HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Özbekistan'dan BAE kara suları yakınlarındaki sabotaja kınama

Özbekistan'dan BAE kara suları yakınlarındaki sabotaja kınama

Özbekistan, farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin önceki gün Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) doğu sahilinde yer alan El-Fuceyra Limanı yakınlarında sabotaja uğramasını şiddetle kınadı.

Özbekistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Umman Körfezi'ndeki BAE açıklarında ticari gemilere yapılan provokasyonun şiddetle kınandığı belirtilerek, bu tür olayların gemilerde bulunan insanların hayatı için ciddi bir tehdit oluşturduğu vurgulandı.

Deniz taşımacılığının güvenliğini zayıflatan bu tür eylemlerin önlenmesi için uluslararası topluma sorumluluk alma çağrısında bulunulan açıklamada, "Özbekistan, güvenliğin sağlanması ve ulusal çıkarlarının korunması konusunda BAE ile dayanışmasını belirtiyor." ifadesi yer aldı.

BAE Dışişleri Bakanlığından önceki gün yapılan yazılı açıklamada, 4 sivil ticari kargo gemisinin, ülkenin doğu sahilinde yer alan El-Fuceyra Limanı yakınlarında sabotaja uğradığı belirtilmişti.

Sabotajın can kaybına ya da gemilerden zararlı madde veya yakıt sızmasına yol açacak hasara neden olmadığı kaydedilen açıklamada, paylaşılmadan konuyla ilgili soruşturma başlatıldığı aktarılmıştı.

Fuceyra Limanı, Hürmüz Boğazı'na 70 mil uzaklıkta yer alıyor.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler