Slovakya Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek

Slovakya Cumhurbaşkanı Ivan Gasparoviç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetine karşılık olarak 19-21 Ağustos 2013 tarihlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ziyaret, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 1-3 Kasım 2009 tarihlerinde Slovakya'ya gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliğini taşıyor. Bu aynı zamanda, Slovakya'nın uluslararası toplumdaki yerini aldığı 1993'ten bu yana iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı olarak yapılan beşinci ziyaret olacak.

Ziyarette ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla değerlendirilecek, yeni işbirliği ve ortaklık imkânları üzerinde durulacak. Ayrıca güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulacak.

Konuk Cumhurbaşkanı, Ankara'daki resmi görüşmelerini 20 Ağustos'ta tamamladıktan sonra ertesi gün temas ve incelemelerine İstanbul'da devam edecek.

Küresel kriz ortamında istikrar ve kalkınmalarını sürdürmeyi başaran ender ülkelerden olan Türkiye ile Slovakya'nın, bölgesel ve küresel barış, huzur, istikrar ve refaha katkıda bulunmayı hedeflediği bildirildi. Bu çerçevede, iki ülkenin ortak gündemlerinde yer alan konular ve coğrafyalarda yakın işbirliği yaptığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Gasparovic'in ziyaretinin, ikili ilişkilerin her alanda gelişip güçlendirilmesine katkı yapmanın yanısıra, bu doğrultudaki müşterek gayretlerin gözden geçirilmesine vesile olacağı belirtildi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler