HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | MİT'ten Suriye'de nokta operasyon! Terörist Liman Suwyeş öldürüldü

Son dakika haberi: MİT, PKK/YPG’nin kadın yapılanması sözde sorumlularından "Rihan Amude" kod adlı Liman Suwyeş'i, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde gerçekleştirdiği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

SON DAKİKA | MİT'ten Suriye'de nokta operasyon! Terörist Liman Suwyeş öldürüldü

Son dakika haberine göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından "Rihan Amude" kod adlı Liman Suwyeş'inin Suriye'nin Kamışlı bölgesinde nokta operasyonla etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

AA-20240116-33446261-33446260-MIT_TEROR_ORGUTU_PKKYPGNIN_SOZDE_SORUMLULARINDAN_LIMAN_SUWYESININ_ETKISIZ_HALE_GETIRILDIGINI_ACIKLADI

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, terör örgütü PKK/PAJK sözde meclis üyesi ve PAJK Suriye sözde sorumlularından olan Liman Suweyş, Suriye’de örgüt adına toplumsal alan ve örgütlenme faaliyetlerini yönetiyordu. Türkiye’ye sınır olan Kamışlı bölgesinde Kandil’den gelen talimatları kadın örgüt mensuplarına aktaran ve örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda Türkiye’ye yönelik eylemsel faaliyetleri organize eden Suweyş, Türkiye’ye yönelik faaliyetleri sebebi ile MİT’in hedef listesindeydi.

AA-20240116-33446261-33446259-MIT_TEROR_ORGUTU_PKKYPGNIN_SOZDE_SORUMLULARINDAN_LIMAN_SUWYESININ_ETKISIZ_HALE_GETIRILDIGINI_ACIKLADI

Suweyş’in etkisiz hale getirilmesi için saha ajanlarına talimat verildi. Kamışlı’da bulunduğu belirlenen terörist Suweyş, anlık takibe alındı. Uygun zamanda MİT’in gerçekleştirdiği nokta operasyonla Suweyş etkisiz hale getirildi.

AA-20240116-33446261-33446258-MIT_TEROR_ORGUTU_PKKYPGNIN_SOZDE_SORUMLULARINDAN_LIMAN_SUWYESININ_ETKISIZ_HALE_GETIRILDIGINI_ACIKLADI

Aslen Suriye Amudeli olan ve "Rihan Amude" ile "Reyhan" kod adlarını kullanan Liman Suweyş, 2010’da örgütün kırsal kadrolarına katıldı. Örgütün en üst düzey kadın örgüt mensupları ile birlikte eğitim aldı. 2020 yılında PKK/YPG’nin Irak Süleymaniye yapılanmasında sorumlu olarak faaliyet yürüttü.

Irak’ın ardından Suriye’ye geçiş yapan Liman Suweyş, kadın örgüt mensuplarının sözde sorumluluğunu yaptı. 2022 yılında ise yeniden PKK/YPG’nin Suriye’deki kadın yapılanması KONGRA-STAR’ın Irak Süleymaniye’deki sözde sorumlusu oldu. Suweyş, son olarak PAJK’ın Suriye sözde sorumlusu olarak faaliyet yürütüyordu.

İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler