ABD'den Türkiye ve F-35 açıklaması: İmkansız...

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin S-400 satın alması F-35 programına katılımını imkansız kılıyor" denildi. Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Türkiye F-35 programında askıya alındı. Türkiye F-35 projesini riske etti" denildi.

Beyaz Saray Basın Sekreterliğinden yapılan açıklamada, “Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerini alması F-35 konusunda çalışmayı imkansız kılmıştır” denildi. F-35’lerin gelişmiş yeteneklerini öğrenebilecek bir Rus haber alma platformu ile çalışmasının mümkün olmadığı vurgulanarak, ABD’nin Türkiye’ye uzun zamandır hava savunma sistemleri konusunda destek vermek için çalıştığı belirtildi. Türkiye’nin 65 yılı aşkın bir NATO müttefiki olduğu belirtilen açıklamada, S-400 hava savunma sistemlerinin kabul edilmesinin NATO ülkelerinin Rus yapımı sistemlerden uzak durma kararını baltaladığı kaydedildi.

S-400 sistemlerinin Türkiye tarafından alınmasının Türkiye’nin NATO ile ilerideki işbirliğine zarar verebileceği savunulan açıklamada, “ABD olarak Türkiye ile olan stratejik ilişkimize büyük önem veriyoruz. NATO müttefikleri olarak ilişkimiz birçok alanda ve sadece F-35 programına kilitlenmiş değil” denildi.

Açıklamada, ABD ve Türkiye arasında Askeri ilişkilerin güçlü olduğu belertilerek iş birliğinin devam edeceği ancak S-400 sistemlerinin Türkiye’de bulunması nedeni ile her zaman dikkat edileceği kaydedildi.

PENTAGON: TÜRKİYE'NİN F-35 PROGRAMI ASKIYA ALINDI

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye’nin F-35 programına olan katılımın askıya alındığını ve 31 Temmuz itibari ile de programdan çıkarılma işlemlerinin tamamlanacağını aktardı.

Pentagon olarak bilinen ABD Savunma Bakanlığından Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sistemlerinin teslimatının başlamasından sonra, F-35 savaş uçakları programına katılımıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin F-35 programına olan katılımın askıya alındığını ve 31 Temmuz itibari ile de programdan çıkarılma işlemlerinin tamamlanacağı kaydedildi.

Pentogan’da gerçekleşen basın toplantısında konuşan Savunma Alımları Müsteşarı Elen M Lord, Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasının programa etkilerinin minimum olacağını söyleyerek “F-35’leri tek başımıza üretebiliriz” dedi. Programda yer alan tüm ülkelerin Türkiye’nin programdan çıkartılmasını kabul ettiğini ifade eden Lord, Türk ekibinin F-35 bilgilerine ulaşımının kesildiğini ve ilgili tüm personelin 31 Temmuz tarihine kadar ABD’den ayrılacağını duyurdu.

"DEFALARCA UYARDIK"

Lord ayrıca “Türkiye ile hala çalışmaya devam edeceğiz” diyerek, ABD hükümetinin Patriot savunma sistemlerini defalarca teklif ettiğini savundu. Lord, 2017 yılından beri Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemleri ile ilgilendiğini açıkça beyan ettiğini o dönemden bugüne kadar ABD hükümetinin tüm yetkililerinin bunun var olan sistemler ile uyumsuzluğu konusunda defalarca uyarıda bulunduğunu söyledi. S-400 sistemlerinin yanında özellikle F-35 programının ve özellikle hayalet uçak kapasitesi ile ilgili çalışmaların yapılamayacağını ifade den Lord, kararların gelecekteki gelişmelere göre değişebileceğini söyledi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 136 yorum
BİZ DE RUSYADAN ALIRIZ UÇAĞIMIZI SIKINTI YOK OLMAZSA ÖİN YADA YAPONYAYLA ANLAŞIRIZ DAHA OLMASZSA KUZEY KOREDEN ALIRIZ......DAHA DA OLMAZSA KENDİMİZ ÜRETİRİZ , O KADARRERRRRRRRRRRRRR
F-35.5 karşıyaka
komik bile değilsin.tüm halk böyle yukarıdaki de dahil..
@serbay3858 en son söylediğini ilk baş söyleyebilecek kapasitede olsaydın keşke. neyse paramızı göndersinler yerli olsun 4. nesil olsun sorun değil!
rusya suv57 satmak icin can atiyor suv57 bence daha üstün özellikleri var özellikle hiz konusu
Ziyaa
@serbay3858 bizim sanayicilere verin size ucagın kralını yapsın dersin seri üretim yapacak 20 30 tane olsa yeterli 1.6 dcı motorda takarız iki yazılım atar olur biter . nede olsa 2.0 dcı asırı pahalı vergiye giriyor :D
Herhangi savaş durumunda f 35 ler abd dost birlik göründügü için etkisiz kalacaktır ancak s 400 sadece rusya ya karşı etkisiz kalır bu durumda s 400 daha gerekli ve daha faydalı olacaktır
@erkanbaybasin_2019 Türkiye abd ile savaşmaz, türkiyenin esas düşmanı rusyadır. bunu bilin artık. şu anki dost görünüme aldanmayın.
@albertokoni Bak alberto, o çarlık rusyası idi, anıkabirdeki müzeyi bir ziyaret ette bir bak,kurtuluş savaşında kimler emperyale karşı bizleri desteklemiş?
F 35 leriniz düşsün inşaAllah
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler