HABER

"Öldü ya da öldürüldü"

MOSKOVA (İHA) - Rus basını, müebbed hapis cezasını çekerken dün hapishanede ölen eski Çeçen komutan Salman Raduyev'in ölüm sebebine şüpheyle yaklaştı.

Rusya Adalet Bakanlığı, Urallar'daki Perm bölgesinde yüksek güvenlikli bir hapishanede hayatını kaybeden 35 yaşındaki Raduyev'in iç kanama ve eceliyle öldüğünü açıklarken, basında, Raduyev'in şiddete maruz kalarak ölmüş olabileceği spekülasyonları sıkça yer aldı.

Adalet Bakanı Yardımcısı Yury Kalinin, "Kendisine tek bir fiske bile vurulmadı" diye açıklamada bulunurken, Kommersant gazetesi, hapishane kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Raduyev'in, kaldığı hücrenin aranmasına direndiği gerekçesiyle gardiyanlar tarafından dövüldüğünü ve aynı gün öldüğünü bildirdi. Gazete ölümün, Raduyev'in İngiltere'de bulunan ve Rusya tarafından iadesi istenen Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov'un Özel Temcilcisi Ahmet Zakayev hakkında tanık olarak ifade vermesinin akabinde meydana geldiğini kaydetti. Kommersant, Raduyev'in, "istenmeyen açıklamalarda" bulunmasından çekinildiği için gizli servis elemanları vasıtasıyla öldürülmüş olabileceğini yazdı.

Novye Izvestiya gazetesi de Raduyev'in ölümünün, "Titanik'in batışı gibi esrarlı" olduğunu yazdı ve ani ölümün, "terörizme karşı uluslararası savaş"tan kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

Moskovsky Komsomolets gazetesi ise Raduyev'le ilgili haberi, "Öldü ya da öldürüldü" şeklindeki manşetle verdi.
Dağıstan'daki bir mahkeme, Kızılyar şehrinde 1996 senesinde 3 bin kişinin rehin alındığı olay dolayısıyla Raduyev'i geçtiğimiz sene müebbet hapse mahkum etmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön