Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik iş birliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Çin'e Türkiye'den önce S-400 hava savunma sistemi teslimatı yapacaklarını söyledi. Kojin ayrıca, S-400 anlaşması kapsamında Türkiye'ye teknoloji transferi yapılıp yapılmayacağına ise ayrı görüşmelerde karar verilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması

Kojin bir Rus ajansına demecinde, Rusya'nın imzaladığı S-400 anlaşmalarına ilişkin olarak, "Kontrat hazırlandı. Fakat bir sıra var. Şu anda Çin'in kontratı hayata geçiriliyor. Sonra diğer kontrata geçilecek. Türkiye sırada. Her şey üzerinde anlaşılan takvime göre ilerliyor" dedi.

Kojin eylül sonunda yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin S-400 bataryaları satın almak için ön ödeme yaptığını söylemişti.

Diğer taraftan Kojin, S-400 bataryalarıyla birlikte Türkiye'ye bu sistemin teknolojisinin transferinin yapıp yapmayacağının karara bağlanması için ayrı görüşmeler yapılması gerektiğini söyledi.

Kojin şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda imzalanan kontratın yerine getirilmesi üzerinde çalışıyoruz. Teknolojiyle ilgili süreçler, üretim ve teknoloji transferiyse ayrı görüşmeler gerektiren ayrı bir konu."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün verdiği bir demeçte, tarafların ortak üretim konusunda anlaşamaması halinde Türkiye'nin Rusya'dan S-400 bataryaları almaktan vazgeçebileceğini söylemişti.

Kommersant gazetesi, demeç veren Rus kaynaklar, Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin anlaşmadan vazgeçebileceği yönündeki açıklamasına ilişkin olarak, teknoloji transferi yapılmasa bile Türkiye'nin imzalanan S-400 anlaşmasını 'yırtıp atamayacağını' söylemişti.

Nitekim Kommersant, S-400 görüşmelerinde, Türkiye tarafının, hazır sistemleri satın almayı değil, bu sistemin kendi topraklarında bir araya getirilmesi için bir teknoloji transferi yapılmasını da beklediğini yazmıştı. Fakat gazeteye göre Rus müzakereciler, 'Türk tarafının bu konudaki katı tavrına rağmen teknoloji transferi içermeyen bir anlaşma imzalanmasını sağlayabildi.'

Bu arada Rusya'nın Çin'le S-400 anlaşması imzalandığı Nisan 2015'te açıklanmıştı. Çin'in kaç adet S-400 bataryası alacağı ve anlaşmanın maliyeti ise bilinmiyor.

Öte yandan Çin'e S-400 teslimatının 2020'ye kadar tamamlanması bekleniyor.

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eşzamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sputnik

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
mılletın parası ne kadar kolay harcanıyor. Bunlar kabul edılebılır seyler degıl. bunuda fetoye yukleyın
küçük beynin bukadarı algılar işte.
Turkiyeyi bugune kadar rusyadan koruyan natoydu turkiye natodan uzaklasmakla en buyuk hatayi yapiyor.turkiye hicbirzaman rusyanin rusyada turkiyenin dostu olamaz istesr dahi jeopolitik konumlari buna uygun degil.
Bi şeyi de elinize yüzünüze bulaştırmadan yapın be.Hani teknoloji alıyorduk.Palavrayla ülke yönetiyorsunuz.
Bütün dünya harıl harıl silah alışverişinde ... Hep vardı evet, ama hız kazandı! Ülkemiz adına elbette katılıyorum, biz de silah alım gücümüz olduğunu göstermek durumundayız. Hem kendimiz üretmeye, hem satın alımına devam etmeliyiz. Hiçbir ülkenin hakkımızda aksini düşünmesine izin veremeyiz. Ama işte ; bütün dünya ülkeleri aynı yarışta :( Bizden sonraki nesile çok üzülüyorum. Rabbim acısın onlara ve O'nun merhaneti mazlumların üzerine olsun.
ABD-RUS Silah Koll Şti nasıl paslaşıyorlar,bu fırında ekmek bitti öbür fırından al dercesini vahşice pazarlıyorlar, Araplar daha 2-3 ay evvel ABD ile yüz milyarlarca dolarlık anlaşma yaptı, en son rusya ile 11 milyar dolarlık S-400 anlaşması yaptı,nerelerine koyacaklarsa.İşte Süper devlet olmanın faydaları,evir ,çevir döv.Ey masum halklar ey....İslam Dünyası daha deve sidiğinin faydalarını, namazın hangi mezhepte kaç rekat olduğunu,Ali Yolundan giden Alevinin müslüman olup olmadığını tartışa dursun.Dini siyasete, şahsi,örgütsel menfaatlerine alet ede dursun.
Tamam alevisin iyisin hoşsun ama seni rahatsız eden nedir anlamadım.Benim tek bildiğim Kılıçdaroğlunun alevi olduğu pkk ile kol kola gezdikleri ne zaman dış düşman harekete geçse Atatürkü kullanarak bir sebep yaratıp Kılıçdarolununda içeriden harekete geçtiğidir.....
@eray2476 Pkk.yı canladırıp güçlendiren, şehirlerin altına tünel döşeten, haburda davulla, diyarbakırda zurnayla düğün yapan, oslo da apoyla pazarlık edip askerimize çuval geçirten, mehmedimizi ortadoğu bataklığına süren, senelerce fetö ile aynı yastığı paylaşıp ne istese veren, sadece ankara değil de tüm ülkeyi peşkeş çeken kılıçtaroğluna lanet olsun, chp.nin tüm damatları ve belediye başkanlarıyla vekilleri de fetöcü çıktıya, büttün bunlar yetmemiş gibi kime kardeşim dese kandırılıp savaş acan chp.yi lanetliyoruz, olmazmı
yine mi kandırıldık
NE S 400 müş la yokmu bunu yapacak mühendislerimiz yoksa batsın la bu ülke dahilere sahip çıkılsaydı bu ülkede şimdi diğer ülkeler sıraya girecekti senden teknoloji almak için. yazık gerçekten çok yazık
bu s 400 leri Türkiyenin alması içteki bazılarına batıyor nedense korkmayın size girmeyecek bunlar...
adamlar füzeyi satıyor ama füzenin kodlarını vs vermiyor. yani kendilerine karşı yada tasvip etmedikleri bir şekilde kullanamazsın. ha tabi birde ordan ateşleyip burda biryeri uçurmak akıllarına gelmez inşallah... bu iş saçma.. gerçek bu maalesef..
Ey, benim iyimser hâllerim, Çabuk aldanışlarım, Hep inanışlarım, Alttan alışlarım, Hatayı hep kendimde buluşlarım, Değmeyecekleri kafama takışlarım, Yoktan yere, akıp giden gözyaşlarım, Herkesi, insan yerine koyuşlarım, Hepinize elveda… Artık ben kimsenin, Hiçkimsesi olmayacağım!" İşte türkiyenin şu anki durumu .
şimdi anlaşmışsın imzalamışsın kaporasını vermişsin.sonra diyorsun teknolojisini vermezsen vazgeçerim.
YANİ KISACASI BİZİMKİLER YİNE YANILMIŞLAR HANİ TEKNOLOJİ VE ÜRETİM OLACAKTI
şu anda Rusya Türkiye yi yanına çekmenin derdinde ABD ise Türkiye deki gücünü kaybetmeme derdinde ama ABD hep bir şeyi unuttu Nato ülkeleriyle birlikte Süper güç olduğunu unuttu sözde Türkiye ye Nato çerçevesinde verilen silahların parası alındı silahların kullanım alanları için şartlar koşuldu buda Türkiye yi bezdirdi halbuki o silahları Türkiye nerede isterse kullanabilir olduğunu hiç Bir Nato ülkesi anlamadı sonuçta ülkemiz Nato nun ön cephesi ve Natonun sınırlarının sonu olan bir ülke ülkemiz toprak kaybederse Nato bu bölgede güç kaybedeceğini hep unuttular buda ülkemizi bezdirdi şimdi Rus
Satmayacaklar veya onlar verene kadar biz üreteceğiz herhalde. Ukrayna ziyareti nedeniyle mi Ruslar gevşek davranıyor acaba.Kırım ın ilhakını tanı füzeyi al demeye getiriyorlar herhalde.
Diğer Haberler