HABER

Papa, duasında Türkiye seyahatine değindi

Papa, duasında Türkiye seyahatine değindi

Vatikan (AA)- Roma Katolik Kilisesi ruhani lideri Papa 16. Benediktus, geleneksel olarak her pazar günü öğle saatlerinde yapılan Angelus Duasından sonraki konuşmasında Türkiye'ye yapacağı seyahate de değindi.

16. Benediktus, çalışma odasındaki pencereden, Aziz Petrus Meydanı'nda kendisini dinlemeye gelen Katoliklere hitaben yaptığı konuşmada, "Değerli kardeşlerim, bildiğiniz gibi önümüzdeki günlerde ziyaret için Türkiye'ye gideceğim. Tarihi ve kültürel zenginliği malum olan değerli Türk halkına nazik selamlarımı şimdiden yollamak istiyorum. Bu halka ve temsilcilerine, takdir ve samimi dostluk duygularımı dile getirmek istiyorum" dedi.

Papa, konuşmasında, Türkiye'de Katolik cemaatiyle buluşmaktan ve Fener Rum Patrikhanesini ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyacağını belirterek, "Orada, varlığını sürekli yüreğimde duyumsadığım küçük Katolik cemaatiyle buluşacağım, Aziz Andreas Yortusu münasebetiyle Ortodoks Kilisesi ile kardeşçe bütünleşeceğim anı, büyük bir heyecanla bekliyorum" dedi.

Konuşmasında, önceki papalardan 23. Jean'ın İstanbul'da Papalık Temsilcisi olarak çalıştığını, Fener Rum Patrikhanesi ile görüşmek üzere 6. Paul ve 2. Jean Paul'ün de Türkiye'yi ziyaret ettiklerini anımsatan 16. Benediktus, "Güven içerisinde, seleflerim 6. Paul ve 2. Jean Paul'ün izinden yürüyorum. Türkiye'de 10 yıl boyunca Papalık Temsilciliği yapmış, o ulusa sevgi ve takdir beslemiş olan Mübarek 23. Jean'ın ilahi koruması için de niyazda bulunuyorum. Tanrı'nın arzuladığı faydaları vermesi için bu gezi esnasında hepinizin dualarınızla benim yanımda olmanızı diliyorum" diye konuştu.Bu arada Kardinalliği döneminde Türkiye'nin AB'ye alınmasına karşı çıkan
Papa 16. Benediktus'un Türkiye ziyaretinden önce, Vatikan yetkililerinin Türkiye-AB ilişkileri konusunda tarafsız olduklarını ima edici açıklamalarda bulunmaları dikkati çekiyor.

Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Tarcisio Bertone'nin de, İtalyan devlet televizyonu Rai Due'ye verdiği demeçte, "Temennim, Türkiye'nin AB'ye girebilmek için önüne konulan koşulları yerine getirebilmesidir" dediği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön