HABER

PKK ile ateşkes bozuluyor mu?

Öcalan, hükümete 15 Ekim'e kadar süre verdi.

PKK ile ateşkes bozuluyor mu?

Çözüm sürecinin başlamasının ardından, teröristler çekilmeye başlamışlar, hem BDP hem de Kandil'den sürecin devamı konusunda yapıcı açıklamalar yapıllıyordu. Ancak, Öcalan tarafından yapılan açıklama süreçte sıkıntı mı yaşanıyor sorularını gündeme getirdi.

Öcalan, basın toplantısı yapabilir mi yapamaz mı tartışmalarından bu kez sert bir açıklamayla gündeme oturdu. PKK'nın üst düzey yöneticilerinden Sabri Ok, Abdullah Öcalan'ın, "hükümetin 15 Ekim'e kadar adım atmaması halinde ateşkesin bozulacağını" söylediğini açıkladı.

KCK üst düzey yöneticilerinden Sabri Ok, çözüm sürecinin halen ikinci aşamasında olması gerekirken, bu yönde elde tutulur bir hareketi görmediklerini belirtti. Ok, Türkiye’den çekilen PKK’lılara ilişkin olarak da “Son grup, birkaç gün önce 56 gün yürüdükten sonra Dersim’den geldi. Her tabur, bu dağlara varıncaya dek sürekli insansız hava araçlarınca izlendi.” şeklinde konuştu. Ok, ikinci aşamasında olması gereken çözüm sürecinde elle tutulur bir hareketi görmediklerini iddia etti.

Sabri Ok, Ankara’nın ayrıca “Kürt topraklarında askeri varlığını arttırdığını ve barajları inşa etmesini sürdürdüğünü” de söylediği mülakat sırasında “KCK ne kadar daha beklemeye hazır?” sorusuna, “Sabrımızın bir sınırı var ve az zamanı var. Biz üzerinde mutabık kalınan her adımı atmış bulunuyoruz. Ancak sürecin sonu gelmezse, bu bizden kaynaklanmayacak” karşılığını verdi.

"SON GRUP 56 GÜN YÜRÜDÜ"
"Şimdiye kadar kaç savaşçı çekildi?” sorusunu yanıtlarken “Biz meseleye sayı olarak bakmıyoruz” diyen Ok, bir karar aldıklarını ve bu kararı yerine getirdiklerini belirterek “Son grup, birkaç gün önce 56 gün yürüdükten sonra Dersim’den geldi. Her tabur, bu dağlara varıncaya dek sürekli insansız hava araçlarınca izlendi" dedi. Ok, Türkiye’den çekilen PKK’lıların Suriye’ye geçtiği iddialarının anımsatılması üzerine de “Tüm savaşçılar Kandil Dağları’nda” dedi.
Suriye’deki Kürtlerin “ne muhalefet ne de rejimin yanında yer aldığı”na dikkat çekilerek bu “üçüncü yolun gerçekçi olup olmadığı” yönündeki sorunun karşısında, “Biz bu üçüncü çizgiyi ütopik gibi değil, bir gerçek olarak görüyoruz. Bu mücadele çizgisinin de gözde görülür sonuçları var” yanıtını veren Ok, Kürtlerin topraklarının da “kendi kendini yönetme hakkının olduğunu” söyledikten sonra şöyle devam etti:

“Son günlerde Ankara’nın desteklediği İslamcı gruplar ile yoğun çatışmalar oldu çünkü Türkiye, Suriye’de herhangi bir Kürt oluşumu istemiyor. Bizim halkımız, Aleviler, Ermeniler vesaire, topluluklar arasında kardeşlik ve El Nusra gibi gruplardan kurtulmak için yemin etmiş durumda. Türkiye, Suriyeli Kürtleri düşman bir komşu olarak görmemelidir.”

PYD bayrağı indirildi

Türkiye'de bu tartışmalar yaşanırken, sınırda da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Suriye sınırındaki PYD bayrağı indirildi, yerine Suriye Ulusal Kürt Konseyi bayrağı çekildi.

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, 10 gün önce Suriye'nin Türkiye sınırındaki Rasulayn kasabasını ele geçirdiğini duyurmuş ve bayrağını sınırımıza sıfır noktasındaki bir binaya dikmişti.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Salih Müslim'in, dün İstanbul’a gelerek 2 günlük sır ziyaretler gerçekleştirecek olması merak uyandırırken sınırdan yeni bir haber geldi.

PYD'nin Rasulayn kentinde bir binaya diktiği bayrak indirildi. Yerine Suriye Ulusal Kürt Konseyi bayrağı çekildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Ne çözümü ne süreci .PKK istedi diye,Çünkü adamlar Hızla bitme noktasına gelmişlerdi TSK nın başarılı operasyonlarının önü Süreç adı altında Kesilerek adamların tekrar eski güçlerine dönmesi sağlanıyor..yaşasın süreç yaşasın açılımlar ve yaşasın Bizim köyün Koyunları....
SEN KİMSİN KİME SÜRE VERİYORSUN BEN BU KADAR ACİZ BİR HÜKÜMET GÖRMEDİM...
hükümet aciz değil fakat siz itin köpeğin lafına itibar eden gavatsınız o kadar..
Haklısın Hiç bir Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti terör konusunda bu kadar başarısız olmadı. Ama Pkk AKP nin sonsuza kadar iktidarda kalacağını sanmasın. Elbet birgün oyları düşecek ve gidecek. Tansu Çiller gibi Başbakan Osman Pamukoğlu gibi komutanlar gelecek.
adam imralı da olmasına ragmen akapeyi kucagına aldı ya helal olsun.nasıl domalttı akapeyi.akapeye oy verenler sizide domaltmış kabul edin:)))
sende benim senin ananı ve bacını domalttığımı fazet.
Geri Dön