KADIN

Sıcak suyla duş alıyorsanız mutlaka okuyun! Soğuk duşun yararları ezber bozacak

Sıcak suyla duş alıyorsanız mutlaka okuyun! Soğuk duşun yararları ezber bozacak

Soğuk suyla duş almanın bize enerji verebileceğini ve sabahları uyanmamıza yardımcı olabileceğini birçoğumuz biliyoruz peki soğuk suyla duş almanın cilde katkılarını biliyor musunuz? Soğuk veya ılık suyla kısa duşlar almak, cildiniz üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip olabilecek kolay bir güzellik numarası. Gelin öğrenelim.

Cildinizin soğuk duştan nasıl yararlanabileceğini öğrenmek için bazı araştırmalar yaptık. Çok şaşıracağınızdan eminiz!

CİLDİNİZE IŞILTI VERİR

Soğuk duşlar kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Yüzünüz için bu taze ve ışıltılı bir görünüm anlamına gelebilir. İyi haber şu ki, cildinizi daha parlak hale getirmek için çok uzun süre soğukta kalmanıza gerek yok. Hafif soğuk veya hatta ılık suda duş almak onu beslemek için yeterlidir.

CİLT YAŞLANMASINI ÖNLER

Günlük soğuk duş alma alışkanlığı cildinizin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olur. Soğuk su sinir sisteminizi harekete geçirir ve vücudunuz stresle savaşan hormonları ve beyin kimyasallarını serbest bırakır. Araştırmalar, psikolojik stresin cilt yaşlanmasına doğrudan etkisi olduğunu ve vücuttaki birçok sistemi olumsuz etkilediğini göstermektedir.

STRESE BAĞLI CİLT DURUMLARINI ÖNLER

Soğuk bir duş, beyne çok büyük miktarda elektriksel uyarı gönderir ve "mutlu hormonlar" veya endorfin salınımını uyarır. Bu kimyasallar vücut tarafından salındığında, stres seviyeniz düşer ve sivilce, sedef hastalığı ve deri iltihabı gibi bir dizi cilt problemi yaşamaya daha az yatkın olursunuz.

GÖZENEKLERİ SIKILAŞTIRIR

Sıcak su, cildinizin yaptığı koruyucu yağların bir kısmını çıkarabilirken, soğuk su gözeneklerinizi geçici olarak küçültecektir. Ayrıca yüzünüze canlılık kazandırır ve cildinizin parlaklığını artırır. Soğuk su kan damarlarının sıkışmasına neden olabileceğinden, yüz daha az kabarık veya kırmızı görünebilir.

BAZI CİLT RAHATSIZLIKLARINDAN KAYNAKLANAN RAHATSIZLIĞI GİDERİR

Sıcak duşlar cildi alevlendirerek kızarıklığa, kaşınmaya ve hatta soyulmaya neden olabilirken, soğuk su tam tersini yapar. Kaşıntılı cilde sahip olanlar için, soğuk su kaşınma hissinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre cildi soğuk duş alarak soğutmak da sedef hastalığının neden olduğu yoğun kaşıntıyı azaltmaya yardımcı oluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Soğuk duş zor ya ben çok üşürüm
Geri Dön