HABER

PKK terörü Almanya'daki Türkleri tedirgin ediyor

KÖLN (İHA) - Almanya'nın Köln kentinde bir grup PKK'lının Türkler'e ait işyerlerine saldırmasının ardından Türk esnafı büyük tedirginlik yaşıyor.

Alman polisi, "Türk caddesi" olarak bilinen Köln'ün meşhur Keup Strasse'de üç Türk lokalinin PKK'lıların saldırısına uğraması olayıyla ilgili bilgi vermekten kaçınıyor. 1 kişinin yaralandığı olayların ardından bölgedeki Türk esnaf yeni saldırılar olmasından korkuyor. Önceki akşam meydana gelen olayın görgü şahitleri, iki Türk lokali ile bir bahis bürosuna ellerinde sopalarla saldıran PKK'lıların bazılarının maskeli olduğunu ifade etti. Bir kafe sahibi, akşam saatlerinde kahvehanesinde müşterileri oyun
oynarken içeriye 3-5 kişinin girdiğini ve Türkiye aleyhine bildiri dağıtmak istediklerini söyledi.

Adını açıklamayan işyeri sahibi, "Bildiriden hoşlanmayan bir müşterimiz, bildiriyi yumruğuyla sıkarak çöpe atmak istedi. Buna kızan PKK'lı gençler, kahvehanemi yerle bir ederek kullanılamaz hale getirdiler ve Türkler'e küfrettiler. Bu Pazar yapılacak olan 'teröre karşı hayır' mitingi öncesi tansiyon yükseltmek istedikleri belli. Bu kahvehaneme daha öncede Atatürk posteri var diye saldırı olmuştu, ancak bu kadar büyük tahribat hiç olmamıştı" dedi.

PKK saldırısında meydana gelen maddi zararın 5 bin euro olduğu bildirilirken, saldırganların kaçarak izlerini kaybettirdi. Dağıtılan bildiride Pazar günü Köln'de yapılacak "teröre hayır" mitinginde "Kürtler" ve PKK aleyhinde bir slogan atılması halinde saldırı düzenleyecekleri ifade edildi.

Öte yandan PKK yandaşlarının saldırılarında R.C. adlı bir Türk garsonun yaralandığı öğrenildi. Hastaneye kaldırılan R.C.'ye 10 gün iş göremez raporu verildi. Olaylarla ilgili soruşturma açıldı.

Söz konusu saldırıların, Köln'de 4 Kasım Pazar günü Türkiye'deki şehitler için yapılacak dev mitinge karşı yapıldığı düşünülürken, mitingi "Teröre Karşı Türk Öğrenci Birlikleri ve Akademisyenler Girişimi" adı altında düzenleyen grubun Köln'de düzenlediği basın toplantısında, mitinge yaklaşık 20 bin kişinin katılması beklentisi dile getirildi. Grup adına açıklama yapan Levent Taşkıran, Türkiye'de uzun yıllardan bu yana masum insanların teröre kurban edildiğini belirterek, Amacımız sağ duyulu bir şekilde haklı tepkimizi herkese duyurmaktır" şeklinde konuştu.

Önceki akşam 21.20 ile 22.00 saatleri arasında çıkan olaylarda yaklaşık 40 PKK'lı caddede bulunan Türk lokal ve kahvehanelerine bildiri dağıtmak istemiş, buna karşı gelen lokallerin cam, kapı ve çay ocaklarını dağıtmıştı.

Geri Dön