HABER

Son dakika: Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı! İBB'de devir teslim

23 Haziran'da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu, son dakika gelişmesine göre mazbatasını almak üzere Çağlayan Adliyesi'nde bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu'na geldi. İmamoğlu'na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile eşi ve oğlu eşlik etti. İmamoğlu, mazbatasını aldı. İmamoğlu görevi İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan devraldı. İmamoğlu daha sonra Saraçhane'de kendisini bekleyen coşkulu kalabalığa hitap etti.

İl Seçim Kurulu'nda mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane'de bulunan İBB binasına gelen İmamoğlu burada görevi devraldı. İmamoğlu daha sonra bina önünde toplananlara hitap etti. İmamoğlu, "Zengini fakiri eşitiz, eşitlik duygusu çok önemli. Ayrımcılık, Türk, Kürt, Ermeni'si, Rum'u, Yahudi'si herkes eşit, milletçe biriz biz biriz. Kıymetli dostlar Sünni'si, Alevi'si hep bir aradayız. Hristiyan'ı, Musevi'si birlikte mutlu olacağız, birlikte bu kente mutluluk yaşatacağız. 16 milyon bütün hemşerilerimi 16 milyon vatansever olarak bu millet, bu devlet için her zaman hizmeti en önemli karakter biliriz. Bunun mücadelesini verdik. 23 Haziran bir kez daha bu şekilde İstanbulluya büyük bir mesaj vermiştir." diye konuştu.

İmamoğlu, kendisine oy veren vermeyen herkese teşekkür ettiğini belirterek, "Bu süreçte demokrasiye katkı sundukları için bize destek veren vermeyen bütün siyasi partilere teşekkür ediyorum. Çok kıymetli oylarını alsak da almasak da eşit vatandaş olarak hepsine gururla hizmet sunacağım. Özellikle siyasi partilere teşekkür ederken, hem destek olan, hem demokrasiye katkı sunan HDP'li hemşerilerime teşekkür ediyorum. AK Partili hemşerilerime, MHP'li, DSP'li, BBP'li, Vatan Partili, Demokrat Partili dostlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca demokrasiyle her ortamda katkı sunarak adaylığını devam ettiren Vatan Partisi adayına teşekkür ediyorum. Ama özellikle demokrasiye büyük katkısı olan, demokrat duruşuyla sürece saygı duyan Saadet Partisine ve adayına teşekkür ediyorum. Ben İstanbul halkının öncüleri olarak bize her ortamda, her aşamada, sahip çıkan, yanımızda olan, kampanyaya katkı sunan İstanbul gönüllülerine teşekkür ediyorum. Bu İstanbul gönüllülüğü kavramı, sadece seçimle kalmayacak. Aynı zamanda bu gün itibariyle bütün İstanbullu gönüllü olmaya davet ediyorum. Türkiye'nin yaratıcı insanlarına Türkiye'nin iş insanlarına, Türkiye'nin emekçilerine, kısacası o büyük kalpleriyle İstanbul'un çocuklarına teşekkür ediyorum. Ben İstanbul'un enerjisi olan ve enerjisiyle beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan, İstanbul'un gençlerine teşekkür ediyorum. İstanbul'un kadınlarına teşekkür ediyorum, toplumun vicdanı kadınlara teşekkür ediyorum. Bu şehrin beyefendilerine, bu şehrin insanlarına güzel hemşerilerime teşekkür ediyorum. Ama özellikle altını çizerek cesaretleriyle, bugüne kadar yanımızda olan, bundan sonra da yanımızda olacağına inandığım sanatçılara teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

20190627_2_37098281_45638228_Web

"BENİM SEFER GÖREV EMRİM ÇIKTI"

İmamoğlu, "Size söz verdiğim gibi İstanbul'da israf bitecek, tasarruf başlayacak. Gelir adaleti başlayacak, hakça, hukuka uygun eşit bir şekilde İstanbul'un nimetlerine 16 milyon insana paylaştıracağım. Biliyorum benim sefer görev emrim çıktı. Kendimi bu şehrin insanlarına kendimi bu şehrin çocuklarına, gençlerine, adayacağım ve sizler için gece gündüz çalışmaya söz veriyorum. Artık zaman kaybetme vaktimiz bitti. Hiçbir lüksümüz yok, gece gündüz çalışmamız lazım, seçim bitti. Yaptığımız İstanbul buluşmasıyla artık hepinizin bana yardımcı olmasını istiyorum. Çözüm üreteceğiz, İstanbul'a herkesin gönül vermesini istiyorum. Hep birlikte birbirimize yardımcı olacağız. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Hep birlikte İstanbul'da benimle beraber çalışmaya hazır mıyız? Birlikte İstanbul'u ayağa kaldıracağız. İş insanlarına mali anlamda hazır olan iş insanlarına sesleniyorum. İlk etapta başta kreş kampanyamız olmak üzere çocuklara ve sosyal anlamdaki bir çok projemize eşlik etmelerini bekliyorum. İstanbul'un her kesimini bu süreçte seferberliğe davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

"İSTANBUL ADİL BİR KENT OLACAK"

Ekrem İmamoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Biz bu şehrin inançlarını, kurucu değerlerini, hep birlikte var edeceğiz. Şehrin her kesimin insanlarına saygınlık kazandıracağız. Göreceksiniz başka bir mutluluk sevgi saygı ve huzur ortamı inşa edeceğiz. Bütün İstanbul'a sesleniyorum bugün itibariyle trafikte korna çalmayacağız. Yolda giderken arabadan camdan dışarıya çöp atmayacağız, yere atmayacağız, atanları uyaracağız. İstanbul'u hep birlikte temiz tutacağız. Yaya geçidinde yaya gördüğümüzde ona araçlar ve şoförler yol verecek, uygar bir şehir olacağız. Otobüste metroda yaşlı bir hemşerimizi gördüğümüzde hamileye, engelliye yol vereceğiz. Kibar İstanbullular olacağız, uygar İstanbullular olacağız, bize yakışanı yapacağız. Bu şehir de her yönüyle başka bir dönem başlatıyoruz. Biz bu şehrin her anının sizinle paylaşacağız. Şeffaf katılımcı bir İstanbul olacağız. Hiç kimseyi dışarıda bırakmayacağız. İstanbul adil bir kent olacak, hızlıca hizmet üretecek. Buradan duyurmak istiyorum, işine sahip alın teri döken, bu şehir için çalışan kişiye partiye değil,16 milyon İstanbullu için çalışan her büyükşehir belediye çalışanını yeri başımın üstünde, ama başka öncelikleri olan varsa iş hukuku, ahlakına göre davranmıyorsa, belediyede başka işler peşinde koşuyorsa benim onunla işim olmaz. Liyakatiyle çalışanları başımızın üzerinde tutacağız. Bu şehirde biz onlar diye bir ayrım olmayacak. Biz bu şehrin 16 milyon insanını rengi ahengi olarak görüyoruz. Biz bu şehirde kaynakları adil dağıtmaya geliyoruz. Bu şehir hoşgörü şehri olacak, herkesi içine katan. Seçimin kazanını biz ya da buradakiler değil, İstanbul ve Türkiye'dir."

20190627_2_37098625_45638919_Web

YERLİKAYA: BAŞARILAR DİLİYORUM

Teslim töreninde konuşan Yerlikaya, "7 Mayıs'tan bu yana vekaleten ifa ettiğim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini şimdi sayın Ekrem İmamoğlu'na devrediyorum. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Allah hayırlı, uğurlu etsin. Bu süre içinde birlikte çalıştığımız büyükşehir ailesine ve tüm İstanbullu hemşerilerime teşekkür ediyorum. Sevgiler, saygılar kullanıyorum." dedi.

İMAMOĞLU: İSTANBULUMUZUN ÇOK ŞEYE İHTİYACI VAR

Ekrem İmamoğlu ise, "Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mührünü devraldım. Biraz önce de mazbatamızı almıştık. Elbette böyle kadim bir kente başkanlık yapmanın kutsallığını herkes biliyordur, hissediyordur. Ama şu anda en fazla hisseden benim. Allah mahcup etmesin. Umuyorum bu şehre tarihine, maneviyatına, her şeyine sahip çıkacak, doğrular yapmaya çalışacak, yanlışlardan sakınacak bir yönetim anlayışını ortaya koymayı diliyorum. Türkiye'nin en büyük kenti İstanbul'umuza hep beraber hizmet etme karakteriyle hizmet edeceğime herkesin huzurunda söz veriyorum. Başta valimiz olmak üzere ülkenin her kademesiyle uyumlu, İstanbullu adına çalışmayı şiar edinmiş bir anlayışla yürüyeceğim. Herkesle uyum içinde çalışmayı diliyor ve temenni ediyorum. İstanbulumuzun çok şeye ihtiyacı var" diye konuştu.

20190627_2_37098286_45638231_Web

"DEMOKRASİ NEFERLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

İmamoğlu burada yaptığı açıklamada, "Ben de tabii herşeyden önce şehrimize, milletimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İstanbulumuz hem Türkiyemizin hem Avrupa'nın en büyük kendi. En doğru işleri yapacağımız bir 5 yılı umarım hep birlikte yaşarız. Tek tek 39 ilçenin, ilçe seçim kurulu başkanlarına, heyetlerine, ilçe seçim kurulu müdürlerine, sandık kurulu üyelerine, sandık kurulunda görev alan tüm siyasi parti temsilcilerine, demokrasinin ana teminatı olan sandıklardan çıkan neticeyi ulaştırarak demokrasiye katkı sunan demokrasi neferlerine teşekkür ediyorum" dedi.

imama

iaa


Geri Dön