HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Şalgam: Faydaları nelerdir?

Şalgam, turunçgiller familyasının önemli bitkileri arasında yer alır. Genel olarak mor ve kırmızı renkte türleri bulunur. Toprakta yetiştirilir ve büyüme aşamasında çok fazla suya ihtiyaç duyar. Şekil olarak havucu andırır.

Şalgam: Faydaları nelerdir?

Tadı ekşi ve biraz acı olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmeyebilir. Ancak insan vücuduna çok sayıda faydası bulunur. A, B, C, K vitaminleri, magnezyum ve potasyum mineralleri açısından çok zengin bir bitkidir. İçeriğinde bulunan laktik asit sayesinde en önemli fermantasyon ürünlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Şalgamın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 1 su bardağı, 200 gr

Kalori (kcal): 10

Yağ (g): 0.22

Karbonhidrat (mg): 2.12

Protein (g): 1.03

Şalgamın Faydaları

İçeriğinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller sayesinde besin değeri oldukça yüksektir. İnsan vücudunda yer alan her organa ve her dokuya birçok faydası bulunur. Fayda sağlaması için sık sık tüketilmesi gerekir. Ülkemizde özellikle şalgam suyu şeklinde tüketilir.

1. Karaciğeri güçlendirir

İnsan vücudunda yer alan organ ve dokuların sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirebilmeleri için destekleyici, güçlendirici besinlerin daha çok tercih edilmesi gerekir. En önemli organlardan biri olan karaciğer, işleviyle vücuda büyük oranda katkı sağlar ve destek olur. Karaciğerin yapısı, diğer organlara göre daha farklıdır. Bu nedenle direkt olarak karaciğere etki eden ve destekleyen besinler, beslenmenin ilk sırasında yer almalıdır. Şalgamın içeriğinde yer alan yararlı maddeler karaciğer sağlığını olumlu bir şekilde etkiler.

2. Kanser oluşumunu önler

Kanser, günümüzün en ciddi hastalıklardan biridir. Farklı organları olumsuz bir şekilde etkiler ve farklı türleri ortaya çıkabilir. Kanser oluşumuna daha duyarlı olan organların sağlıklı ve korunaklı olması gerekir. Bunun için tüm organ ve dokular güçlendirilmeli, tehlikelere karşı daha dirençli olması sağlanmalıdır. Kanser hücrelerini besleyen besinler yerine, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen besinlerin tüketilmesi kanser direnci açısından vücuda fayda sağlar. Şalgam, özellikle kolon kanseriyle mücadelede ve kolon tümörünü yok etmekte etkili bir besindir.

3. Kabızlığı engeller

İnsan vücudunun en önemli sistemlerinden biri sindirim sistemidir. Sindirim sisteminin olumsuz bir şekilde etkilenmesi sonucunda kabızlık yaşanabilir. Kabızlığı gidermek için lif oranı yüksek besinlerin tüketilmesi gerekir. Özellikle güçlü bir içeriğe sahip olan şalgam, düzenli bir şekilde tüketildiği zaman kabızlığı büyük oranda giderir. Aynı zamanda tekrar oluşumunu da uzun süre geciktirir.

4. Cilt hastalıklarına iyi gelir

İnsanların en değerli ve en estetik dokusu cilttir. Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için cildi besleyen besinlerin tüketilmesi gerekir. Özellikle şalgam suyu güçlü ve zengin içeriği sayesinde cildin beslenmesine yardımcı olur. Cildin daha parlak bir yapıda olmasını sağlar. Cilt hastalıklarından olan egzama ve sedefin iyileşmesi için kullanılır. Cilt hücrelerini yenileyerek cildin canlı görünmesini sağlar.

5. Cinsel isteği ve gücü artırır

Şalgam, sperm sayısını ve kalitesini artırır. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bitkisel çözümlerin başında gelir. Cinsel gücü artırmada en başarılı besinler arasında yer alır. Özellikle erkeklerin cinsel isteğinin ve gücünün belirli bir oranda artmasına yardımcı olur. Doğal afrodizyak özelliği sebebiyle çok tercih edilir. Şalgam suyunun cinselliğe faydaları etkisiz olan cinsel ilişkinin daha başarılı olmasını sağlar.

6. Hamileliğin daha sağlıklı geçmesini sağlar

Hamilelik süreci, her kadının en özel anlarını oluşturur. Anne adayının hamilelik sürecini sağlıklı bir şekilde geçirmesi gerekir. Hamilelikte şalgam suyunun faydaları göz ardı edilemez. Önemli ve zengin bir içeriğe sahip şalgamın özellikle hamilelik sürecinde tüketilmesi oldukça faydalıdır. İçeriğinde yer alan çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde hem anne adayının hem de bebeğin sağlığına katkı sağlar. Ancak fazla tüketildiği zaman anne adayına zarar verebilir.

Şalgam Suyu Zayıflatır Mı?

Fazla kilolar kişileri hem estetik görünümden uzaklaştırır hem de birçok sağlık sorununa zemin hazırlar. Bu sorundan kurtulmak için besin değeri çok yüksek olan şalgam suyu düzenli olarak içilebilir. Yüksek orandaki lif içeriği ve besin değeri sayesinde uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. İnsan vücudunda belirli bir oranda bulunması gereken vitamin ve mineral ihtiyacı düzenli olarak şalgam içerek karşılanabilir. Acının iştah açıcı özelliğinden dolayı acılı şalgam suyunun çok fazla tüketilmesi kilo problemlerine sebep olabilir.

Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

Yüksek besin değeri ve zengin içeriğe sahip olan şalgam suyu hem acılı hem de acısız formda evde yaparak tüketilebilir. Şalgam suyu yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler:

 • Yarım kilo şalgam
 • Pancar turpu
 • Toz şeker
 • Bulgur
 • Limon tuzu
 • Kaya tuzu
 • Ilık, klorsuz su

İlk olarak büyük bir cam kavanozun içerisine su, şeker, tuz ve limon tuzunu koyulur. Bu malzemeler eriyinceye kadar su karıştırılmaya devam edilir. Daha sonra bulgur bir tülbent ya da bezin içerisine yerleştirilir. Tülbent sıkıca bağlanır ve bulgur suyun içerisine koyulur. Şalgam ve pancar turpu iyice yıkanır, uzun bir şekilde kesilir. Kavanozun içerisine koyulur. Kavanoza tam dolacak şekilde tekrar su ilave edilir. Ağzı sıkıca kapatılır. Aradan 2 gün geçtikten sonra, kavanozun kapağı açılıp havalandırılır. Yaklaşık 15 gün sonra hazır hale gelir.

Şalgam Suyu Günde Ne Kadar İçilmeli?

Doğal bir iksir olarak nitelendirilen ve zengin bir içeriğe sahip olan şalgam suyu düzenli olarak her gün 1 bardak tüketilebilir. Günde 1 bardak tüketilen şalgam suyu, birçok vitamin ihtiyacını karşılar. Ancak fazla tüketilmesi vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Şalgamın Zararları

 • Eğer içerisine acı biber ilave edilirse iştahın açılmasına neden olarak, kilo almayı kolaylaştırır. Kilo problemi yaşayan kişiler için sorun oluşturur.
 • İçerisinde yüksek oranda tuz bulunduğu için tansiyon hastalarını olumsuz bir şekilde etkileyerek vücudun zarar görmesine neden olabilir. Tansiyon üzerindeki olumsuz etkileri sebebiyle özellikle hamile kadınlar tarafından tercih edilmemelidir. Günlük miktarın üzerine çıkılmaması gerekir.
 • Çok fazla tüketildiği zaman göz hastalıklarının oluşumuna yol açabilir. Göz tansiyonu sorununu tetikleyen unsurlardan biridir.
 • Böbreklerin yapısında yer alan hücrelerin zarar görmesine neden olabilir. Zarar gören hücreler insan vücudunda meydana gelen birçok sağlık sorununa yol açar.
  Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler