HABER

"Protokollerin ruhu korunmalı"

Davutoğlu, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle ilgili "Protokollerin ruhu muhafaza edilmelidir" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle ilgili olarak Ermenistan Anayasa Mahkemesinin verdiği kararı değerlendirerek, "Protokollerin lafzı ve ruhu muhafaza edilmelidir" dedi.

Davutoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde ile yaptığı basın toplantısında bir soru üzerine, Türkiye'nin protokollerin imzalanmasını müteakiben bir hafta içinde bunları Meclis'e sunduğunu, Ermenistan'da ise protokolleri parlamentoya sunmadan önce Anayasa Mahkemesinden onay alma sürecinin bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Onay alma sürecinde Anayasa Mahkemesinin ortaya koyduğu hukuki mütalaaların Ermenistan anayasası içinde ne kadar bağlayıcı olduğuyla ilgili tabii birtakım mülahazalar yapılabilir. Ancak bizim için protokollerin lafzı ve ruhu muhafaza edilmelidir. Bu lafzına ve ruhuna getirilen bazı kısıtlamalar ya da protokolleri parçalayarak bazılarına öncelik verme çabaları, bir sonraki aşamada bazı unsurların gerçekleşeceği gibi sıralamalar, tabii ki bu protokollerin lafzına ve ruhuna uygun düşmez."

Ermenistan Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra Dışişleri Bakanlığında, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile kapsamlı değerlendirme yaptıklarını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin Ermenistan ile bu süreci başlatırken bir vizyon perspektifiyle yola çıktığını belirtti. Davutoğlu, "Bu vizyonda Ermenistan gibi komşu bir ülkeyle ilişkilerimizi tam ve gerçek anlamıyla en kapsamlı şekilde normalleştirme hedefini güttük ve bu hedef çerçevesinde hareket ettik. Protokoller de bu hedef çerçevesinde hazırlandı" diye konuştu.

"Bugün de biz bu protokollerin lafzına ve ruhuna sadık kalmaya devam ediyoruz" diyen Davutoğlu, kararlı olduklarını ve Türkiye'de bu konuda çok güçlü bir siyasi irade oluştuğunu belirtti.

Türkiye'nin bu konudaki kaygı ve çekincelerini geçen hafta içinde bütün ilgili taraflara aktardığını söyleyen Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığını ve kaygılarını bu görüşmede de muhatabına aktardığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı, bugün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefon görüşmesi yapacağını, ayrıca bütün bu müzakereleri yürüten İsviçre ile de görüşeceklerini belirterek, "Bu hukuki mütalaalarımızı ve kaygılarımızı taraflara daha da kapsamlı şekilde ileteceğiz" ifadesini kullandı.

Geri Dön