oyunlar arasında yer aldı.
Hayalgücü ve üreticilik becerileri gelişiyor
Programın düzenleyen Hayalgücüne Yolculuk Derneği Başkan Yardımcısı Zeynep Edirnecik, “Üretici düşünme ve problem çözme üzerine yarışmalarımızı yapıyoruz. Yaklaşık 3,5 yıldır bu etkinlikleri düzenliyoruz. Senede bir ulusal etkinlik gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımız takımlar oluşturarak problem çözüyor ve sonuçlarını bizlere ulaştırıyorlar. Türkiye’de eğitim sistemimizin yanında, öğrencilerimizin kendi becerini kullanabilecekleri bir program yaymaya çalışıyoruz ve bunu sosyal sorumluluk projesi olarak aktarıyoruz. Biz devlet okulu, özel okul ne kadar çocuğa ulaşabilirsek bizim için o kadar iyidir” dedi.
Devlet okullarında yaygınlaşmalı
Hayalgücüne Yolculuk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Jülide Gencer ise amaçlarının, öğrencilerin hayalgücü ve becerileriyle, problem çözme yeteneklerinin geliştirilmesi olduğunu ifade ederek, “Öğrencilerimiz bilim, sanat ve üreticiliklerini geliştirebilme imkanı buluyor. Türkiye’nin çok farklı illerinde, devlet okullarımızda pırıl pırıl çocuklarımız var. Fen Liseleri, Özel Okullar da eğitim gören çocuklarımız bu programla özellikle kendi üstün yeteneklerini kullanabiliyor ve bunu geliştiriyor"diye konuştu.
Tema 80’ler ve 90’lar olarak belirlendi
Etkinliğe ev sahipliği yapan özel bir okulun Batıkent yerleşkesi Kampüs Müdürü Arda Ergez, üreticiliği geliştiren Hayalgücüne Yolculuk eğitim programının bu yılki ev sahipliğini üstlendiklerini belirterek, “Uzun yıllar görev şenliği programının ev sahipliğini yapmak istiyoruz. Bu yıl temamızın 80’ler ve 90’lar retro ve dönemim müziği ile tarzı oldu. O yılları bilmeyen genç jenerasyonlar da o kültürü öğrenmiş oldu. Biz de kendi çocukluğumuza ve gençliğimize döndük” sözlerine yer verdi.

Geri Dön