HABER

Sağ elle yazanlar solak da olabilir

Avustralya'da yapılan ilginç bir araştırmada, sanıldığı gibi sadece sol elle yazanların solak olmadığı ortaya çıktı.

Sağ elle yazanlar solak da olabilir

Queensland Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nden bir grup bilim adamı, insan vücudunun en önemli organlarından olan elin günlük yaşantıdaki yerini uzun soluklu bir deneyle masaya yatırdı. Araştırmacılar, çok zeki olmalarından, köklerinin uzaydan gelmesine kadar çeşitli iddialara hedef olan 'solaklık' kavramı üzerinde yaptıkları değerlendirmelerde sadece sol eliyle yazı yazanların solak olmadığı varsayımından yola çıktılar. Araştırmacılar, elde edilen bulgularla sol eliyle top atıp, makas kullanan, kibrit yakabilen ancak sağ elini yazı yazmakta kullanan herkesin solak olabileceğini ortaya koydu.

SAĞ ELLE YAZANLAR DA SOL ELİNİ KULLANIYOR

Bulgular İngiltere'nin saygın psikoloji dergilerinden 'Laterality'de de yayınlandı. Avustralyalı bilim adamlarının öncülüğünde 32 ülkede 11 bin yetişkin üzerinde yapılan geniş çaplı deneyde, katılımcılara önce hangi elleriyle yazı yazdıkları ve buna nasıl karar verdikleri soruldu. Daha sonra da günlük hayatlarında çeşitli işlerde hangi ellerini tercih ettikleri sorusu yöneltildi. Bulgulara göre, deneklerin yüzde 95'inin sağ ya da sol eliyle yazı yazma alışkanlığını hiç düşünmeden ve istemsizce kazandığı ortaya çıktı. Deneklerin yüzde 5'i her iki elini de kullanabilirken, büyük bir çoğunluğunun sağ eliyle yazı yazarken günlük hayatta çoğunlukla sol elini kullandığı ortaya çıktı.

"DÜNYADA SANILANDAN DA ÇOK SOLAK OLABİLİR"

Bilim adamlarına göre, aslında solak olan biri, ilkokul çağlarında çeşitli etkenlerden dolayı sağ eliyle yazmayı tercih etmiş olabilir. Bu kişilerin beceri gereken işlerde sol elini de en az sağ eli kadar iyi kullanması aslında hangi tarafı daha iyi kullandığını ele veriyor. Bulguları, 'Dünyada sanılandan da çok solak olabilir' ifadesi ile değerlendiren bilim adamları, azınlık olarak görülen solakların günlük hayatlarında çeşitli sıkıntılarla karşılaştıklarına da dikkat çektiler. Konserve açacağından makasa, bilgisayardan elektronik el aletlerine kadar pekçok şeyin sağ elini kullanan insanlar düşünülerek üretildiğini belirten bilim adamları, aslında solakların sanılandan da çok olduğunu belirtiyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler