HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Oyuncuları mıknatıs gibi kendine çeken Among Us nasıl oynanır?

Among Us, bir anda piyasaya çıkıp birçok kişiyi peşinden sürükledi. Aslında 2018 yılından beri piyasada bulunan oyun, PUBG ve Fortnite gibi yapımları geçerek bazı araştırmacılar tarafından dünyanın en popüler oyunu olarak nitelendirilmeye başlandı. Peki saklambaç modu da bulunan Among Us nasıl oynanır? 2 kişilik oynanabilen Among Us’a nasıl giriş yapılır?

Oyuncuları mıknatıs gibi kendine çeken Among Us nasıl oynanır?

Vampir- Köylü oyununu hatırlayan var mı? Hatırlayamadıysanız, biz hatırlatalım. Bu oyunda adından da anlayacağınız üzere vampirler ve köylüler olur. Köylüler vampiri bulmakla görevliyken, vampir de kimliğini mümkün olduğunca saklamak zorundadır. Çünkü oyunu ancak böyle kazanabilir. İşte hafızalardaki yerini hala koruyan bazı zamanlarda ünlü YouTube kanallarına içerik malzemesi dahi olan bu oyun, günümüzde Among Us adıyla bir çılgınlığa dönüştü. InnerSloth’un sahibi olduğu Among Us oyunu, özellikle dünya çapında büyük bir krize neden olmuş koronavirüsün gölgesinde geçen 2020 yılına damga vurdu.

Üstelik bu çılgınlık 2020 yılıyla da sınırlı kalmadı, 2021 yılına da sıçradı. Hal böyle olunca sağında, solunda, işinde veya gücünde Among Us adına rastlayan pek çok kişi, ‘’bir denesek mi acaba’’ diyerek Among Us’ın PC’de veya telefonda nasıl oynandığını merak etmeye başlarken, oyuna bir şans vermeyi düşündü. Fakat Among Us geleneksel oyunlara göre farklı bir yapıya sahip. Biz de sizin için yapısıyla farklılaşan ve herkesin dilinde olan Among Us’ın nasıl oynanacağı ile alakalı tüm detayları bir araya getirdik. Şunu önceden belirtmemizde fayda var; Bu içeriği okuduktan sonra Among Us oynamak için can atabilirsiniz.

AMONG US NASIL OYNANIR?

‘’Among Us nasıl oynanır?’’ sorusunun Türkçe açıklamalı cevabına geçmeden önce Among Us’ın hangi platformlarda yer aldığını belirtmek gerek. Among Us hem PC, hem telefon / mobil platformlarda mevcut. Ancak mobil platformlarda oyuna ücretsiz bir şekilde ulaşılabilirken, PC platformunda Among Us’a sahip olmak için belirli bir ücret ödenmek zorunda. Örneğin, biz bu içeriği hazırlarken Among Us Steam oyun mağazasında 10,50 TL’lik bir fiyata sahipti. Tabii oyunun fiyatı oluşturulan özel paketlerle daha da artıyor. App Store’da 193.6 MB, Google Play Store’da 72 MB boyutu bulunan Among Us’ı herhangi bir platformda indirmeden oynamak ise şimdilik mümkün değil. Among Us’a bahsettiğimiz yollarla sahip olduktan sonra ise geriye bir sonraki önemli soruyu yanıtlamak kalıyor; Among Us’a nasıl giriş yapılır?

Among Us’a giriş yapabilmek aslında fazlasıyla kolay. Zira oyunun giriş ekranında fazla bir seçenek yok. Başlangıç ekranında ‘’Online’’ butonuna tıklayıp, isminizi girerek ‘’Create Game’’ dediğinizde aslında oyuna girmek için ilk adımı atıyorsunuz. Burada farklı kişilerle kendi yarattığınız oyunu oynayabilirsiniz. Fakat önce oyunun kaç kişi ile oynanacağı ve nasıl oynanacağına dair bazı düzenlemeleri yapmanız gerek. Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra oyunun bekleme alanında bulunan bilgisayarın yanına gelerek karakterinizi kişiselleştirmeniz mümkün. Eğer başkasının kurduğu bir oyuna katılmak isterseniz de ‘’Public’’ butonuna tıklayabilir ve bir oyun seçebilirsiniz. Tüm bunları tamamladığınızda Among Us dünyasına adım atabilirsiniz. Oyunda kendinizi yalnız hissederseniz size arkadaşlarınız da katılabilir. Bunun yolunu ise yazımızın ilerleyen kısmında anlatacağız. Biraz sürprizi üzerinde kalsın.

