ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'ten flaş açıklama: ABD ve Türkiye ateşkes konusunda anlaştı

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "ABD ve Türkiye ateşkes konusunda anlaştı. 120 saat içinde YPG güvenli bölgeden çekilecek." ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra ABD'nin Ankara Büyükelçiliği konutunda basın toplantısı düzenledi.

"YPG ÇEKİLECEK"

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye ve ABD'nin, IŞİD'in Suriye'nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardığını vurgulayarak,"(120 saatlik süre içinde) ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Amacımız önümüzdeki 120 saat içinde (YPG'nin) çekilmesini sağlamak. Bu başlamış durumda." ifadesini kullandı.

YAPTIRIM AÇIKLAMASI

YPG'nin kendilerine söz konusu bölgeden çıkma güvencesi verdiğini belirten Pence, Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlara ilişkin ise, "120 saatlik sürede yeni yaptırım olmayacak. Suriye'nin kuzeydoğusunda kalıcı ateşkes sağlandığında mevcut ekonomik yaptırımlar da kaldırılacak." şeklinde konuştu.

"BARIŞ PINARI HAREKATI'NA 120 SAAT ARA VERİLECEK"

Pence, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen hafta Türkiye'den operasyonun durdurulmasını istediğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Türkiye ve ABD, Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü dostluğu ve liderliği, Türkiye ve ABD'nin güçlü dostluğu sayesinde bugün bir ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Türk tarafı, Barış Pınarı Harekatı'na YPG'nin güvenli bölgeden çekilmesine izin vermesi için 120 saatliğine ara verecek. Çekilme tamamlandıktan sonra operasyon tamamen durdurulacak."

ABD yönetiminin, terör örgütü YPG/PKK ile şu anda temas halinde bulunduğunu belirten Pence, YPG/PKK'nın, sınırın 20 mil (yaklaşık 32 kilometre) güneyine çekilmesini sağlamaya başladıklarını kaydetti.

Pence, Türkiye'nin Aynularab'da (Kobani) bir askeri müdahalede bulunmayacağını söyleyerek, ileride uluslararası temelde oluşturulacak bir güvenli bölge için Türkiye ve ABD'nin anlaşmaya vardığını belirtti.

Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü IŞİD'in faaliyetlerinin tamamen bitirilmesi için iki ülkenin taahhütlerini yinelediğini ifade eden Pence, "Bu aynı zamanda, IŞİD'in eskiden kontrol ettiği bölgelerdeki hapishaneler ve yerlerinden edilmiş kişilerle ilgili çabaların koordinasyonuyla ilgili mutabakatı da içeriyor." diye konuştu.

Pence, Suriye'nin kuzeyinde zorluk çeken halk ile dini ve etnik azınlıkların korunması için de anlaştıklarını belirterek, "Biraz önce Başkan Trump ile konuştum. Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ateşkes için adım atması konusundaki istekliliğinden ve bir hafta önce başlayan bu çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesinden minnettarlık duyuyor." ifadelerini kullandı.

Trump ile Erdoğan'ın güçlü liderliğinin bugünkü uzlaşıyı mümkün kıldığını vurgulayan Pence, Türkiye ile Suriye sınırında oluşturulacak güvenli bölgede barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye ve diğer ülkelerle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

POMPEO'DAN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da, "Erdoğan ve Trump sorunu çözülmesi için önemli adımlar attılar" dedi.

ABD VE TÜRKİYE'DEN ORTAK AÇIKLAMA

ABD ve Türkiye'nin Suriye'ye yönelik anlaşmasının ardından ortak açıklama yapıldı.

13 maddelik açıklamada şöyle denildi:

1.Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye’nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.

2.Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.

3.Türkiye ve ABD “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.

4.Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.

5.Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda IŞİD'LE mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden IŞİD kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.

6.Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.

7.Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.

8.Her iki ülke Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.

9.Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10.Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

11.Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı’na, güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.

12.Barış Pınarı Harekatı’na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye’de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.

13.Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 236 yorum
Tayyib erdoğan büyüklüğünü tüm dünya görsün
@burak_1994_pgsls Hani reis ABD li gelenler le gorusmeyecekti. Ne oldu mektup ağır mi geldi. Biz ABD den korkuyor muyuz.
ağam bizimle eğleniyo !
dostum adamlar geldi kafamıza vurdu ve gidiyor. büyük olan ne?
Türkiye istediğini aldı.. PKK lılar Kudurdu
@burak_1994_pgsls YPG güvenli bölgeye çekildi kökünü kuratmak varken güvenli bölge ne işe yarar 10 gün sürdü şehitler verildi yazık diyorum trupm tehtitlerine karşı koyamadik canın saolsun Türkiyem
ALLAHINA KURBAN SENİN KARDEŞİM
@burak_1994_pgsls arkadaşım zaten kaçıp 32 km derinliklere gidiyolardı. kökünü nası kurutacaksın?? En büyük zafer nedir biliyomusun? en büyük zafer savaşmadan masada kazanılan zaferlerdir!! Türkiyenin başından beri amacı güvenli bölge oluşturmaktı!! ve bu anlaşmaylaeğer tam manasıyla uygulanırsa 9 günlük operasyonla istediğini elde etmiş olacak.. Ve işte o zaman süreyinin kuzeyi konusunda türkiyenin dediği olmuş olacak.. Tabi bundan sonra herşey güllük gülüstanlık olmicak tabi ama bu harekatın başlatılmasındaki amaca ulaşılmış olacak!!!
@fatihin_fedaisi ne aldı bir söyle allahın aşkına
@suleaskim beynini biraz calistir dicemde..varmi bilmiyom..mektup ne zaman geldi harekat ne zaman basladi az bi arastir oku sonra yaz.
@burak_1994_pgsls 2014 yılında pyd ypg lideri salih müslim niye gelmişti başkente? Neyse sen zaferi kutla ben biraz Gidip hızlı ve öfkeli izleyim...
haysiyetimiz,şerefimiz,namusumuz yine yerlerde sağolun cumhurbaşkanım...
ve Trump böyle istedi..
YPG geri çekilecek diyor,cumhurbaskanin dediği olmuş oluyor
@takeoff_2015 30-40 km derine girdik temizledik deniyor 2 km menzilli havanlar kızıltepeye nusaybine atılıyor hani sınırdan 30 km temizlenmişti birileri yine oynuyor olan gariban çocuklarına oluyor
senin haysiyetin serefin onurun demwk ki yerin çok altindaymıs ki anca yeryuzune çiktı. bu Turkiyenin başarısıdır. bunu gormeyen aptaldir
sözde geri çekilmeyecektik...yaptırımdan mı korktuk yine?
icmizde var vatansizlar disardakiler zaten belli
Gerçekten algınızda yorum var
Bizim istediğimiz oldu.Geri çekiliyorlar.
cahillik böyle bir şey olsa gerek
Üzülme bahsettiğin şeyler ve değerler zaten sende yok
geri çekilmeden hemen vuralım, zaman bu zaman
eğer ülkeler arası bir anlaşma yapılırsa ve bir taraf vurursa bu anlaşmanın ihlali olmaz mı?..
@2013.mhs karşında ülke mi var? ypg ne zamandır ülke? sizin gözünüze pede inmiş aklınız tutulmuş. bence türk milleti bi hipnoz içinde
hangi zaman vuralım, vurmayalim, vuralım?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler