HABER

Oturarak çalışanlarda bel fıtığı riski

Oturarak çalışanlarda bel fıtığı riski

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Akif Güleç, iş için sürekli masa başında oturmanın bel kaslarının tembelleşmesine ve bel fıtığına neden olabildiğini söyledi.

Güleç, ayakta durmanın ve yatar pozisyonun insan anatomisi için sorunsuz pozisyonlar olduğunu ancak oturma için aynı şeylerin söylenemeyeceğini belirtti.

Sürekli oturarak çalışan kişilerin uygun olmayan oturma şekli ve sandalyeler nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayabildiğini ifade eden Güleç, tembelleşen bel kaslarının ani bir hareketle fıtığa dönüşebildiğini söyledi.

Güleç, anatomik ve ortopedik olmayan sandalyelerin de bel sağlığı için zararlı olduğunu ifade etti.

Dik oturmanın bel sağlığı için her zaman faydalı olduğunu, bu nedenle sürekli oturmak zorunda kalan kişilerin bel sağlıkları için kambur değil dik oturmaya özen göstermesi gerektiğini bildiren Güleç, "Kişiler aynı zamanda oturdukları sandalyeleri ve masalarını bel sağlıkları için uygun pozisyona getirmeli ve bu pozisyonda kalmasına dikkat etmeli. Bel kaslarının tembelleşmesinin önüne geçmek için sürekli masa başında oturmak zorunda kalan kişilerin çeşitli bahanelerle saat başı kalkarak hareket etmesi gerekir" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön