HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Rusya'dan Almanya'ya tehdit gibi sözler! 'Gerekli yanıtı vereceğiz'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Almanya’nın 40 Rus diplomatı sınır dışı ettiğini doğrulayarak, tehdit gibi bir açıklamada bulundu. Zaharova, “Alman siyasi mekanizmasına gerekli yanıtı vereceğiz” dedi. Zaharova ayrıca Litvanya'nın kararına da karşılık verileceğini bildirdi.

Rusya'dan Almanya'ya tehdit gibi sözler! 'Gerekli yanıtı vereceğiz'

Almanya’nın çok sayıda Rus diplomatı sınır dışı etmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zaharova Rus basınına verdiği demeçte, Almanya’nın 40 Rus diplomatı sınır dışı ettiğini doğrulayarak, “Alman siyasi mekanizmasına gerekli yanıtı vereceğiz” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock yaptığı açıklamada, 40 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan ettiklerini duyumuş, söz konusu diplomatlardan ülkeyi 5 gün içinde terk etmelerini istemişti.

LİTVANYA'YA DA KARŞILIK VERİLECEK

Zaharova, Litvanya'nın, Rusya'nın Vilnius Büyükelçisi'nin ülkeyi terk etmesinin istenmesine yönelik kararına da karşılık vereceklerini bildirdi.

Zaharova, yaptığı yazılı açıklamada, Litvanya'nın "Rusya ile diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürülmesi" yönünde bugün karar aldığını belirtti.

Rusya'nın Vilnius Büyükelçisi'nden ülkeyi terk etmesinin istendiğine dikkati çeken Zaharova, Rusya'nın Klaipeda Başkonsolosluğu'nun faaliyetlerinin de durdurulduğunu ve konsolosluk çalışanlarından da Litvanya'yı terk etmelerinin istendiğini aktardı.

Zaharova, "Litvanya yönetiminin bu aşırı derecedeki düşmanca eylemleri, ikili ilişkileri yok etmeyi amaçlıyor. Litvanya tarafı, tamamıyla bundan sorumludur. Buna karşı önlemler en kısa zamanda açıklanacak." ifadelerini kullandı.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rus büyükelçisinden ülkeyi terk etmesinin istendiğini açıklamıştı.

Litvanya'da, 3 Mart'ta, Rusya Büyükelçiliği binasının bulunduğu sokağa "Ukraynalı Kahramanlar Sokağı" adının verileceği bildirilmişti.

İHA-AA

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler