HABER

Son Dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO ile kritik görüşme! Genel Sekreter Stoltenberg: 'Türkiye'nin endişeleri giderilmeli'

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin gündemde olduğu günlerde yapılan görüşmenin ardından Stoltenberg önemli bir Türkiye açıklaması yaptı. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Son Dakika: Bakan Çavuşoğlu'ndan NATO ile kritik görüşme! Genel Sekreter Stoltenberg: 'Türkiye'nin endişeleri giderilmeli'

Son dakika haberi: Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği konusundaki görüşlerini değiştirip ittifaka başvurma kararı almıştı. Türkiye'den ise iki ülkenin de terör örgütü PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle tepki gelmişti. Bu sırada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg telefonda görüştü.

thumbs_b_c_c6243f3dbf385c556fe708b9b301040c

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLMELİ"

Görüşmede Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine başvurma kararlarının ele alındığını belirten Stoltenberg, "Türkiye değerli bir müttefik ve herhangi bir güvenlik endişesi giderilmeli." ifadesini kullandı.

Stoltenberg, "böyle tarihi bir zamanda" birlikte olunması gerektiğini kaydetti.

ERDOĞAN SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bugün Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile düzenlediği ortak basın toplantısında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin soru yöneltilmişti. Erdoğan yanıt olarak şunları söylemişti:

"Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp 'Biz karşıyız' deseler bile ki tam aksini teslim etmeleri gereken teröristleri teslim etmeyeceğine dair açıklamaları var. Velev ki teslim edeceklerini dahi söyleseler, biz şuna inanırız; bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz. Daha önce Yunanistan NATO çıkmıştı, o dönemin yönetimi Yunanistan'ın tekrar NATO'ya girmesini sağladı. Milletime sesleniyorum: NATO'nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan'a her türlü desteği veriyor mu? Veriyor. Yunanistan'da üsler kuruyorlar mı? Kuruyorlar. Biz bunlara nasıl inanacağız? İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Parlamentolarında teröristleri getirip konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentoda. Biz bunların neyine güveneceğiz? Pazartesi Türkiye'ye geleceklermiş. Bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden önce Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreçte bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz. Çünkü o zaman NATO teröristlerin temsilcilerinin yoğunlaştığı bir yer haline gelir. Buna evet demek mümkün değil. Bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız."

ÇAVUŞOĞLU, ABD'YE GİDİYOR

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu ziyaret kapsamında BM Genel Kurulu çatısı altında ilk kez gerçekleştirilecek Uluslararası Göç Gözden Geçirme Forumu'na katılacak.

Çavuşoğlu ayrıca, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'ın ev sahipliğinde 18 Mayıs'ta BM'de düzenlenecek "Küresel Gıda Güvenliği Eylem Çağrısı" adlı, bakanlar düzeyindeki toplantıya da katılacak.

Bu toplantı kapsamında bazı ikili görüşmeler yapması beklenen Çavuşoğlu, Blinken ile Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması'nın dışişleri bakanları düzeyindeki ilk görüşmesini gerçekleştirecek.

Çavuşoğlu, New York'ta Türk-Amerikan toplumu mensuplarıyla da bir araya gelecek. (AA)

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler