Okulların ilk günü toplu taşıma ücretsiz

İstanbul'da okulların 16 Eylül'de açılmasıyla trafikte de uzun saatler vatandaşları bekliyor.

Okulların ilk günü toplu taşıma ücretsiz

Yaklaşık 15 bin servis aracının trafiğe döküleceği İstanbul'da 2.7 milyon öğrenci de yollarda olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaşanacak karmaşanın önüne geçebilmek için bir dizi önlem aldı.

Belediye Meclisi'nde alınan kararla okulların açıldığı gün İETT, halk otobüsleri, şehir hatları vapurları, tranvay, metro, hafif metro ve metrobüs seferleri, saat 06.00-13.00 saatleri arasında ücretsiz olacak.

16 Eylül'e özel alınan önlemler şöyle:

- Öğrenci servisleri kesinlikle öğrencisiz boş olarak servise çıkmayacak. Okul çevresindeki İSPARK'lara saat 14.00'e kadar ücretsiz park edebilecekler. Ayrıca toplum taşım araçlarının kullandığı otobüs yolunu kullanabilecekler.

- Otobüs durakları önlerine, yakınlarına park eden ticari taksi veya özel araçlara izin verilmeyecek. Buralara park ederek otobüslerin duraklara yanaşmalarını engelleyen araçlar çekilecek ve ceza uygulanacak.

- Toplu taşım araçlarının durak harici veya iki sıra oluşturarak yolcu indirme ve bindirme yapmalarına müsaade edilmeyecek. Kurallara uymayanlara ceza uygulanacak.

- İETT ek seferler koyacak.

- Şehir Hatları vapur seferleri arttırılacak.

- Metro, Hafif Metro-Füniküler azami sıktıkta sefer düzenleyecek.

- Trafik akışını sağlamak için 1.559 polis görev yapacak. Okulların açılacağı gün, büro hizmeti yapan polisler, İlçe Emniyet Müdürlükleri personeli anaarterlerde trafik düzenini sağlayacak.

- İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde yaklaşık 800 personelle (Emniyet, Trafik, Asayiş) görev yapacak.

- İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda 1.000 Zabıta Memuru trafik düzenlemesine yardımcı olacak.

2013-2014 eğitim ve öğretim yılında toplam 2.7 milyon öğrenci ve 104 bin öğretmen eğitime başlayacak. 5 bin 792 okulda 14 bin 541 servis aracıyla 298 bin 80 öğrencinin taşınması planlanıyor.

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
YEMİN EDİYORUM BU HÜKÜMET KADAR BABA HÜKÜMET YOK. ELİNDEN GELMEYENİDE YAPMAYA ÇALIŞIYOR. TABİ DÜN OTOBÜS YAKAN GEZİ AYYAŞ SARHOŞ VE BEYİNSİZİ O GÜNDE OTOBÜS İÇİN SIRADA BEKLEYECEK. VARMI BÖYLE TEZAT.
Maddeler halinde sıralıyorum anlamayabilirsin : 1.Otobüs yakma olayı yok otobüs yakan biri varsa doğuda müdahale edilmeyen kişiler yapıyo. 2.Hükümet elinden gelmeyeni yapmıyor zaten bu yüzdende hiçbirşey yapılmıyor. 3.Gezi ayyaş sarhoş beyinsiz nedir ya ? O insanlar 3 büyük devirsinler senden mantıklı düşünürler. 4.Hem mitinglerde tüm devletin otobüslerini, trenlerini kullanan bir ülkedeyiz ne bekliyosun? 5.Bu yazdıklarımı ben yazmadım hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.Bu yazdıklarım gezi parkı ruhu tarafından telepatik interzırbırtla manipulakele olarak yazdırılmıştır.
CHP VE GEZİCİLERE KAPAK OLSUN BU HABER.
bende yemin ederim bu hükümet kadar abd güdümlü bir hükümet daha gelmedi cumhuriyet tarinde.yahu be kardeşim.TÜRKİYE'nin kamu mallarını kime sattılar bi bak ya ALLAH aşkına..nolur yaa..adam emekli olmuş parasında gözü var.yaşa takılmış.bakan çıkmış haklısınız ama alacanız yok diyor.böyle bir hükümet olurmu..yok kardeşim bundan sonra değil onlara oy..su bile vermem..
bir önlem de benden okulların açılmasıyla ücretli öğretmenler görev yapamayacak tüm öğretmenler atanmış kadrolu öğretmenler olacak.çocuklarımız iyi eğitim alabilecektir. :) tabi hiçbiri olmayacaktır.hepsi şakaydı mesela yani
Diğer Haberler