HABER

Sahte muayenecilere darbe

Ankara Polisi, sahte araç muayene işlemleri yapan bir şebekeyi çökertti.

ANKARA(ANKA)- 15 il'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonda 5 bine yakın araca 200-500 TL karşılığı sahte belge düzenleyen 48 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Suçlar Büro Amirliği, şebeke halinde sahte muayene işlemleri yapan bir grubu bir süre takip etti. Sahte hologramları gerçeğine çok yakın şekilde Çin'de yaptıran şebekenin, soğuk mühür içinde mengene yaptığı anlaşıldı.

Emniyette sorguya alınan şahıslardan grubun liderliğini yapan Mahmut Özcan, Yasin Göktaş ve Abdullah Uslu ile F.Y., G.Y., İ.K., C.S., M.K., D.S., O.O., H.S., M.T., M.A., T.K., F.G., M.A., C.K., D.K., C.İ., F.E., A.K., R.E., O.Y., T.Ö., A.T., E.D., M.B., E.Y., H.E., M.C., M.G., K.E., O.O.S., Ö.B., Ç.D., K.Ü., A.K., M.Y., S.P., Z.Ç., T.Y., Y.Y., L.E., S.Ö., H.S., D.M., R.B., Y.Z. gözaltına alınarak sorgulandı.

Şebeke üyeleri sorgularında vergi ve trafik ceza borcu nedeniyle muayeneden geçemeyecek yaklaşık 5 bin araca sahte belge düzenlediklerini anlattılar.

Zanlıların, bu işlem sırasında araç sahiplerinden borcuna göre 200-500 TL aldıklarını söylerken, polis yetkilileri şebekenin kullandığı hologramların gerçeğine çok yakın olduğu için anlaşılmasının zor olduğunu ifade ettiler. Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 3 adet mengene, 8 adet numaratör kalıbı, hologram ve 222 adet araç muayene pulu ve bir miktar eroin ele geçirildi.

Polis sorguları tamamlanan araç muayene şebekesine mensup 48 kişi bugün sağlık kontrolünün ardından Ankara Adliyesi'ne sevk edildiler.(ANKA)

Geri Dön