Rum basının iddiası: "Türkiye yeni plan sunacak"

LEFKOŞA (İHA) - Kıbrıs Rum basını, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat arasında Mart ayı sonunda gerçekleşmesi beklenen görüşmede ele alınacak konular ile Kıbrıs sorununa ilişkin yaşanan gelişmelere dair yorum haberlerine geniş yer verdi.

Fileleftheros Gazetesi, "Kıbrıs Sorununa İlişkin Plan Tezgahta" başlığı altında vermiş olduğu bir yorum haberinde, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin bir plan hazırlığı içerisinde olduğunu ve bu planın Cumhurbaşkanı Talat'ın Hristofyas ile yapacağı görüşmede Kıbrıs Rum tarafına sunulması ihtimalinin bulunduğunu iddia etti.
Gazete, Rum Hükümeti kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeni bir plan hazırlığı içerisinde olduğuna dair bilgilerin yabancı diplomatlar tarafından Rum hükümetine iletildiğini belirterek, Türkiye'nin hazırlamakta olduğu bu planın temel unsurlarının, Annan Planı'ndan farklı olmayacağını, tek farklı şeyin taşıdığı isim olacağını savundu.

Türkiye'nin böyle bütünlüklü bir plan hazırlayarak Rum tarafına sunması ihtimalinin Rum hükümetini endişelendirdiğini de belirten gazete, Türkiye'nin bu girişimlerini göğüsleme senaryoları ile uğraşan Rum hükümetinin, 8 Temmuz anlaşmasında ısrar edeceğini kaydetti. Gazete bir diğer haberinde ise Avrupa Birliği'nin (AB), Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında başlaması öngörülen Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin sonucunda, "2008 yılı içerisinde herkes ve her şey için çözüm bulunmasını" hedeflediğini yazdı.

AB'nin, 2008 yılı içerisinde Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması ve bunun ardından Türkiye'nin AB sürecinin Kıbrıs sorunundan kurtulmasını umut ettiğini ifade eden gazete, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in de, Kıbrıs'a gerçekleştireceği ziyareti, Lokmacı kapısının açılması yönünde varılacak bir anlaşma ile ilişkilendirdiğini iddia etti.

Avrupa Komisyonu'nun, Lokmacı Kapısı'nın açılmasını sadece siyasi anlamda değil, restorasyon çalışmaları için 100 bin Euro'luk kaynak sağlayarak maddi anlamda da destekleme niyetinde olduğunu belirten gazete, her durumda AB'nin Kıbrıs sorununda üstleneceği rolün BM'nin çabalarını destekleyici nitelikte olacağını vurguladı.
Öte yandan, Alithia Gazetesi, Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu'nun, Lokmacı Kapısı'nın açılması konusunda dün açıklamada bulunduğunu ve Lokmacı'nın açılmasının anahtarının Türk tarafının elinde olduğunu söylediğini yazdı.

Alithia Gazetesi'nin haberine göre, Kiprianu, "Ledra kapısının açılmasının anahtarı Türk tarafının elindedir. Kıbrıs hükümeti şu anda sadece beklemektedir. Kıbrıs Türk liderliğinin gerçek niyetleri Hristofyas-Talat görüşmesinde ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu. Lokmacı'nın açılabilmesi için "uyulması gereken bazı ön koşulların bulunduğunu" iddia eden Kiprinau; "Olumlu mesajlar gelmektedir, temaslara başlamaktayız, ancak nihayetinde konunun Başkan Hristofyas ile Talat arasındaki görüşmede aydınlanacağına inanıyorum" dedi.

Kiprianu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın "Limnidi" (Yeşilırmak) kapısının açılması konusuna da özel ilgi gösterdiğini söyleyerek, "Bizim tarafımızda iyi niyet mevcuttur ancak uluslararası faktörler diğer tarafa da bazı öğütler vermelidirler" ifadelerini kullandı. Gazete, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Eleni Mavru'nun da, dün, Lokmacı'nın açılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, siyasi karar alınması halinde Lokmacı'nın 5 gün içerisinde yaya geçişlerine hazır hale getirileceğini yinelediğini yazdı.
Habere göre Mavru, Lokmacı'nın açılması için Lefkoşa Rum Belediyesi olarak hazır olduklarını ve Hristofyas-Talat görüşmesinin sonucunu beklediklerini belirterek, siyasi kararın alınması halinde kapının açılması çalışmalarının ilk aşamasının 5 gün içerisinde tamamlanacağını vurguladı.

Mavru ayrıca, BM'nin de gerekmesi halinde maddi katkıda bulunmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi. Simerini Gazetesi, konuya ilişkin haberi, "Müzakere Sahnesi, Kıbrıs Sorununa İlişkin Yeni Girişim Kapıda, Lefkoşa Belediyesi Hazır" başlıkları altında verdi. Mahi Gazetesi ise haberi, " 'Yeni Haberler Hristofyas Talat Görüşmesinden Sonra', 'Dışişleri Bakanı Niyetlerin Burada Belli Olacağını Söylüyor' " başlıklarıyla yansıttı.