Özel'in beyin takımı değişmedi!

Suriye’deki gelişmeler ve PKK’nın çekilme sürecinin de etkisiyle YAŞ’ta “ Başkanları” olarak anılan komutanlarda değişikliğe gidilmedi. Org. Necdet Özel, kritik süreçte, beyin takımını değiştirmedi.

Özel'in beyin takımı değişmedi!

Karargah’a, Doğu ve Güneydoğu tecrübesi olan komutanlardan takviye yapılması da dikkat çekti. Org. Galip Mendi olmak üzere Suriye sınırında görev yapan komutanlara dokunulmadı. Vekaleten yürütülen komutanlıklara atamalar gerçekleştirildi.Emekli edilmeyen komutanlar için ise komutan yardımcısı formülü işletildi.

PKK’nın çekilme süreci ve Suriye sınırında yaşanan gerilim, YAŞ atamalarına da yansıdı. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, kritik süreçte, beyin takımında fazla oynama yapmadı. Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Doğrudan Genelkurmay Başkanı’na bağlı olan ve Karargah’ın beyin takımı olarak bilinen “J Başkanları” değiştirilmedi. Burada en kritik atama bu yıl orgeneralliğe terfi ederek, Genelkurmay 2. Başkanı olan Yaşar Güler’in yürüttüğü Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’na yapıldı. Ancak güvenlik gerekçesiyle yeni komutanın ismi atama kararlarında yayınlanmadı.

Başbakan Erdoğan’a askeri danışmanlık da yapan Genelkurmay Harekat Başkanı Korg. Erdal Öztürk, Genelkurmay Personel Başkanı Korg. Metin İyidil, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Korg. Alpaslan Erdoğan ve Genelkurmay MEBS Başkanı Korg. Musa Avsever bir yıl daha aynı görevi yürütecek.

“Bölgeden” takviye

Genelkurmay Başkanı Org. Özel tarafından Karargah’a, Doğu ve Güneydoğu tecrübesi olan komutanlardan takviye yapılması da dikkat çekti. Ağrı’da bulunan 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğg. Nejdet Yatgın, Genelkurmay Harekat Başkan Yardımcısı oldu. Siirt’te bulunan 3. Komando Tugay Komutanı Tuğg. Mehmet Şükrü Eken, Genelkurmay Merkez Daire Başkanlığı’na atandı. Bingöl’de bulunan 49. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğg. Orhan Gündüz, Genelkurmay Lojistik Daire Başkanı oldu. Suriye ve PKK’nın çekilme süreci, Jandarma atamalarına da yansıdı. Jandarma Harekat Başkanı ile Doğu ve Güneydoğu’daki Jandarma Bölge Komutanları değişti. Suriye sınırındaki hassasiyet dikkate alınarak, başta 2. Ordu Komutanı Org. Galip Mendi olmak üzere Suriye sınırında görev yapan komutanlara dokunulmadı. Suriye sınırından gelecek olası tehditlere karşı en kritik illerden biri olan Hatay’daki Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevini bir yıl daha Tuğgeneral Hakan Atınç yürütecek.

2015'te Org. Necdet Özel’den koltuğu devralacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı koltuğuna oturan Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın sıcak baktığı bir isim olarak dikkat çekiyor. Başbakan Erdoğan, Org. Akar’a, kritik ABD ziyaretlerinde heyette yer vererek, güvendiği bir komutan olduğunun sinyalini vermişti. Erdoğan’ın 2011’deki ABD ziyaretinde, Genelkurmay 2. Başkanı olarak Org. Akar yer almıştı. Eşi Şule Akar’la birlikte heyete katılan Org. Akar, ABD’li askeri yetkililerle bilgi alışverişinde bulunmuştu. Erdoğan, geçtiğimiz yıl Mart’ta gerçekleştirdiği İran ziyaretinde de dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Org. Akar’ı heyete dahil etmişti.

İki çocuk babası olan 1952 doğumlu Org. Akar, Kara Kuvvetleri’nin en genç komutanlarından oldu. 2015'te Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’den koltuğu devralacak olan Org. Akar, 4 yıl Genelkurmay Başkanlığı yapacak. Org. Akar, 2. Başkanlığı döneminde Karargah’ı, perde arkasından yöneten komutan olarak biliniyordu. Bu görevinde, gerek komutanlarla gerekse siyasetçilerle yakın ilişki içinde olan Org. Akar, takdir topladı. Özellikle Gül’ün, onun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmesinde büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

34 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albayın ise general ve amiralliğe yükseldiği atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Boşluklar dolduruldu

Tutukluluk ve istifalar nedeniyle en büyük sıkıntıyı yaşayan komutanlıkların başında gelen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise vekaleten yürütülen komutanlıklara atamalar gerçekleştirildi. İzmir’deki Askeri Casusluk Davası nedeniyle kısa süre tutuklanan ve ardından tutuksuz yargılanan Kora. Veysel Kösele, Donanma Komutanlığı’na atandı.

Eskişehir’de kaldı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı koltuğunu Org. Akın Öztürk’e kaptıran Korg. Abidin Ünal Eskişehir’de kaldı. Korg. Ünal, Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanı olarak görev yapmayı sürdürecek. Ancak, Ünal’ın sorumlu olduğu NATO’nun 6. Birleşmiş Hava Harekat Merkezi (CAOC) kapatıldı. 1 Eylül 1999’da faaliyete başlayan tesis, NATO’nun en güneyindeki hava harekat merkezi olarak görev yapıyordu. Yerin altında 90 metre çapında, 15 metre yüksekliğinde bir yarımküre içine inşa edilen olağanüstü güvenlik önlemleriyle korunuyordu. Karargah, İspanya’daki CAOC Torrejon Komutanlığı’na devredildi.

Komutan yardımcılığı formulü

Bekleme süresini dolduran tutuklu komutanlar emekli edildi. Emekli edilmeyen komutanlar için ise komutan yardımcısı formülü işletildi. Balyoz’dan tutuklu Korg. Turgut Atman, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcılığı’na atandı. Korg. Atman, böylece Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yeni atanan Org. Akın Öztürk’ün yardımcısı oldu. Diğer Balyoz tutuklusu Havacı komutan Tümg. Ayhan Gümüş ise Harp Akademileri Komutan Yardımcılığı’na getirildi. İzmir’deki askeri casusluk davasında adı geçtiği için YAŞ’tan önce istifa ettiği dedikoduları çıkan Genelkurmay Dış İlişkiler Daire Başkanı Tümg. Atilla Öztürk ise İzmir’deki Hava Eğitim Komutan Yardımcılığı’na atandı.

Uludere tenzili rütbe getirdi

35 sivilin hayatını kaybettiği Uludere olayının sorumluları arasında gösterilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümg. Ateş Mehmet İrez, Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Yardımcılığına getirildi. Bu atama, “Uludere kaynaklı tenzili rütbe” olarak değerlendirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 71 yorum
Özel'in beyin takımı değişmedi diye başlık atılmış....Sanki genel kurmay başkanının bir hükmü varmış gibi....Onu boşuna o koltuğa oturtmadılar...Amerikanın planlarına gıkını çıkarmıyacağı için oraya oturtuldu....Anti Amerikancı komutanların hepsi şu an silivrideler..
AZMAN SADECE YAZMIŞ OLMAK VE ÇAMUR ATMAK İÇİN YAZIYORSUN.AZİZ NESİN CİA DAN MÖAAŞ ALIP ABD DÜŞMANLIĞI YAPTIĞINI BİLİRİZ.SİZİN BU ÇAMURLARINIZ ANCAK SİZİN KİRLERİNİZİ ORTAYA ÇIKARTIR.
zabıta ya bizim orda çarşı ağası derler. bundan muktedirdir. PKK nın Güneydoğu yu ele geçirdiği dönemde sesini bile çıkartamadı.
BEYİN TAKIMIYMIŞ NE BEYNİ VARMI KALDIMI? RUH KALMAMIŞ Kİ BEYİN KALSA NE OLUR. ŞU ANDA BİTKİSEL HAYATTALAR. BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ BUNLARIN. YAZIKLAR OLSUN. KOSKOCA TÜRK ORDUSUNU KAPI KULU YAPTI. ONUN ŞEREFİNİ
sen askerlıgını yaptın mı laaa
PKK militanları kol geziyor AKP nin TSK sı korkuyor:D
SURATA BAK HİZAYA GEL..ADAMDA KOMUTAN RUHU YOK Kİ..AKP NİN EMİR ERİ..AKP NİN POSTASI..BU ÜÇGÜNLÜK DÜNYADA BU YAPTIKLARIN DEĞER Mİ?ÜLKE ELDEN GİTMİŞ SEN ORADA RAHAT RAHAT OTURUYORSUN..TARİH SENİDE KARA SAYFASINA ALDI..BİZDEN SONRAKİ NESİLLER İYİNİYETLERİNİ SANA DUA OLARAK EDERLER ARTIK.
noldu lan zorunamı gitti
AKPnin değil seçilmişlerin emirindedir.Bak Avrupa ve Amerika genelkurbaşkanlarına.Geçenlerde A.B.D. genelkurmay başkanı nasıl esas duruyordu başkana (yani seçilmiş) karşısında.
Çobanlar sizi adam doğru demiş sıfata bak diye görecem sözde devlet kurulunca sizin tipleri ama siz geniş adamlarsınız umrunuzda değil az kaldı o zaman ana demek içerdekiler gerçek komutanlar dersiniz
NECDET ÖZEL; BU İKTİDAR GİDECEK..SENİ VE SENİN GİBİLERİ BU TÜRK MİLLETİ TARİHE LANETLE YAZACAKLAR..ONLAR SENİN SİLAH ARKADAŞLARIN..VE SUÇSUZLAR...İSAN DA BİRAZ ONUR OLUR ONURSUZ..
bu sözlerine katılı yorum ilker ne uslu necdet bey degil mi başı dik olan subaylarımız dan degil ne diyeyim
lanet sana olsun
içinizin ne kadar yandıgı yazdıklarınızdan belli oluyor...ha türk milleti derken agzından çıkana dikkat et o bahsettigin paşa zaten bu milletin paşasıdır...
ADAM GİBİ ADAMDIR...EN AZINDAN SOBA BORSUNUN NE OLDUĞUNU BİLİYOR.GEREKSİ TEHDİTLER SAVURMUYOR...HAKIN YANINDA HEP YER ALACAĞINA İNANIYORUM...DARBELERE PAYDOS...
Secdede pis bir badem bıyık var sanırım
senin gibi bir genelkurmay başkanı olacağıma kafama sıkar giderim utanmaz haysiyet yokmu sende be atatürk kanı hiçmi damlamadı sana özel bey hepsi yarandı sende yaranırsın hesabını sen herkesten daha ağır ödersin göreceksin akp yalakası bu kadarmı çoktu bu şanlı ordu içinde hayretler içindeyim
zevzevkler adam namazında niyazında diye zorunuza gidiyor..Darbe olmadı ya adamı düşman bilin sizi din ve demokrasi düşmanları
ZORUNAMI GİTTİ LAN DAHA DÜNE KADAR CHPNİN UŞAKLIĞINI YAPARKEN GENELKURMAY İYİYDİ ŞİMDİMİ KÖTÜ OLDU.ULAN HERŞEY MUHALEFETSİNİZ .ASKERİ SEVMİYORSUNUZ POLİSİ SEVMİYORSUNUZ.SİZDEN ADAM OLMAZ.SİKTİRİN GİDİN YUNAN ASKERİNİ SEVİN SİZ
Atatürkün kanı sana damlamış mı?Damlamışsa ya babandır ya da dedendir o zaman arada nikahta olmadığına göre üzülerek söylüyorum veledizinasın, ALLAH Seni ve seni peydahlayanları affetsin....
Beyin takımı değişmez tabi...Kürdistanın kurulmasına karşı sesini yükseltecek vatanseverler silivriye dolduruldu.....Bunlar değişse ne olur değişmese ne olur.....Zaten bunlarda vicdan olsaydı silah arkadaşları, Amerikanın planıyla içeri tıkılırken seslerini yükseltirlerdi....
Türk Paşaların iÇerde oLMasına sevinen üÇ beŞ Kürt pekakaLıdan beş aLtı YoBazdan başka KİM olabilirkiii..
Darbekatörler
50 MİLYONU HALA ÜÇ BEŞ DİYE ADLANDIRIYORSUNUZ ACIYORUM ZAVALLILAR
gün gelecek baş çavuşlar general yapılıp kuvvet komutanı yapılacaklar. ahada şuraya yazın.
SURATA BAK HİZAYA GEL..ADAMDA KOMUTAN RUHU YOK Kİ..AKP NİN EMİR ERİ..AKP NİN POSTASI..BU ÜÇGÜNLÜK DÜNYADA BU YAPTIKLARIN DEĞER Mİ?ÜLKE ELDEN GİTMİŞ SEN ORADA RAHAT RAHAT OTURUYORSUN..TARİH SENİDE KARA SAYFASINA ALDI..BİZDEN SONRAKİ NESİLLER İYİNİYETLERİNİ SANA DUA OLARAK EDERLER ARTIK.
Bu hakaretten dolayı Cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyorum
SURATA BAK HİZAYA GEL..ADAMDA KOMUTAN RUHU YOK Kİ..AKP NİN EMİR ERİ..AKP NİN POSTASI..BU ÜÇGÜNLÜK DÜNYADA BU YAPTIKLARIN DEĞER Mİ?ÜLKE ELDEN GİTMİŞ SEN ORADA RAHAT RAHAT OTURUYORSUN..TARİH SENİDE KARA SAYFASINA ALDI..BİZDEN SONRAKİ NESİLLER İYİNİYETLERİNİ SANA DUA OLARAK EDERLER ARTIK.
Silahlı Kuvvetlerimizle gurur duyuyorum, her 20 senede bir darbe yaparak bu memleketin 80 senesini gasbedenlerde elbetteki hakkettikleri cezayı çekecekler, bunlar ancak Türkiyenin sisi olabilirler, masan localarının güdüleri....
karekter meselesi daha önceki paşalara bak bide şu tipe küfür bile etmiyorum sizde içinizden ne demek istediğimi anladınız.60 ihtilalilini yapanlar paşalar değil subaylardı yani tayyip başa yalakaları değilde,cübbeli ahmet hocayı bile koysan bu işleri alt kademeler yapar
zabıta ya bizim orda çarşı ağası derler. bundan muktedirdir. PKK nın Güneydoğu yu ele geçirdiği dönemde sesini bile çıkartamadı.
çürükler ayrılıyor ne gusel
çürük olduğuna dair bildiğin tek bir şey var mı salak, Bu mübarek ayda iftira atanları Allah Bildiği gibi yapsın
Eskiden Ordu-Millet anlayışı vardı...Şu milletin yazdığı yorumlara bi bakıyor mu acaba genelkurmay...okudukça milletimle gurur duyuyorum.hala sağduyu var demek ki millette...
şu insanlar dediğin sen ve senin gibiler değilmi? siz insanmısınız . millet sizi muhatap bile kabul etmiyor çünkü hırsınızdan sadece kudurmuuş köpekler gibi saldırıyorsunuz. Allah için birtane doğrunuz olsun
sen pasamısın hav hav...
beyin takımı mııı ??? yalakalardan beyni olmazki !!! tıpkı mecliste kendi verdiği önergeyi chp nin zannedip reddeden akpli vekiller gibi... binin trene bakalım kucak kucağa elbet raydan çıkacanız bir gün!!!!!