YA CREWMATE’LERDENSİNİZ YA IMPOSTOR’LARDAN

Şimdi gelelim oyunda yapacaklarınızın ne olduğuna. Among Us mürettebat (crewmate) ve sahtekar(ımpostor) olmak üzere tıpkı vampir-köylü oyununda olduğu gibi iki takımlı bir oyundur. Mürettebatın amacı geminin görevlerini tamamlamak ve sahtekarı bulmak. Sahtekarın amacı ise mış gibi yapıp kimliğini saklayarak mürettebatı yok etmeye çalışmak. Burada sahtekar crewmate’lere karşı çeşitli sabotajlar gerçekleştirebilir. Bu durumda tüm oyuncular acil durum butonunu kullanarak ve gördükleri cesetleri rapor ederek oyuncularla toplantı yapabilir ve sahtekar olduğunu düşündükleri kişileri söyleyebilir. Daha sonra oylama başlar ve şüphelenilen kişiye oy atılır. Oylar bir kişide toplanırsa o kişi sahtekar olsun olmasın oyundan atılır. Eğer oy birliğine ulaşılamazsa oyun kaldığı yerden devam eder. Oyunda kazanmanın ise üç farklı yolu bulunur. Ya oyun sonunda rakibini tamamen eleyen kazanır, ya gemideki görevler tamamlanamazsa Impostor’lar(sahtekarlar) kazanır, ya da tüm görevleri tamamlayan Crewmate’ler kazanır. Oyun PC ve mobil tarafta da aynı oynanış hikayesine sahiptir ve kazanmanın yolu yine üçtür. Among Us’ın oynanışını farklı kılan ise oyunun arkadaşlarla da oynanabilmesidir.

Among Us

Sabotaj ve ceset gibi detayların geçtiği oyun için bu noktada ebeveynlerin aklına ‘’Among Us oyunu zararlı mı?’’ sorusu takılabilir. Bunun için Google Play Store ve App Store’daki derecelendirmelere bakabiliriz. App Store’da oyun 9 yaş ve üzeri olarak, Google Play Store’da ise 10 yaş ve üzeri olarak derecelendirilmiştir. Oyunda birçok oyunda gördüğümüz şok edici görüntüler bulunmasa da ufak çaplı şiddet sahneleri mevcuttur.

AMONG US 2 KİŞİLİK NASIL OYNANIR?

Among Us’ı birlikte oynayabilmek ya da Among Us’ı 2 kişilik oynayabilmek için yapılması gerekenler oldukça basit. İlk olarak oyunu kuracak kişinin ana menüde bulunan ‘’Online’’ kısmına tıklaması gerek. Daha sonra ‘’Host’’, ‘’Public’’ ve ‘’Private’’ olmak üzere üç farklı seçenek çıkacak. ‘’Host’’ bölümündeki ‘’Create Game’’ yazısına tıklayın. Buradan bir sunucu seçin. Bu noktada size küçük bir sır verelim; Türkiye için en uygun sunucu seçeneği Avrupa sunucusudur. Sunucuyu seçtikten sonra oyun ve harita ayarlarını düzenleyebileceğiniz bir ekran gelecek. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra ‘’Confirm’’ tuşuna basın. Altta bir kod çıkacak ve bu kodu arkadaşlarınızla paylaştığınızda aynı oyuna girebileceksiniz. Arkadaşlarınızın tek yapması gereken ise Among Us giriş yapma ekranında bulunan ‘’Private’’ kısmına kodu girmek. Böylece aynı oyuna katılacaksınız. Arkadaşlarınızla sesli görüşme yapmak ve böylece oyunu daha eğlenceli bir hale getirmek için ise Discord gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

AMONG US’TA SAKLAMBAÇ NASIL OYNANIR?

Among Us’ta saklambaç oynamak için oyuna giriş yapılırken ve ilk bölümüne geçmeden önce yapılması gereken bazı ayarlamalar var. Bunlar;

Oyuncu sayısı: 6-10 kişi
Harita tercihi: The Skeld
Emergency Meetings (acil durum toplantısı): 0
CoolDown: 10-20
Görevler:Common tasks 2, visual tasks 2
Katil görüşü: 0,25x
Crewmate görüş: 5x

Saklambaç modunda uyulması gereken bazı kurallar da mevcut. Örneğin, Imposter ventleri kullanılmamalı, herkes görevleri tamamlasa dahi haritada gezinmeli, bir köşeye saklanmamalı, kapı, reaktör ve oksijen sabotajı yapılmamalı, güvenlik kameraları hiç kimse tarafından izlenmemelidir. Ayrıca report etmek veya toplanmak da yasaktır. Oyun ilk başladığında impostor 1-5 saniye beklemelidir. Bunun nedeni ise crewmate’lerin kaçması için onlara yeterli vakti sağlamaktır. Böylece oyundan farklı bir keyif alabilir, eğlencenize eğlence katabilirsiniz. Şimdiden iyi oyunlar!

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler