Rengarenk kampanyasıyla binlerce hasta çocuğa umut olan fedakar minik melek oldu...

Beyin kanserinin ender bir türüne yakalanan Tijn Kolsteren, başlattığı yardım kampanyasıyla kendisi gibi hasta olan binlerce çocuğa umut oldu. Birçok miniği hayata döndürmeyi başarsa da kendisi bu yolda tutunamadı :(

Rengarenk kampanyasıyla binlerce hasta çocuğa umut olan fedakar minik melek oldu...

Minik çocuk beyin kökü kanserine yakalandı

Oldukça ender görülen bu kanser türü son derece ölümcül ve maalesef tedavisi yok. Talihsiz çocuk, hastalığının teşhis edildiği ilk andan itibaren uzun süre yaşayamayacağını biliyordu.

Mücadeleyi hiç bırakmadı

Hastalığına rağmen neşesini ve enerjisini kaybetmeyen Tijn, kendisi gibi hasta olan çocukları düşünmeyi hiç bırakmadı. Bu uğurda iki ayrı kampanya düzenleyen iyi kalpli minik iki kampanyasını da başarıyla uyguladı.

İlk kampanya zatürre çocuklar içindi

Milyonlarca akranına umut olan kahraman minik ilk kampanyasını zatürreden ölen çocukların tedavisi için yaptı. Geniş katılım sağlanan bu kampanya bir yerde ikinci kampanyanın yolunu hazırladı.

Boş ver, oje sürelim!

Tijn bu sefer kendisi gibi beyin kökü kanserine yakalanan çocuklar için kolları sıvadı. Öncüsü olduğu kampanya ise yaratıcılığıyla milyonları peşinden sürükledi. “Boş vermek” anlamına gelen bir deyim olan boyamak sözcüğünü (Lakaan) slogan olarak belirledi ve kampanyaya katılan yardımseverlerin tırnaklarına kendi seçtiği renklerdeki ojeleri sürdü.

Ojeden ilham alan kampanyanın sesi her yerden duyuldu

Papa Francesca’dan Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye kadar birçok isim kahraman çocuğun kampanyasına destek verdi. Hollanda başbakanı Rutte başta olmak üzere pek çok politikacı ve sanatçı da küçük çocuğun kampanyasına destek olmak için tırnaklarını boyadı. 100 Euro hedefle başlayan kampanya gördüğü ilgi sonucunda 8 milyon Euro’ya ulaştı!

100 yılın en etkili Noel figürü

Noel’den bir gün önce sona eren kampanyadan elde edilen gelir hastalıkla mücadele amacıyla Kızılhaç’a bağışlandı. Minik çocuğun dünyadaki son günlerinde ondan sevgilerini esirgemeyen Hollandalılar onu son 100 yılın en etkili Noel figürü seçerek onurlandırdı.

“Tinj belki gelecek Noel’i göremeyecek ama…”

Tinj’in babası Gerret Kolsteren yardım organizasyonu sonrasında “Tinj belki gelecek Noel’i göremeyecek. Ama her şeye rağmen hem Tinj, hem de biz yaşananlardan çok mutlu olduk.” dedi.

Sevenlerine acı bir veda

Kahraman çocuk hayatını kaybetmeden önce başlattığı kampanyanın başarıyla sonuçlandığını öğrenebildi. Minik Tinj, telefonda Hollanda başbakanından sevinçli haberi aldıktan sonra hayata gözlerini yumdu. Kendisi bu dünyadan ayrılsa da, başlattığı iyilik hareketinin devam edecek olması yakınlarına teselli veriyor.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler