Pınarhisar'da 3 günde yaklaşık 250 kişi hastaneye kaldırıldı

Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesinde 3 günde yaklaşık 250 kişi bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Pınarhisar'da 3 günde yaklaşık 250 kişi hastaneye kaldırıldı

İl Sağlık Müdürlüğü ve Pınarhisar Belediyesi ekiplerince, Pınarhisar Belediyesi Arıtma Tesisi'nden ve tesise su sağlayan derelerden numune alınarak laboratuvara gönderildi.

Belediye Başkanı İhsan Talay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde zehirlenme şüphesiyle hastaneye müracaat edenlerin sayısının artması nedeniyle çalışma başlatıldığını söyledi.

Çalışmaları İl Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde yürüttüklerini ifade eden Talay, 7 Ağustos'ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı laboratuvarda 4 farklı noktadan numune alınarak ölçüm yapıldığını dile getirdi.

BİR NUMARALI ŞÜPHE: GASTROENTERİT

Talay, şöyle konuştu:

"Ölçümlerde koliform oranı sıfır çıktı. Bundan dolayı sularımızın içilebilmesi noktasında hiçbir sorun yok. Düzenli ve periyodik olarak gerek kaynağımızda gerekse depolarımızda klorlama yapıyoruz. Son zamanlarda ilçemizde 'gastroenterit' diye tabir edilen mikrobun artmasından kaynaklı yaşanan vakalara karşı şebeke suyu depolarımızda yaptığımız süper klorlamayla sorunun büyümemesi için bütün önlemleri aldık."

20190903_2_38026809_47260938_Web

İlçedeki sularda çok ciddi bir sorun bulunmadığını belirten Talay, "Herhangi bir sorun olmasına binaen yaptığımız süper klorlamadan kaynaklı sadece az bir koku mevcuttur. Hastaneye müracaat eden vaka sayısında ciddi anlamda bir azalma oldu. Endişelenecek bir şey yoktur. Vatandaşlarımızın gönlü huzurlu olabilir. Klorlamanın etkisi geçene kadar suyu içmezlerse iyi olur. Kaynatarak kullanılmasında hiçbir sorun yoktur." ifadesini kullandı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
önüne gelen işletmeler ve fabrikalar atıklarını nehir ve çaylara bırakırlarsa,bunları denetleyen kurumlarda ne hikmetse ceza vermezlerse ve çarpık yapılaşmada üstüne eklenince başka ne beklenirki,ülkeyi rant ekonomisi düzenine geçirdiler, hiçbir şeye çare bulmakta git gide zorlanıyor
DERE KUYU SULARININ LLETE İÇİRİYIRLAR. PH DEGERİ 450 KUYU İÇME SULARI ÖİLLETE OKKALI BGEÇİRŞYIRLSR AKILLI OLDUN MİLLET EVİNE ARITMA TAKDIRSIN
Önce belediyeler içme suyu diye su getirir ve vergilere bağlar sonra sular üle büle kirlenir içilmez denir ve sular hazır satılan sulara bağlanır sonra benzin mazot artışıo deyip sular pahlanır sonrada sular su arıtıcılara bağlanır böle herkes kaymaktan yer gider.. ne dünya amma... belediye kirli suyuna tomar para ister, hazır sucu nakliye giderler deyip 5 lt ye 2,5-5 tl , 15-20 lt ye 7-13 tl para ister , su arıtıcılar 800-1400 tl para iste rbide her yıl değişecek filtre ile aidata bağlar gider. gel vatandaş bu sadece suda böle gerisi aynen devam.. gelde yaşa yada gelde şaşma.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler