HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Akşener'i ziyaret edecek mi? İYİ Parti'den açıklama geldi: Haberler gerçeği yansıtmıyor

Son dakika: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun bugün İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'i ziyaret edeceği açıklanmıştı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, "Ne bizim böyle bir talebimiz olmuştur. Ne belediye başkanlarının bizden böyle bir talebi olmuştur. Bu konuda bilgiler ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

SON DAKİKA | Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Akşener'i ziyaret edecek mi? İYİ Parti'den açıklama geldi: Haberler gerçeği yansıtmıyor

Siyaset gündeminde peşi sıra yaşanan önemli gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Dün, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecine dair açıklama yapmış ve Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş'a çağrıda bulunmuştu. Gündem yaratan o açıklamalardan sonra Yavaş ve İmamoğlu'ndan da açıklama gelmişti. Son olarak CHP’nin 10 büyükşehir belediye başkanı bugün partilerinin genel merkez binasına geldi. Bunun üzerine, CHP'li belediye başkanları saat 13.00'te başlayacak olağanüstü MYK toplantısı öncesi Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştü.

TEK KELİMEYLE YANIT VERDİ: TALİHSİZLİK

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, parti genel merkez binasına gelişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Neler söyleyeceğimiz belli. Genel Başkanımızı destekliyoruz. Fikrimizde en ufak bir değişiklik olmadı. Demokrasi yolunda mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarını sorması üzerine Büyükerşen, “Talihsizlik” yanıtını verdi.

k1

"CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ, GENEL BAŞKANIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU OLACAKTIR"

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise "Genel Başkanımızla görüşeceğiz. Bizim kararımız başından beri ortak karar alıyoruz. Cumhurbaşkanı adayımız, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır. Tam desteği kendisine vereceğiz bugün. İnanıyorum ki sonuç istediğimiz gibi olacak. Her şey çok güzel olacak" diye konuştu.

"BANA GÖRE ÇOK YANLIŞ, DÜŞÜNDÜRÜCÜ"

Yine bir gazetecinin Akşener’in açıklamalarını sorması üzerine ise Albayrak, "Anlayamadım, biz de bir anlam veremedik, üstelik de açıklamalarındaki 'Ekrem Bey ve Mansur Beyi göreve davet ediyorum' açıklaması bana göre çok yanlış, düşündürücü. Sanıyorum bugün temaslardan sonra bazı şeyler daha netleşecek diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

k2

DEPREM NEDENİYLE TOPLANTIYA SADECE LÜTFÜ SAVAŞ KATILMADI

Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise deprem nedeniyle toplantıya katılmadı.

CHP'Lİ BAŞKANLARDAN KILIÇDAROĞLU İLE FOTOĞRAF

Ekran görüntüsü 2023-03-04 125132

TOPLANTIDAN SONRA 3 İSİM ÖZEL GÖRÜŞTÜ

Bu arada Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın toplantının ardından bir süre daha Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile özel görüştüğü öğrenildi.

'İYİ PARTİ'YE GİDİYORLAR' İDDİASINA ÖNCE YALANLAMA GELMİŞTİ

Öte yandan CHP'li 10 Büyükşehir belediye başkanının İYİ Parti Genel Merkezine giderek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşeceği iddia edilmişti. CHP'den yapılan açıklamayla o iddia yalanlamıştı. CHP'den yapılan açıklamada "Büyükşehir belediye başkanlarımızın, İYİ Parti Genel Merkezine bir ziyareti planlanmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NUN AKŞENER'LE GÖRÜŞMESİNE ONAY

CHP'den yapılan açıklamada Yavaş ve İmamoğlu'nun Akşener'le İYİ Parti Genel Merkezi dışında görüşmesine olumlu yaklaşıldığı belirtilmişti. CHP'nin açıklamasında "Sayın Genel Başkanımız, ismi zikredilen iki Büyükşehir Belediye Başkanımızın (Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu) Sayın Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine olumlu yaklaşmıştır. İki Büyükşehir Belediye Başkanımız bu görüşmede iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler." ifadeleri kullanılmıştı.

İYİ PARTİ'DEN YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NUN ZİYARETİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: GERÇEĞİ YANSITMIYOR

AA-20230304-30475697-30475696-IYI_PARTI_SOZCUSU_KURSAT_ZORLU

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Yavaş ve İmamoğlu'nun Akşener'i ziyaret edeceği yönündeki haberlerle ilgili olarak şunları söyledi:

"İlk olarak; şu an Ankara'da bulunduğunu öğrendiğimiz kıymetli belediye başkanlarının, 10 belediye başkanının Sayın Genel Başkanımızı ziyaret edeceği, ardından da birkaç saatlik bir dilim içerisinde Sayın İmamoğlu ve Sayın Yavaş'ın Genel Başkanımızı ziyaretlerinin söz konusu olduğu yönünde kamuoyuna bir bilgi ve haber geçildi. Tabii biz şeffaf sorumluluk anlayışımız gereği her konuda olduğu gibi bu konuda da açık ve netiz. Şunun altını çizmek isterim ki ne bizim böyle bir talebimiz olmuştur ne de kıymetli belediye başkanlarının bizden bir talebi olmuştur. Dolayısıyla şu anda kamuoyunda dolaşan bu bilgilerin hiçbirisi, yani 10 belediye başkanı da dahil olmak üzere, değerli 2 belediye başkanının bu konudaki ziyaretleriyle ilgili bilgiler ve haberler gerçeği yansıtmamaktadır."

(İHA/AA/DHA)

Express


En Çok Aranan Haberler