ne beyni ya, bunların hepsi kukla, akpkk nın seçtikleri, tabiki yerleri değişmez. uyannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn ATATÜRK uyannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn.
gururumuzsun paşam..
hangi beyin ???????????????
gazeteci tuncay özkan 129 yıl, %1 oyu olan siyasetçi doğu perinçekdoğu perinçek 129yıl, emekliliği sürerken içeri tılıklan hurşit tolon müebbet, 129 yılların karşılığı idam olsaydı idama edileceklerdi, fiili olarak hiçbir teşebbüs olmadığı ortadayken darbe yapmayı düşündükleri gerekçesiyle bu cezalar abartı değilmi? düşünmek ne ara suç oldu, bende akpnin devrilmesini düşünüyorum
SENİN O DEDİĞİN ADAMLARA Bİ İZİN VERSELERDİDE FİİLİ OLARAK İSTEDİKLERİNİ YAPSALARDI ŞU AN O ADALETİ SENİN Bİ TARAFINA SOKMUŞLARDI. ULAN BİZİM GİBİ MASUMLARIN YANINDA SİZİN GİBİ HAYİNLERDE KURTULDU BU HAYİNLERDEN YA YİNE ŞANSLISINIZ
zabıta ya bizim orda çarşı ağası derler. bundan muktedirdir. PKK nın Güneydoğu yu ele geçirdiği dönemde sesini bile çıkartamadı.
zabıta ya bizim orda çarşı ağası derler. bundan muktedirdir. PKK nın Güneydoğu yu ele geçirdiği dönemde sesini bile çıkartamadı.
SİLAH ARKADAŞLARINI SATAN Bİ ZAVALLISIN SEN ÖZELL AKP İTİ OLMUŞSUN
her hafta demeçlerini dinlediğimiz , abdullah öcalana özel servisle istediği kişileri gönderen bir hükümet, türk askerinin silivriye karılarını çocuklarını bile almadı,2. tanığı şemdin sakık olan birincisini anlayamaya kafası basmayan insanların haklı gördüğü bir davanın adalet le sonuçlanacağına beni kimse inandıramaz.
yorumlara bak bu iktidar gidecek ii de nereye gidecek güldürmeyin sülo kırk yıl yönetti tayyip neden seksen sene yönetmesin...
ONURUNU KAYBETMİŞ SATMIŞ BİRİNİN BEYNİ OLSA NE OLUR OLMASA NE OLUR___?????
beynimi warmışki onun beyni hükümet
zabıta ya bizim orda çarşı ağası derler. bundan muktedirdir. PKK nın Güneydoğu yu ele geçirdiği dönemde sesini bile çıkartamadı.
Allah tayyip ve yanındakılerın hepsının curuyerek ve yanarak olmesını ızlemeyı nasıp etsın.
sonuçlar davanın içeriğinin GİZLİ olmasına gizli tutulmasına rağmen nasıl sonuçlanacağını nasıl bildim sizce.. alın o adaletinizi bir tarafınıza sokun! 2. tanığı şemdin sakık olan !1. tanığı malum olan bir davanın sonuçları bugün değil 5 yıl önce verilmişti zaten bazıları buna hukuk diyebilir, adalet diyebilir o insanlar adaleti kendinden başkası için istemeyenlerdir.
BOŞBAKANIN KOMŞULARIYLA SIFIR POLİTİKASI İŞTE. TERÖRÜ DESTEKLE KOMŞU ÜLKELERLE DÜŞMAN, TERORİST ÜLKELERLE DOST PROJESİ. BİR BUÇUK MİLYON IRAKLIYA TECAVÜZ EDİLİRKEN BOŞBAKAN NEDEN HEP SUSTU SANKİ. YAZIK KOYUN BEYİNLİ VATANDAŞLAR
vasıfsız general
oda birgün hesap verecek
genel kurmayın beyin takımı varmıydıki
Aslında hepsini emekli edecen. İmam ve müezzinler de o işi yaparlar.
Cumhuriyet tarihinin en uyumlu genel kurmay başkanıdır....!
Bu kişinin taşıdığıTÜRK ÜNİFORMASIDA ALDIĞI MAAŞ TA HARAMDIR.Öte tarafta elimiz yakasında olacaktır unutmasın.
Bu kişinin taşıdığıTÜRK ÜNİFORMASIDA ALDIĞI MAAŞ TA HARAMDIR.Öte tarafta elimiz yakasında olacaktır unutmasın.
Diğer Haberler