HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Rooibos çayı faydaları nelerdir? Rooibos çayı nasıl yapılır?

Tüm bitkilerin insan sağlığına farklı şekilde faydası bulunur. Çoğu bitkiler ilaç yapımında da kullanılır. Uzman görüşü alınarak tüketilen bitki çayları birçok hastalığın tedavisinde son derece destekleyici olur. Rooibos çayı da bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bitki çayları arasında yer alır. Bilinen başka faydaları ile de sık tercih edilen bir bitki çayıdır.

Rooibos çayı faydaları nelerdir? Rooibos çayı nasıl yapılır?

Adı çok fazla bilinmeyen bitkilerden biri olan rooibos bitkisinin ismi Latince kökenlidir. Daha çok küçük ve dar alanlarda yetişebilen bir bitkidir. Güney Afrika, en çok yetiştiği yerdir. Bir çalı bitkisidir.

Aktarlardan temin edilmesi mümkün olan rooibos bitkisi evde birkaç dakika içinde çay olarak hazırlanabilir. Kendine özgü tadı ve kokusu ile genel olarak damak tadına hoş bir içimi vardır. İnsan sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Rooibos çayı faydaları nelerdir?

Rooibos bitkisi ile evde kolayca hazırlanabilen rooibos çayının bilinen bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilde iyi geldiği bilinir. Hücreleri onarıcı etkisi vardır. Hasarlı hücreleri, ciltteki bazı izlere iyi geldiği söylenir.
 • Kan şekerini dengelediği bilinir.
 • Kan dolaşımını dengeler.
 • Ağrılar için faydalıdır. Boyun, baş, diş, diz ağrılarını dindirir.
 • Şişkinliğe ve hazımsızlık sorununa karşı da kullanılır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile özellikle soğuk kış aylarında tüketimi sıklaşır.
 • Kemikleri güçlendirici etkisi vardır.
 • Kilo vermek isteyenlere destekleyici özelliği bulunur.
 • Ödem atmada yardımcıdır.
 • Sakinleştirir, kasları gevşetici özelliği vardır. Uyku ve sinir sistemi sorunu olanlara yardımcıdır.

Rooibos çayı neye iyi gelir?

Tüm bitki çayları gibi rooibos çayı da birçok sağlık sorununun tedavisinde destekleyici özeliğe sahiptir. Doktorlara danışarak içilmesi gereken rooibos çayı sindirim sisteminden sinir sistemine kadar birçok konuda insan bedenine dost bir bitki çayıdır.

Rooibos çayı zayıflatır mı?

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre hiçbir kuru ya da sıvı gıdanın direkt olarak zayıflatıcı etkisi bulunmaz. Ancak bazı gıdalar ve bitki çayları zayıflamak isteyen kişilere destekleyici bazı özellikler içerir.

Rooibos çayı adet söktürür mü?

Adet dönemi çok sancılı geçen kadınların bu sancılarını hafifletmek için tercih ettiği bitki çaylarından biri de rooibos çayıdır. Adet söktürücü özelliği olduğuna dair uzmanlar tarafından yapılmış kesin bir açıklama yoktur. Ancak sakinleştirici özelliği ile bu dönemdeki sancıları hafiflettiği bilinir. Doktora danışarak kullanılabilir.

Rooibos çayı nasıl yapılır?

Bir bardak ya da bir fincan kaynatılmış suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş rooibos bitkisi atılarak hazırlanır. Taneleri süzülerek içilebilir. Günde bir fincandan fazlasının tüketilmemesi önerilir.

Rooibos çayı nasıl demlenir?

Aktarlardan kolayca temin edilebilen rooibos çayının hazırlığı da son derece kolaydır. Poşet olarak hazır da alınabilir ama evde yapılması uzmanlar tarafından daha çok tavsiye edilir. Kayanmış suya atılacak olan rooibos bitkisi birkaç dakika bekletilerek demlenir. Su ile birlikte kaynatılmamalıdır. İçerdiği vitaminlerin ve faydalarının yok olmaması için kaynamış olan suya atılarak demlenmelidir.

Rooibos çayı tarifi

Toz olarak paket şeklinde alınan rooibos bitkisinden çay hazırlamak son derece kolaydır. Bunun için gerekli malzemeler ve çayın hazırlanışı şu şekildedir:

Bir kişilik Rooibos çayı hazırlamak için:

Bir tatlı kaşığı kurutulmuş rooibos çayı (Aktarlardan temin edilebilir.)
Bir bardak temiz içme suyu

Hazırlanışı:

 • Temiz içme suyu kaynatılır.
 • Kurutulmuş rooibos bitkisi kaynatılmış olan suyun içine atılır.
 • En fazla beş dakika bekletilerek demlenmesi sağlanır.
 • Bir süzgeç yardımı ile süzülerek içilir. Taze olarak tüketilmelidir. Süzüldükten sonra fazla bekletilmemelidir.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler